8/11/2020
سه شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
احتمال تک‌دوره‌ای شدن رئیس‌جمهور آمریکا وجود دارد
کابوس «اوهایو» برای ترامپ؛

احتمال تک‌دوره‌ای شدن رئیس‌جمهور آمریکا وجود دارد

نظرسنجی موسسه «امرسون» نشان می‌دهد 53 درصد از ساکنان اوهایو ترجیح می‌دهند در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 به برنی سندرز و جو بایدن، 2 کاندیدای پیشتاز حزب دموکرات رای دهند.

اعتمادآنلاین| نظرسنجی‌های صورت‌گرفته در 2 سطح عمومی و ایالتی آمریکا، بیانگر تضعیف موقعیت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور است.

 

ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی توانست با پیروزی تعیین کننده در ایالات ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، فلوریدا و اوهایو تمامی آرای الکترال آنها را به سود خود به گردش درآورد و در نهایت کاندیدای حزب دموکرات (هیلای کلینتون) را شکست دهد.

 

شکست جمهوریخواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای سال 2018 سنا در سه ایالت پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین، نشان داد که آرای ساکنان این ایالت‌ها به ضرر ترامپ تغییر کرده است. اما ماجرا هر روز برای ترامپ سخت‌تر می‌شود.

 

امروز در ایالات‌هایی مانند فلوریدا و اوهایو نیز بازی به ضرر ترامپ پیش می‌رود. آخرین نظرسنجی در ایالت خاکستری و تعیین کننده اوهایو نشان می‌دهد که دونالد ترامپ از همه رقبای دموکرات احتمالی خود شکست خواهد خورد.

 

نظرسنجی موسسه «امرسون» نشان می دهد که 53 درصد از ساکنان اوهایو ترجیح می‌دهند در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 به برنی سندرز و جو بایدن 2 کاندیدای پیشتاز حزب دموکرات رای دهند، این در حالی است که 47 درصد از ساکنان اوهایو نیز طرفدار ترامپ هستند.

 

حتی آرای ترامپ در این ایالت از «الیزابت وارن» دیگر نامزد حزب دموکرات نیز کمتر است، به گونه ای که وارن با کسب 52 درصد آرای (در مواجهه مستقیم با ترامپ که 48 درصد آرا را به خود اختصاص داده است) پیشتاز است.

 

با توجه به امکان شکست ترامپ در اکثر ایالات کلیدی یا همان ایالت خاکستری، بسیاری از طرفداران وی امید پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را از دست داده اند.

 

با این حال به نظر می‌رسد ترامپ طی حدود 14 ماه باقیمانده تا انتخابات، اصلی‌ترین تمرکز خود را روی پنج ایالت ذکر شده (اوهایو، میشیگان، پنسلوانیا، فلوریدا و ویسکانسین) بگذارد.

 

حتی اگر ترامپ در سه ایالت از پنج ایالت مورد اشاره شکست بخورد و در باقی ایالات همان نتایج انتخابات ریاست جمهوری سل 2016 تکرار شود، رئیس جمهور فعلی آمریکا دیگر در کاخ سفید ماندنی نخواهد بود.

 

از این رو انتشار نظرسنجی‌های اخیر در آمریکا نوعی کابوس سخت برای رئیس‌جمهور جنجالی ایالات متحده محسوب می‌شود. اگر این روند تا انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ادامه پیدا کند، دونالد ترامپ مانند جیمی کارتر و بوش پدر به رئیس‌جمهوری تک‌دوره‌ای تبدیل خواهد شد.

منبع: نورنیوز

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها