8/3/2020
دوشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
تکدی‌گران از پاکستان به مشهد می‌آیند

تکدی‌گران از پاکستان به مشهد می‌آیند

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: 25، 30 سال خراسان و به خصوص مشهد کمترین نرخ بیکاری را داشت اما در طی 5، 6 سال گذشته از شروع بحران صندوق‌های مالی اعتباری و پدیده، نرخ بیکاری 3 برابر شد و از نظر نرخ بیکاری ممتاز شدیم.

اعتمادآنلاین|امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی امروز در جلسه نشست اقتصادی با موضوع "بررسی و ساماندهی مشکلات فعالان عرصه صنعت، شرکت‌های دانش‌بنیان و اصناف حوزه انتخابیه" در دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد: یکی از مشکلات جدی بنگاه‌های تولیدی و توزیعی در نوسانات اقتصادی، تامین نقدینگی و نوع قراردادها با بانک‌ها است. بانک نیز حق دارد و باید از منابع مشتریان حفاظت کند اما نوسانات اقتصادی بنگاه‌ها نیاز به تمهیدات و کمک‌های ویژه دارد.

 

وی بیان کرد: در استان بیش از 95 درصد اشتغال در حوزه تولیدی توسط بخش خصوصی اداره می‌شود که سرمایه دولتی پشت آن‌ها نیست و با کمک بانک‌ها کار می‌کنند. در زمان نوسانات اقتصادی گرفتار می‌شوند و جامعه کارگری و اشتغال که بسیار مهم است نیز در نوسانات اقتصادی ضربه می‌خورد.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: 25، 30 سال خراسان و به خصوص مشهد کمترین نرخ بیکاری را داشت اما در طی 5، 6 سال گذشته از شروع بحران صندوق‌های مالی اعتباری و پدیده، نرخ بیکاری 3 برابر شد و از نظر نرخ بیکاری ممتاز شدیم که بهبود مختصری پیدا کرده اما تخفیف جدی نیافته است. نرخ بیکاری در فارغ‌التحصیلان ما بالا بوده و کارشان یا در غیر رشته خود بوده یا شغلی موثر نیست.

 

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه تجهیز منابع در کشور توسط نظام بانکی انجام می‌شود، عنوان کرد: مدیریت 80 درصد منابع جاری در کشور در دست نظام بانکی بوده و 20 درصد دیگر نیز دست نظام بانکی است. قانون تسهیلات‌دهی منابع بخش دولتی و خصوصی را نیز بانک‌ها هدایت می‌کنند.

ثروت و گدایی در مشهد اقتصادی است

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مشهد تنها شهری است که بیش از 10 برابر جمعیت ساکنش در سال مهمان پذیرایی می‌کند که بازاری فوق‌العاده است. این بازار به قدری بزرگ بوده که ثروت در آن اقتصادی و گدایی نیز در آن اقتصادی است، از پاکستان نیز برای گدایی به مشهد می‌آیند. علت حاشیه‌نشینی بزرگ در مشهد این است که فردی که شغل خود را از دست می‎دهد، می‌تواند حتی شغل کاذب و نامتعارفی را در مشهد برای خود فراهم کند که در جای دیگری فراهم نبوده است. اگر از این فرصت استفاده مفید نشود، به معضل تبدیل می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه اکنون فکری در مشهد در خصوص ساماندهی مشاغل وجود دارد، تصریح کرد: مشاغل گسترده‌ای در مشهد داریم که جنبه‌های ترافیکی و مزاحمت دارند، این مشاغل نباید داخل شهر باشند، بلکه باید کانونی بیرون شهر با امتیازاتی تشکیل شود. اگر به این کانون بروند می‌توانند هم‌افزا شوند و می‌توان کمک‌های جانبی به آن‌ها کرد.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: در ابتدا خودشان این امکان را ندارند، شتاب‌دهنده‌ای لازم است که منابع مالی خود را وسط بگذارد و ما هم کمک بگیریم. این موضوع تنها منحصر به شهرک خشکبار، ابزار یا سوغات نیست، تعداد زیادی مجموعه داریم که باید این کار برای آن‌ها نیز انجام شود، مانند قالیشویی که اگر در این کانون مستقر شود، بسیاری از مشکلات آن حل می‌شود.

 

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: من درخواست دارم که بانک ملی به میدان بیاید و در کنار اتاق اصناف مشهد به عنوان شهر پایلوت انجام این کار کمک کند. این مساله کمک فراوانی برای بانک نیز دارد، سرمایه‌گذاری آن با ضریب بالاتری برمی‌گردد و شراکت موثری است، به اصلاح بافت شهر، مدیریت شهری و توسعه اشتغال نیز کمک می‌کند.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها