1/24/2021
یکشنبه، ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
210 هزار تن گوجه فرنگی در سال جاری خریداری شد
حسین شیرزاد، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران:

210 هزار تن گوجه فرنگی در سال جاری خریداری شد

حسین شیرزاد، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از خرید 210 هزار تن گوجه فرنگی بصورت توافقی و حمایتی در سال جاری خبر داد.

اعتمادآنلاین|  حسین شیرزاد، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: از 210 هزار تن نزدیک به 130 هزار تن گوجه فرنگی به شکل حمایتی و 90 هزار به شکل توافقی از کشاورزان خریداری شده است؛ در حالیکه میزان گوجه فرنگی خریداری شده بوسیله تعاون روستایی از کشاورزان در طول 60 سال گذشته فقط 30 هزار تن بوده است.


مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: خوشبختانه امسال 210 هزار تن گوجه فرنگی به ازای هرکیلوگرم با قیمت متوسط 950 تومان در قالب توافقی و حمایتی از کشاورزان خریداری شده که یک رکورد بزرگی در طول تاریخ فعالیت این سازمان محسوب می‌شود.


وی اضافه کرد: سال گذشته به دلیل کاهش سطح زیر کشت و مسائلی که در زمینه تولید گوجه فرنگی وجود داشت قیمت این محصول افزایش قابل توجهی پیدا کرد.


آقای شیرزاد تصریح کرد: این موضوع سیگنال‌های اشتباهی به تولید کنندگان داد که امسال هم می‌توانند همچنان با کشت گوجه فرنگی و حتی افزایش سطح زیر کشت با افزایش قیمتی رو به رو شوند.


وی گفت: متاسفانه اقتصاد ایران از منحنی‌های تار عنکبوتی پیروی می‌کند یعنی با همین سیگنال‌هایی که داده می‌شود کشور یکسال با افزایش و سال بعد با کاهش تولید به خصوص در بحث سبزی و صیفی مواجه می‌شود.


مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: ایران همواره به دلیل تنوع آب و هوایی جزء 10 کشور دنیا در زمینه تولید رب گوجه فرنگی، فروش و صادرات این محصول است.


وی ادامه داد: جمهوری اسلامی با تولید کم و بیش هفت میلیون تن گوجه فرنگی در سال همواره بین رتبه‌های خوب دنیا قراردارد.


آقای شیزاد گفت: بطورکلی از مرداد ماه امسال با افزایش تناژ بالای تولید گوجه فرنگی در کشور و به تبع کاهش قیمت این محصول، وزارت جهاد کشاورزی با دستور مقام عالی وزارت دستور العمل خرید توافقی محصول گوجه فرنگی را به قیمت هر کیلوگرم 1000 تومان صادر و به همه اتحادیه‌ها ابلاغ کرد.


وی افزود: خوشبختانه اتحادیه‌ها با منابع خود موفق شدند در پنج استان گوجه خیز کشور 90 هزار تن گوجه فرنگی از کشاورزان خریداری و به کارخانجات تولید رب تحویل دهند.


مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: این خرید توافقی با منابع سازمان و اتحادیه‌ها توامان انجام شده است.


وی اضافه کرد: خرید‌های توافقی گوجه فرنگی با مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور از 23 مرداد متوقف و خرید حمایتی شروع به کار کرد.


آقای شیرزاد افزود: قیمت خرید گوجه فرنگی با مصوبه ستاد تنظیم بازار 1150 تومان است که هم اکنون این محصول با کسر سبد، حمل و نقل، توزیع و باسکول در همه استان‌های کشور بین 950 تا 1000 تومان از کشاورزان خریداری و تحویل کارخانجات تولید رب می‌شود.


وی گفت: تاکنون در مجموع نزدیک به 130 هزار تن گوجه فرنگی به شکل حمایتی و 90 هزار تن به شکل توافقی از کشاورزان خریداری و همینطور 100 هزار تن رب گوجه فرنگی در کشور تولید و به بازار مصرف عرضه شده است.

 

منبع: صدا و سیما

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها