6/4/2020
پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
کاهش 17 درصدی صادرات آلمان به عربستان سعودی

کاهش 17 درصدی صادرات آلمان به عربستان سعودی

صادرات آلمان به عربستان سعودی از چهار سال پیش روندی نزولی دارد و برآورد می‌شود میزان آن امسال حدود شش میلیارد یورو باشد. رکود اقتصاد جهانی و تنش‌ها در خلیج فارس علت‌های اصلی این روند ذکر شده است.

اعتمادآنلاین| در هفت ماه نخست سال 2019 صادرات آلمان به عربستان سعودی حدود سه میلیارد و 100 میلیون یورو بوده است. با ادامه این روند امسال کل صادرات آلمان به عربستان رقمی حدود شش میلیارد یورو بیشتر نخواهد بود.

 

به گفته فولکر ترایر، رئیس تجارت خارجی اتاق صنایع و بازرگانی آلمان میزان صادرات به عربستان در این بازه زمانی 19 درصد کمتر از دوره مشابه در سال گذشته بوده است.

 

او روز یک‌شنبه ششم اکتبر (14 مهر) به خبرگزاری آلمان گفته که میزان صادرات به عربستان از سال 2015 روندی کاهشی داشته و از 9 میلیارد و 900 میلیون یورو به سطح کنونی تنزل پیدا کرده که کمترین میزان در 9 سال اخیر بوده است.

 

بخش قابل توجهی از صادرات آلمان به عربستان را جنگ‌افزار و تجهیزات نظامی تشکیل می‌دهد. برلین به دلیل دخالت ریاض در جنگ داخلی یمن و قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول مدتی صدور تجهیزات نظامی به این کشور را محدود کرد.

 

تاثیر رکود جهانی اقتصاد

 

با این همه رئیس تجارت خارجی اتاق صنایع و بازرگانی می‌گوید "رد ترمز" صادرات به عربستان حاکی از تاثیر مسائل دیگری نظیر رکود جهانی اقتصاد است که کاهش بهای نفت را به دنبال داشته است.

 

او به خبرگزاری آلمان گفته که تنش‌ها در منطقه خلیج فارس، به خصوص در آب‌راه هرمز که با حمله به چند نفتکش و کشتی تجاری همراه بوده از دیگر علت‌های کاهش صادرات به عربستان محسوب می‌شود.

 

سال گذشته حجم صادرات آلمان به عربستان شش میلیارد و 300 میلیون یورو بود و شرکت‌های آلمانی تنش‌های سیاسی میان برلین و ریاض را در این وضعیت دخیل می‌دانستند.

 

زیگمار گابریل، وزیر خارجه پیشین آلمان زمانی رهبران عربستان را به اتخاذ سیاست‌های "ماجراجویانه" متهم کرد و ریاض در واکنش به انتقادهای تند و صریح او نوامبر 2017 برای مدتی سفیر خود از برلین را فراخوانده بود.

 

اتاق صنایع و بازرگانی آلمان می‌گوید این تنش‌ها باعث شده که شرکت‌های آلمانی از دست‌یابی به برخی سفارش‌ها و قراردادهای طرف سعودی محروم بمانند.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها