7/11/2020
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹
تا 30 سال آینده حیات در فضا کشف می‌شود
برنده نوبل فیزیک امسال:

تا 30 سال آینده حیات در فضا کشف می‌شود

«دیدیه کوئلوز» یکی از برندگان نوبل فیزیک 2019 معتقد است انسان تا 30 سال آینده می‌تواند ماشینی بسازد تا به درک بهتری از فعالیت‌های سیارات خارج از منظومه شمسی دست یابد و حیات در فضا را کشف کند.

اعتمادآنلاین| «دیدیه کوئلوز» یکی از استادان دانشگاه کمبریج و برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 2019 معتقد است انسان طی 30 سال آینده حیات در فضا را کشف می کند.

 

کوئلوز در سال 1995 و زمانی که دانشجوی دکتری بود همراه میشل مایور نخستین سیاره خارج از منظومه شمسی را کشف کرد. او پس از کسب نوبل فیزیک 2019 در مصاحبه ای اعلام کرد که به حیات در فضا اعتقاد دارد.

 

او در این باره افزود: فکر نمی کنم ما تنها موجودات زنده در جهان باشیم. سیارات بسیار زیاد و ستارگان انبوهی در جهان وجود دارند و البته واکنش های شیمیایی در سراسر جهان اتفاق می‌افتد. این واکنش های شیمیایی هستند که به حیات در اماکن دیگر منجر می‌شوند.

 

او اطمینان دارد تا 100 سال آینده حیات فضایی از زمین رصد می شود. کوئلوز در این باره گفت: یک ماشین جدید که بتواند درک بهتری از فعالیت های بیوشیمی سیارات خارج از منظومه شمسی فراهم کند تا 30 سال آینده ساخته خواهد شد.

 

این ستاره شناس همچنین گفت که روز اعلام برنده جایزه نوبل را با اتفاقات ناخوشایندی آغاز کرده بوده است. نخست تایر دوچرخه اش سوراخ شده بود و پس از آن در یک جلسه برای جمع آوری سرمایه شرکت می کند و طی همین جلسه به تماس کمیته نوبل پاسخ نمی‌دهد! اما کارمندان دانشگاه کمبریج خبر برنده شدن اش در نوبل فیزیک 2019 را به او می دهند. او پس از شنیدن این خبر به مدت 2 دقیقه غش کرده است.

 

کوئلوز و میشل مایور، برای کشف نخستین سیاره خارج از منظومه شمسی که دور ستاره‌ای شبیه خورشید مدار می زند، برنده نوبل فیزیک 2019 شدند. علاوه بر آنها جیمز پیبلز نیز برای اکتشافات نظری در کیهان شناسی فیزیک برنده دیگر نوبل فیزیک بود.

 

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها