5/30/2020
شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
جامعه جهانی باید به مسئولیت خود در قبال پناهندگان عمل کند
عبدالرضا حمانی‌فضلی، وزیر کشور:

جامعه جهانی باید به مسئولیت خود در قبال پناهندگان عمل کند

وزیر کشور گفت: جامعه جهانی باید به مسئولیت بین‌المللی خود در قبال پناهندگان عمل کند.

اعتمادآنلاین| در نشست چهار جانبه که با حضور وزیر کشور ایران و وزرای افغانستان و پاکستان و کمیساریا، در ژنو برگزار شد، علاوه بر پیگیری اهداف تعیین شده از سال های گذشته، مقرر شد برای مجمع جهانی پناهندگان که در آذرماه در ژنو برگزار می شود، برنامه ریزی شود.

 

عبدالرضا حمانی‌فضلی، وزیر کشور در این نشست چهارجانبه اعلام کرد: باید مسئله پناهندگان آسیب شناسی شود، ریشه های مشکلات بررسی شود و بعد براساس جمع آوری اطلاعات، کمیته ای تشکیل شود که برنامه، شرح وظایف و تعهدات کشورهای مختلف را تهیه کند تا در یک زمان مشخص اجرا شود.

 

وی اظهار داشت: باید نقش، نظرات و دیدگاه‌های کشورهای منطقه مدنظر گرفته شود و در صورتی که ارزیابی صحیح از کل منطقه وجود نداشته باشد، سیل پناهندگی و مهاجران جدید به سمت سایر کشورها ادامه خواهد داشت.

 

وزیر کشور یادآور شد: صرفاً برگزاری نشست بدون نتیجه و برنامه و اقدام عملیاتی مورد نیاز منطقه به نتیجه ای نخواهد رسید و جامعه جهانی باید به مسئولیت بین المللی خود در قبال پناهندگان عمل کند، به طور مثال کل کمک‌های جامعه جهانی به ایران در امور پناهندگان 6درصد هزینه های جاری هم نمی شود.

 

گفتنی است، سه کشور حاضر در این نشست اعلام کردند که نظرات کشورهای منطقه باید در نحوه ارائه کمکها، برنامه ها و اقدامات دخیل شود و براساس موقعیت‌ها و واقعیت‌های منطقه، اقدامات،  تعریف، کمک‌ها جذب و هزینه ها مدیریت شود.

 

همچنین باتوجه به اینکه اولین نشست مجمع جهانی پناهندگان برگزار و کشورهای متعددی در آن شرکت خواهند کرد، مقرر شد که وضعیت منطقه بررسی شود و برنامه کاری تدوین شود و 4 عضو این کمیته 4جانبه واقعیت های منطقه و پناهندگان را برای جامعه جهانی توصیف کنند.

 

قرار است در اجلاس مجمع جهانی پناهندگان از تمامی کشورها دعوت شود تا ضمن بررسی وضعیت جهانی پناهندگان، کمکها و پیش بینی های لازم برای بازگشت داوطلبانه آنان به کشورشان انجام دهند.

 

منبع: مهر 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها