6/1/2020
دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
عبدالرشید سعداله‌یف بهترین کشتی‌گیر دنیا است
سرمربی تیم کشتی آزاد ترکمنستان:

عبدالرشید سعداله‌یف بهترین کشتی‌گیر دنیا است

سرمربی تیم کشتی آزاد ترکمنستان با بیان اینکه سبک کشتی گرفتن روس‌ها با ایرانی‌ها متفاوت است، گفت: سعداله‌یف بهترین کشتی‌گیر دنیا است اما کشتی گیرانی مانند جردن باروز، حسن یزدانی، اسنایدر و تیلور هم جزو بهترین‌ها هستند.

اعتمادآنلاین| رمضان شاهین (ایربایهانوف) روسی‌الاصل که مدال‌های طلای المپیک 2008 پکن و جهانی 2007 باکو را به نام کشور ترکیه در کارنامه ورزشی خود دارد و هم اکنون سرمربی تیم کشتی آزاد ترکمنستان است، گفت: همراه کشتی گیران زیر 23 سال (امید) ترکمنستان، به منظور برگزاری یک اردوی مشترک پیش از رقابت‌های جهانی مجارستان، در ایران حضور داریم و هدف از برگزاری این اردو تأثیرگذاری بر مسائل روحی و روانی کشتی گیران و پیشرفت آن‌ها است. من اهل ایالت چچن روسیه هستم اما در خاساویورت داغستان زندگی کردم و تمرینات خود را آنجا برگزار می‌کردم. من به همراه کشتی گیران بزرگی همچون ماخاچ مرتضی علی‌اف و ماولت باتیروف در یک باشگاه تمرین می‌کردیم.

 

وی  با اشاره به اینکه پیش از این نیز اردوهای مشترکی را با کشتی گیران داغستانی داشتیم در مورد تفاوت سبک کشتی روسیه و ایران افزود:  کشتی گیران روس فنون مختلفی را فرا می گیرند و اکثر فنون آن‌ها نیز در بالاتنه است و در همه جای کشتی فنون را اجرا می‌کنند. اما ایرانی‌ها بیشتر تمرکزشان روی زیرگیری و شرایط فیزیکی و بدنی است.

 

سرمربی تیم کشتی آزاد ترکمنستان در مورد اینکه سبک کدام کشتی گیر را در دنیا می پسندد گفت: در حال حاضر عبدالرشید سعداله‌یف کشتی‌گیری است که آن را بعنوان بهترین کشتی گیر دنیا قبول دارم. البته کشتی گیران دیگر نظیر جردن باروز، حسن یزدانی، اسنایدر و تیلور هم هستند اما سعداله‌یف در این چند مدت گذشته به هیچ حریف نباخته و شکستش به اسنایدر نیز به دلیل جابه جایی وزنش بود.

 

شاهین در مورد کشتی حسن یزدانی گفت: یزدانی کشتی گیر بسیار خوبی است. شیوه او تهاجمی و رو به جلو بوده و اکثر کشتی گیران را در تایم اول مغلوب می‌کند.

 

وی در مورد کشتی تیلور و یزدانی خاطرنشان کرد: به نظر من کشتی اولی که یزدانی در جام جهانی مقابل تیلور مغلوب شد را نباید حساب کرد چراکه وی تازه به وزن بالا آمده بود. در مورد کشتی دوم هم که در جهانی مجارستان با وی گرفت باید بگویم که فکر می‌کردم یزدانی برنده مسابقه باشد اما در تایم دوم اتفاقات دیگری افتاد.

 

شاهین در مورد اینکه آیا یزدانی می تواند مقابل تیلور پیروز باشد اظهار داشت: یزدانی در مجارستان نیز تیلور را در تایم اول برده بود اما تاکتیک او برای کشتی خوب نبود، چرا که یزدانی تمامی نفس خود را در تایم نخست گذاشت و در تایم دوم از لحاظ بدنی و نفس کم آورد. به نظر من اگر یزدانی کمی دقت خود را در کشتی با تیلور بیشتر کند و امتیازات کسب شده را از دست ندهد، می تواند برابر او پیروز باشد.

 

این کشتی گیر روسی الاصل که مدال طلای المپیک 2008 پکن را برای کشور ترکیه بدست آورده است در مورد مبارزات خود با حریفان ایرانی گفت: با چند حریف ایرانی کشتی گرفته ام اما آن‌ها را به خاطر ندارم، اما کشتی دشواری را با مهدی تقوی که مدال طلای جهان را نیز در کارنامه دارد در المپیک پکن گرفتم و باید بگویم که کشتی گرفتن با وی برایم سخت بود.

شاهین در مورد حضور علیرضا دبیر بعنوان رئیس فدراسیون کشتی ایران تصریح کرد: با علیرضا دبیر در مسابقات جهانی قزاقستان از نزدیک دیدار کردم. او همدوره من نیست اما بعنوان یک قهرمان جهان و المپیک وی را می شناسم. به طور کلی خوب است که یک کشتی گیر که به تمامی مسائل آگاهی دارد مدیریت فدراسیون را بر عهده بگیرد و امیدوارم علیرضا دبیر همانگونه که در کشتی های خود موفق بود در مدیریت فدراسیون کشتی نیز موفق عمل کند.

 

قهرمان رقابت های جهانی باکو در سال 2007 در پایان با تمجید از تماشاگران ایرانی خاطرنشان کرد: تماشاگران ایرانی هرکجا باشند چه در ایران و چه در سالن‌های خارجی کشتی را زنده نگه می دارند. انرژی که آن ها در سالن‌ها ایجاد می‌کنند باعث انگیزه بیشتر کشتی گیران و موفقیت آن‌ها می‌شود.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها