5/26/2020
سه شنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۹
«مرکز اعتدال» چه نقشی در تحولات اخیر عراق داشته است؟

«مرکز اعتدال» چه نقشی در تحولات اخیر عراق داشته است؟

«مرکز اعتدال» بنا به ادعای مسئولان سعودی به صورت تخصصی در سه حوزه مربوط به فناوری اطلاعات، تحلیل و داده کاوی فعالیت می‌کند و عمده فعالیت این مرکز به منظور ترند کردن هشتگ‌های خاص و هدفمند در توئیتر بود.

اعتمادآنلاین| عربستان سعودی در سال 1396 با حضور ترامپ مرکز سایبری موسوم به «مبارزه با افراط‌گرایی» را با عنوان «اعتدال» تاسیس کرد.

 

بررسی‌ها نشان می دهد عمده فعالیت این مرکز به منظور ترند کردن هشتگ‌های خاص و هدفمند در توئیتر بوده است.

 

از سویی؛ عامل اصلی راه‌یابی هشتگ «#کلنا_ثقه_فی_محمد_بن_سلمان» (ما به بن سلمان اعتماد داریم) به لیست ترندهای جهانی توئیتر، استفاده از حساب های رباتیک با مدیریت این مرکز بوده است.

 

همزمان با حوادث دی ماه 96 ایران نیز، هشتگ «#یحدث_الان_فی_ایران»، ترند جهانی توئیتر شد که در آخرین بررسی‌ها مشخص شد همچنان تعداد زیادی از توییت‌های منتشرشده از عربستان سعودی بوده است.

 

این مرکز بنا به ادعای مسئولان سعودی به صورت تخصصی در سه حوزه فعالیت می‌کند که بیشتر مربوط به فناوری اطلاعات، تحلیل و داده کاوی مرتبط است و موارد زیر را دربر می‌گیرد:

 

الف) متشکل از تیم‌های پژوهشگر چند رشته‌ای که در حوزه تحلیل کلان داده(big data) فعالیت می‌کنند.

ب) تولید و به کارگیری ابزارهای نرم‌افزاری جدید برای شناسایی، نظارت، دسته‌بندی و تحلیل محتوای گروه‌های افراطی تنها در 6 ثانیه با دقت 80 درصد در شناسایی محتوا.

ج) شناسایی شبکه‌ها و محل ارتباطات گروه‌های افراطی با مدل‌های آماری پیشرفته.

 

تقریبا در بیشتر پویش‌ها و کمپین‌های فضای مجازی در کشورهای منطقه و حتی غیر عربی می توان نقش و تاثیر این مرکز را ردیابی کرد. در تحولات اخیر عراق نیز، رصدهای انجام‌شده، بیانگر نقش موثر این مرکز است.

منبع: نورنیوز

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها