7/9/2020
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹
سیاست غیرمسئولانه و فاجعه‌بار هسته‌ای آمریکا باید متوقف شود
ایران در سازمان ملل مطرح کرد:

سیاست غیرمسئولانه و فاجعه‌بار هسته‌ای آمریکا باید متوقف شود

معاون وزیر امور خارجه ایران با هشدار نسبت به اجرای سند «بازبینی وضعیت هسته‌ای» آمریکا و خروج این کشور از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد گفت این روند فاجعه‌بار باید متوقف شود.

اعتمادآنلاین| جلسه عالی‌رتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به مناسبت بزرگداشت روز بین‌المللی امحای کامل سلاح‌های هسته‌ای همزمان با برگزاری اجلاس مجمع عمومی در شهر نیویورک برگزار شد.  

 

در این جلسه غلامحسین دهقانی، معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه در سخنرانی خود خلع سلاح هسته‌ای و ایجاد جهان عاری از این سلاح‌ها را ضرورتی دانست که باید مدت‌ها قبل تحقق می‌یافت و بر حمایت ایران از این آرمان تاکید کرد.

 

به گفته دهقانی، دور جدید مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای و مسابقه مدرن سازی سلاح‌های هسته‌ای روندهای نگران کننده‌ای هستند که بقای نوع بشر را تهدید می‌کند.

 

او افزود: خروج ایالات متحده امریکا از معاهده برجام، مثال دیگری از سیاست‌های غیرمسئولانه این کشور است که صلح و امنیت بین المللی را تضعیف می‌کند و در عین حال، خروج امریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد وخامت اوضاع را تشدید کرده است.

 

او با اشاره به اینکه رئیس جمهور کنونی ایالات متحده به دنبال دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای بیشتری است «تا در نوک قله باشد»، برنامه گسترده مدرن سازی زرادخانه‌های هسته‌ای امریکا و توسعه سلاح‌های هسته‌ای کوچک با آستانه استفاده پایین‌تر را نمونه بارز آن دانست.

 

دهقانی با اشاره به سند موسوم به «بازبینی وضعیت هسته ای» (NPR) سال 2018 امریکا که نقش سلاح‌های هسته‌ای در استراتژی‌های آن افزایش یافته و نیز از سرگیری آزمایشات انفجاری هسته‌ای را توصیه می‌کند، آن را هشداردهنده دانست.

 

او گفت:‌ این روند فاجعه‌بار و سیاست‌های غیرمسئولانه باید متوقف شوند.

 

معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه اضافه کرد: هیچ کس نباید سلاح هسته‌ای در اختیار داشته باشد و قبل از این که این سلاح‌ها ما را نابود کنند، ما باید آن‌ها را نابود کنیم؛ و برای تحقق این هدف، کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای باید به تعهدات حقوقی مصرح خود ذیل ماده شش معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (NPT) عمل کنند.

 

دهقانی با اشاره به وضعیت خاورمیانه، جامع الشمول شدن پایبندی به معاهده NPT در این منطقه را یک ضرورت فوری دانست، زیرا تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای که در این معاهده عضویت ندارد، یعنی رژیم صهیونیستی، صلح و ثبات منطقه و فراتر آن را به مخاطره انداخته است.

 

او گفت: سلاح‌های هسته‌ای این رژیم تنها مانع بر سر تحقق منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای است که در سال 1353 از سوی ایران پیشنهاد شده است. بنابراین، رژیم اسرائیل باید مجبور به عضویت فوری و بدون پیش شرط در NPT به عنوان یک طرف غیردارنده سلاح‌های هسته‌ای شود.

 

در پایان نماینده کشورمان به آمادگی ایران برای همکاری با همه طرف‌ها باهدف محو کامل سلاح‌های هسته‌ای اشاره کرد و گفت: ایران همه ملت‌ها را ترغیب می‌کند تا از هر فرصتی برای تحقق این مسوولیت جمعی استفاده کنند.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها