5/30/2020
شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
فراخوان اولین جشنواره فرهنگی و هنری جامعه عشایر منتشر شد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

فراخوان اولین جشنواره فرهنگی و هنری جامعه عشایر منتشر شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و هنری در بین جامعه عشایری، اولین جشنواره فرهنگی و هنری جامعه عشایری برگزار می‌شود.

اعتمادآنلاین| سیدعباس صالحی در نشست با جامعه عشایری و کارگروه روستا و عشایر استان اردبیل اظهار کرد: سهم عشایر کشور به‌ویژه عشایر غیرتمند مغان در پاسداری از مرزهای ایران غیرقابل انکار است و ما آرامش و آسایش امروز ایران را مرهون مجاهدت عشایری هستیم که در دفاع از مرزهای کشور هیچ کوتاهی و قصوری نداشته است.

 

او به سیر تاریخی حماسه‌آفرینی جامعه عشایری در دولت صفویه و همچنین وقایع جنگ جهانی دوم اشاره و خاطرنشان کرد: در همه این مقاطع عشایر ما از امتحان‌ها و سختی‌ها و دشواری‌ها سربلند بیرون آمدند و همواره سعی کردند تا در برابر هجوم بیگانگان هویت و اصالت ایرانی را حفظ کرده و مرزهای این کشور را مورد حمایت و صیانت قرار دهند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همه ملت ایران آسایش و آرامش امروز را مرهون پایداری و مقاومت مرزنشینان غیرتمند و عشایر غیوری هستند که امروز نیز الگوی زندگی آن‌ها الگویی ساده همراه با مناعت طبع و قناعت است.

 

صالحی بیان کرد: اقتصاد مقاومتی یک رویکرد حقیقی در برون‌رفت از مشکلات است و به نظر می‌رسد نمود عینی تحقق اقتصاد مقاومتی زندگی عشایر است که امروز در حساس‌ترین شرایط باید این معیار و حرکت را الگوی عملی خود سازیم.

 

او به تنوع تولید محصولات عشایری در حوزه اقتصادی و توجه به مبانی فرهنگی و هنری در این راستا اشاره کرد و گفت: هر چند برخی از الگوهای زندگی در سال‌های اخیر به دلیل ورود تکنولوژی‌های جدید تغییر یافته اما به جرات می‌توان گفت فرهنگ دینداری و اصالت مذهبی و معرفتی در جامعه عشایری نمودی عملی دارد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتقال این فرهنگ اصیل و شایسته را به نسل‌های آینده ضروری خواند و گفت: امیدواریم ما نیز در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم بسترهای تقویت این فعالیت‌ها را در بین جامعه عشایری با ویژگی‌های ساده‌زیستی و اصالت‌های حقیقی شاهد باشیم.

 

صالحی تصریح کرد: در همین راستا و در حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و هنری در بین جامعه عشایری اولین جشنواره فرهنگی و هنری جامعه عشایری برگزار می‌شود که فراخوان لازم در این زمینه منتشر شده و انتظار می‌رود اهالی فرهنگ و هنر در این رابطه آثار خود را ارسال کنند.

 

او ضرورت توجه بیشتر به ماندگاری این فرهنگ اصیل را در قالب آثار هنری و فرهنگی اعم از سفرنامه‌ها گزارش‌های تصویری و مکتوب یادآور شد و اظهار کرد: باید از ابزارهای تصویرسازی به شکل مستند و تولید فیلم‌های کوتاه و بلند در این زمینه استفاده کرد تا گنجینه عظیم جامعه عشایری مورد صیانت قرار گرفته و در طول تاریخ مورد دقت نظر قرار گیرد.

 

وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: سعی ما بر این است تا در قالب فیلم کوتاه و بلند و سایر آثار فرهنگی و هنری بتوانیم حقیقت و اصالت زندگی ساده و بی‌آلایش جامعه عشایری را به تصویر کشیده و بسترهای تقویت این فعالیت‌ها را مهیا کنیم.

 

سیدعباس صالحی به ارتقای توانمندی‌های فرهنگی و هنری جامعه عشایری به همراه توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و همچنین راه‌اندازی سینماهای سیار در این مناطق اشاره کرد و گفت: در قالب تفاهمنامه‌هایی که با استانداری اردبیل به امضا رسانده‌ایم برای افزایش سینماهای سیار، کتابخانه‌های سیار و همچنین تقویت برنامه‌های فرهنگی و هنری در جامعه عشایری همتی راستین خواهیم کرد.

 

او با اشاره به همراهی 18 دستگاه در کمک به تقویت فعالیت‌های فرهنگی و هنری و اقتصادی در جامعه هنری بیان کرد: ما به فعالیت‌های خودمان در حوزه فرهنگ و هنر و برگزاری رخدادهای متنوع عمل می‌کنیم و امیدواریم در یک بحث کلی و کلان بتوانیم امسال و سال‌های آینده جشنواره‌ها و رویدادهایی را که قول برگزاری آن‌ها را داده‌ایم عملیاتی کنیم.

 

صالحی گفت: دولت تدبیر و امید به رغم همه سختی‌ها و تنگناهای اقتصادی در راه‌اندازی خانه‌های فرهنگی و هنری عشایر پیش‌قدم بوده و در کنار آن سعی می‌کنیم جشنواره بین‌المللی کوچ عشایر را نیز مورد حمایت قرار داده و به برگزاری باشکوه آن کمک کنیم.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها