6/3/2020
چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
باید قبول کنیم که شرایط تیم ملی وزنه برداری حرفه‌ای نیست/ رستمی بعد از المپیک میادین بزرگی را از دست داد
مربی پیشین تیم ملی وزنه‌برداری:

باید قبول کنیم که شرایط تیم ملی وزنه برداری حرفه‌ای نیست/ رستمی بعد از المپیک میادین بزرگی را از دست داد

دارنده مدال نقره وزنه‌برداری المپیک گفت: باید خوشحال باشیم که بیشتر از 2 سهمیه وزنه‌برداری برای المپیک نداریم؛ چراکه با توجه به شرایطی که داریم برای پر کردن سهمیه‌ها با مشکل مواجه می‌شدیم.

اعتمادآنلاین|سجاد انوشیروانی در مورد عملکرد تیم ملی وزنه‌برداری در مسابقات جهانی گفت: با توجه به جایگاه و قدرتی که ایران در وزنه‌برداری جهان دارد و تمام نگاه‌ها در المپیک به وزنه‌برداری است، انتظارات از این رشته همواره بالا بوده است. اگر ما روند نسل‌سازی را در پیش گرفته‌ایم، نیازمند زمان مناسبی است و در این مقطع شاید چنین تصمیمی درست نباشد.

 

وی ادامه داد: در ورزش حرفه‌ای چیزی به نام برنامه‌ریزی داریم که پروسه‌های مختلفی را در دل خود جای می‌دهد. برای نسل‌سازی ابتدا شناسایی استعدادها و سپس سرمایه‌گذاری روی استعدادهای برتر صورت می‌گیرد و تا چندین سال بازده خواهد داشت، اما نکته مهم اینجاست که در طول سال‌های بازدهی نسل قبلی، باید نسل‌سازی برای آینده نیز صورت بگیرد.

 

دارنده مدال نقره وزنه‌برداری المپیک تصریح کرد: بعد از اتفاقاتی که در سال‌های 2007 و 2008 رخ داد از سال 2010 شاهد حضور نسل جدید در وزنه‌برداری بودیم که این نسل تا سال‌های 2017 و 2018 نتیجه داد. نتایج خوبی هم گرفت و چشم وزنه‌برداری دنیا را به وزنه‌برداری ایران خیره کرد، اما در این مدت نتوانستیم پشتوانه‌سازی خوبی انجام دهیم و به نوعی فرصت‌سوزی کردیم. از طرفی نفراتی را به تیم ملی بزرگسالان اضافه کردیم که خیلی فاصله دارند.

 

* باید قبول کنیم که شرایط تیم ما حرفه‌ای نیست

 

انوشیروانی با بیان اینکه تمام این مسائل را زمانی که سرمربی تیم ملی بودم فریاد می‌زدم، گفت: آن زمان اعتقاد داشتم جوانانی که از این رده سنی خارج می‌شوند باید بلافاصله به تیم ملی بزرگسالان اضافه شوند تا اوزان ما خالی از پشتوانه نشود، اما متاسفانه سیاستی که با این شکل پیاده می‌شود، با منافع ملی در تضاد است، هر چند که مشکلات مالی و کمبود منابع مانع از اجرا شدن برنامه‌ها می‌شود، اما با مدیریت صحیح می‌توانیم پشتوانه‌سازی خوبی داشته باشیم. جوانان خوبی داریم که با تمام توان تابع کادر فنی بودند و تمرین کردند، اما باید قبول کنیم که شرایط تیم ما حرفه‌ای نیست.

 

وی با اشاره به عملکرد ملی‌پوشان در اوزان خود گفت: کیفیت وزنه زدن بچه‌ها را در اوزان خودشان ببینید، درست است که هاشمی مدت کوتاهی است که به 109 کیلوگرم آمده است، اما زمان کوتاهی هم تا المپیک داریم و باید قبول کنیم فاصله‌اش با نفراتی که مدال گرفته‌اند خیلی زیاد است. البته در اوزان غیرالمپیکی خوب بودیم، چون وزنه زدن در این اوزان با توجه به این که بیشتر تیم‌ها و وزنه‌برداران شاخص تمرکزشان روی المپیک است راحت‌تر است، شاید سیاست تیم ما هم برای کسب یک نتیجه تیمی مقبول همین بود، اما در سالی که المپیک را پیش رو داریم، شاید سیاست درست و مناسبی در پیش نگرفته باشیم.

 

*  برای پُر کردن سهمیه‌های المپیکی بیشتر، دچار مشکل می‌شدیم

 

سرمربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری با بیان اینکه باید خوشحال باشیم بیشتر از 2 سهمیه المپیکی در وزنه‌برداری نداریم، تصریح کرد: با این شرایط به نظر می‌رسد در صورت داشتن سهمیه‌های بیشتر برای پر کردن این سهمیه‌ها دچار مشکل می‌شدیم و فاصله وزنه‌برداران ما خیلی زیاد می‌شد. البته شاهد نقاط مثبت خوبی در مسابقات جهانی بودیم؛ در سبک‌وزن بعد از سال‌ها مدال ارزشمندی کسب کردیم. در میان‌وزن و 102 کیلوگرم هم مدال‌های باارزشی به دست آوردیم که در امتیاز تیمی کمک زیادی به ما کرد، اما باید قبول کنیم در اوزان المپیکی عملکرد خوبی نداشتیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

 

انوشیروانی با اشاره به مصدومیت هاشمی و بیرالوند عنوان کرد: اگر این دوستان تازه از بند مصدومیت رها شده بودند و شرایط ایده‌آلی نداشتند و برای امتیازات تیمی و همچنین المپیکی آنها را اعزام کرده بودیم، بهتر بود وزنه‌های سبک‌تری برای آنها گرفته می‌شد؛‌ چراکه در مسابقاتی مانند مسابقات جهانی با توجه به نزدیکی به المپیک اگر این آسیب‌دیدگی تشدید می‌شد، کار سختی برای رسیدن به المپیک پیش رویمان قرار می‌گرفت. مانند تصمیمی که وزنه‌برداران عراقی گرفتند با دو حرکت سبک امتیاز لازم برای حضور در المپیک را کسب کردند، اما در مورد ورزشکاران ما اتفاقاتی افتاد که سعی کردیم با وزنه‌های سنگین برای کسب امتیازات تیمی بیشتر آنها را تحت فشار قرار دهیم.

 

* تیم ما از یک‌دستی خارج شده است

 

وی ادامه داد: قبول دارم که کادر فنی تمام تلاشش را کرده و زحمت کشیده است و حتما برای بهترین نتیجه برنامه‌ریزی داشته است، اما واقعیت این است که پشتوانه‌های خوبی نداریم و دستمان خالی است. متاسفانه در این برهه زمانی هدررفت سرمایه زیادی داشتیم و نتیجه‌ای برای ما نداشته است. اگر برای دادرس حد نصاب مجموع پایین‌ترین ثبت می‌کردیم به طوری که حتی او در دسته B وزنه می‌زد، شاید با استرس کمتری روی تخته می‌رفت و علاوه بر ثبت وزنه‌های بهتر می‌توانست امتیاز بیشتری هم برای تیم جمع کند تا سکوی تیمی هم برای ما قابل دسترس باشد.

 

دارنده مدال نقره وزنه‌برداری المپیک گفت: در فوق سنگین با وجود تمام احترامی که برای دوستان قائل هستم نباید سعید علی‌حسینی را به راحتی از دست بدهیم. او بعد از 8 سال بازگشت خوبی داشت و در عرض یک سال 2 مدال ارزشمند را برای کشورمان به ارمغان آورد. وقتی ورزشکاری به یک سطح رکوردی مناسب می‌رسد، باید حفظ شود. سرمایه‌ای مانند علی‌حسینی به این راحتی‌ها درست نمی‌شود که بخواهیم به راحتی از دستشان بدهیم. نمی‌گویم به جوانان نباید میدان داد اما باید در میدان‌های آسان‌تری محک زده شوند که هم انگیزه بگیرند و هم سرخورده نشوند.

 

انوشیروانی افزود: ‌‌‌برخی نفرات ما خوب کار نکردند. سطح مسابقات جهانی از نامش پیداست و ربطی به روز خوب و بد ندارد. همه باید آماده و یک دست باشند، اما تیم ما از یک‌دستی خارج شده است. باید نسل‌سازی کنیم و اگر نکنیم خیلی زود از جمع قدرت‌های جهانی خارج خواهیم شد. بدون شک بعد از المپیک 2020 دستمان خالی خواهد شد و اگر از امروز فکر نکنیم، کارمان سخت می‌شود.

 

* رستمی بعد از المپیک میادین بزرگی را از دست داد

 

سرمربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری درباره عملکرد کیانوش رستمی در مسابقات جهانی و اینکه خیلی‌ها معتقد بودند تنهایی و تک‌روی رستمی در این رقابت‌ها نیز کار دستش داد، گفت: تک تک نفرات زحمت خودشان را کشیدند؛ وقتی من در مورد کیانوش صحبت می‌کنم همه می‌گویند انتقاد می‌کنی، اما کیانوش دوست من است و وقتی این اتفاقات برایش می‌افتد واقعا ناراحت می‌شوم؛ چراکه می‌دانم چه زحماتی کشیده و چه سختی‌هایی را تحمل کرده است تا به اینجا برسد. قهرمان و اسطوره‌ای مانند رستمی وقتی این طور ناکام می‌شود، ما هم غصه می‌خوریم. شاید برخی فکر کنند من خوشحال می‌شوم، اما به خدا این طور نیست؛ واقعا ناراحت می‌شوم، اما باید قبول کنیم تمام اینها به خاطر شرایطی است که خودش ایجاد کرده است.

 

انوشیروانی با اشاره به این موضوع که رستمی باید در این 3 - 4 سال اخیر به این نتیجه رسیده باشد که این شرایط چقدر به او لطمه زده است، گفت: درست است که او در المپیک ریو نتیجه خوبی گرفت، اما بعد از آن میادین بزرگی را از دست داده است. شاید اگر در این رقابت‌هایی که حضور داشته و به خصوص مسابقات جهانی امسال وزنه‌های معقول‌تری را می‌گرفت، هم می‌توانست مدال بگیرد و هم از نظر امتیازات تیمی و جایگاه تیمی به ایران کمک کند.

 

* کیانوش باید از اصرار بر اجرای سیستم خودش دست بردارد

 

وی افزود: این مسائل انتقاد نیست بلکه از روی دلسوزی اینها را می‌گویم. به تالاخادزه نگاه کنید، دیروز کاری کرد کارستان. سنگین‌ترین وزنه تاریخ وزنه‌برداری را بالای سر برد، اما چقدر تابع و حرفه‌ای رفتار کرد. او چندین سال است که بهترین وزنه‌بردار دنیاست، اما همه دیدند که چطور تابع مربیانش بود و چقدر حرفه‌ای رفتار کرد.

 

سرمربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری تصرح کرد: شاید المپیک آخرین فرصت برای کیانوش باشد، به همین دلیل باید از این اصرار بر اجرای سیستم خودش دست بردارد، حداقل به خاطر مردم ایران؛ چراکه تنها فرصتی است که می‌تواند سومین مدال المپیکی‌اش را بگیرد و تبدیل به اسطوره ورزش ایران شود. او به گذشته برگردد و نگاه کند در چند سال قبل که تابع کادر فنی بود چه نتایج درخشانی می‌گرفت.

 

سجاد انوشیروانی خاطر نشان کرد: وقتی ورزشکاری همسو با تمام تیم باشد و در کنار سایر ملی‌پوشان تمرین کند، یقینا می‌تواند نتایج بهتری بگیرد. رستمی هم اگر می‌خواهد در المپیک نتیجه بگیرد باید تغییر رویه دهد و غیر از خودش کسی نمی‌تواند در این تصمیم به او کمک کند.

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها