8/13/2020
پنج شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
سود عملیاتی هما 41 میلیارد تومان شد
آدم‌نژاد، معاون وزیر راه و شهرسازی:

سود عملیاتی هما 41 میلیارد تومان شد

شهرام آدم نژاد، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، گفت: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار طی سالیان گذشته توانسته است نقطه سربسر عملیاتی را پشت سر بگذارد و به سود عملیاتی به میزان 41 میلیارد تومان برسد، در حالی که این عدد در سال گذشته منفی 226 میلیارد تومان بود.

اعتمادآنلاین| شهرام آدم نژاد، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، درباره وضعیت سوددهی ایران ایر گفت: منظور از سود عملیاتی سود حاصل از فعالیت های عملیاتی شرکت است که فعالیت های اصلی شرکت را تشکیل می دهد. فعالیت‌های عملیاتی و مکرر شرکت جزو آن بوده که در اساسنامه به آن اشاره شده است.

 

وی افزود: از دیدگاه تجزیه و تحلیل صورت های مالی، سود عملیاتی معنی دار ترین عدد در صورت سود و زیان شرکت بوده و شاخص اصلی قضاوت در مورد عملکرد مالی کسب و کار است. شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار طی سالیان گذشته توانسته است نقطه سربسر عملیاتی را پشت سر بگذارد و به سود عملیاتی به میزان 41 میلیارد تومان برسد. این عدد در سال گذشته  به میزان 226 میلیارد تومان منفی بود.

 

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این مهم به علت عواملی از جمله ایجاد نقاط پروازی جدید (شش مسیر) و استفاده بهینه از ناوگان موجود و مدیریت هزینه ها محقق شده است. گرچه این رقم کوچک است اما با توجه به اهرمی بودن شرکت به علت سهم بالای هزینه های ثابت از کل هزینه ها، امکان استفاده از اهرم های عملیاتی شرکت در جهت رشدهای چندبرابری سود همزمان با افزایش فروش را فراهم می کند.

 

آدم نژاد با بیان اینکه رقم سود خالص شرکت ایران ایر منفی بودن که عمدتا به دلیل هزینه های مالی و سایر هزینه های غیرعملیاتی است، گفت: این رقم در صورت سود و زیان سال 1397 شرکت درج شده است. البته در گزارش حسابرس مستقل شرکت که مشروط است، موضوع احتساب کامل هزینه های صندوق بازنشستگی به عنوان یکی از بندهای شرط ذکر شده است اما این بند در صورت های مالی سال‌های گذشته شرکت نیز وجود داشت و در آن سال ها زیان هم وجود داشت.

 

وی اظهار کرد: علاوه بر این موارد، هزینه های صندوق بازنشستگی در صورت سود و زیان، بنابر ماهیت، در سرفصل هزینه های غیرعملیاتی طبقه بندی شده است.   مواردی از جمله دو فرودگاهی بودن، پروازهای تکلیفی و غیره نیز همگی در بهای تمام شده خدمات و هزینه های عمومی اداری و فروش آمده است و با احتساب آن‌ها سود عملیاتی حاصل شده است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها