6/3/2020
چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
ثبات نرخ مرغ در بازار ادامه دار شد/ حداکثر قیمت هر کیلو مرغ 14 هزار تومان
برومند چهارآیین، عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی:

ثبات نرخ مرغ در بازار ادامه دار شد/ حداکثر قیمت هر کیلو مرغ 14 هزار تومان

برومند چهارآیین، عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی از استمرار ثبات نرخ مرغ طی چند روز اخیر در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ گرم 13 هزار و 500 تا 14 هزار تومان است.

اعتمادآنلاین| برومند چهارآیین، عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی، از استمرار ثبات نرخ مرغ طی چند روز گذشته در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 9 هزار و 200 تا 9 هزار و 250 تومان و مرغ آماده به طبخ 13 هزار و 500 تا 14 هزار تومان است.

 

وی همخوانی عرضه و تقاضا را دلیل اصلی ثبات قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و افزود: با توجه به ازدیاد تقاضا در ایام پایانی هفته پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ 4 تا 5 درصد افزایش یابد.

 

چهارآیین با اشاره به اینکه قیمت جوجه یکروزه تابع تقاضای واحد‌های مرغداری برای جوجه ریزی است، بیان کرد: قیمت جوجه یکروزه در یک روز به سبب ازدیاد تقاضای 10 درصدی قیمت 100 تومان افزایش و در روز بعد به دلیل نبود کشش بازار با روند نزولی در بازار روبرو می‌شود.

 

این مقام مسئول متوسط نرخ هر قطعه جوجه یکروزه را 2 هزار و 600 تا 2 هزار و 700 تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به نرخ‌های فعلی، تولیدکنندگان جوجه یکروزه از حاشیه زیان خارج شدند، اما نباید فراموش کرد که در 6 ماهه گذشته بالغ بر 600 میلیارد تومان متضرر شدند.

 

وی قیمت مرغ در ایام اربعین را پیش بینی کرد و افزود: با توجه به ازدیاد تقاضا و تعطیلی کشتارگاه‌ها برآورد می‌شود که قیمت هر کیلو مرغ حداکثر 250 تومان در ایام اربعین افزایش یابد.

 

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه قیمت نهاده‌ها نسبت به هفته گذشته در بازار تغییری نداشته است، اظهار کرد: هم اکنون کنجاله سویا در بازارگاه‌های نهاده کشاورزی به سهولت در اختیار مرغداران قرار می‌گیرد، اما نرخ ذرت در بازار نوساناتی دارد که اگر این 2 قلم نهاده پرمصرف واحد‌های مرغداری به سهولت در دسترس تولیدکنندگان قرار گیرد، مشکلی تولیدکنندگان در زمینه تامین نهاده مرتفع می‌شود.


وی قیمت کنونی هر کیلو کنجاله سویا در بازارگاه‌های فروش نهاده‌های کشاورزی را 2 هزار و 300 تا 2 هزار و 450 تومان اعلام کرد و گفت: در شرایط فعلی هر کیلو ذرت با نرخ یک هزار و 800 تا یک هزار و 900 تومان و در برخی مواقع که فروشندگان متوجه می‌شوند که مرغداران با کمبود ذرت روبرو هستند با نرخ 2 هزار و 100 تا 2 هزار و 150 تومان عرضه می‌کنند که امیدواریم هر چه سریع‌تر روند توزیع و قیمت این نهاده در بازار مطلوب شود.

 

چهار آیین درباره آخرین وضعیت صادرات مرغ افزود: با توجه به اتخاذ تصمیمات خلق الساعه دولت، خبری از صادرات رسمی به عراق نیست و همچنان صادرات به طور قاچاق در حال انجام است.

 

وی در پایان با اشاره به اینکه صادرات مرغ در ایام اربعین به طور غیر قانونی به عراق انجام می‌شود، تصریح کرد: با توجه به دریافت عوارض صادراتی بالا به ازای هر کیلو مرغ صادر کننده‌های آن رغبتی به این امر ندارند، این در حالی است که اگرمسئولان ذیربط برای تعادل قیمت و جلوگیری از زیان مرغداران حداکثر عوارض صادراتی به ازای هر کیلو مرغ را باید یک هزار و 500 تومان تعیین کنند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها