11/29/2020
یکشنبه، ۰۹ آذر ۱۳۹۹
احتمال حمایت شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه از استیضاح ترامپ

احتمال حمایت شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه از استیضاح ترامپ

برخی رسانه‌های بین‌المللی گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال حمایت نماینده‌های هم‌حزبی ترامپ از استیضاح و برکناری او مطرح کرده‌اند.

اعتمادآنلاین|برخی از رسانه‌های بین‌المللی روز چهارشنبه در تحلیل‌هایی جداگانه به بررسی احتمال حمایت نماینده‌های جمهوری‌خواه کنگره آمریکا از استیضاح «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور بعد از افشای جزئیات بیشتری از رفتارها و سیاست‌های او پرداخته‌اند.

 

پایگاه «دیلی‌بیست» در تحلیلی در همین باره نوشته باور عمومی بر این است که اگر مجلس نمایندگان آمریکا اقدام به استیضاح ترامپ کند، مجلس سنا که اکثریت کرسی‌های آن را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند، از برکناری ترامپ جلوگیری خواهد کرد.

 

این روزنامه نوشته است: «همزمان با ازدیاد شواهد مربوط به استیضاح ترامپ و در حالی که لفاظی‌های او دارد از کنترل خارج می‌شود، این احتمال وجود دارد که از میان 53 سناتور جمهوری‌خواه دست‌کم 20 نفر به محکومیت او رأی بدهند.»

 

دیلی‌بیست به ویژه، نقش «میت‌رامنی»، سناتور بانفوذ جمهوری‌خواه که اخیراً از تحقیقات برای استیضاح ترامپ حمایت کرده را در گسترش حمایت‌ها در این حزب از این مسئله با اهمیت دانسته است.

 

این روزنامه می‌نویسد: «شکستن نخستین سدها، اهمیتی حیاتی دارند. همان‌طور که مایکل توماسکای می‌نویسد رامنی ممکن است باعث جسور شدن دسته‌ای از هم‌قطارانش در سنا شود که جدا شدنشان از صفوف حامیان ترامپ تفاوت ایجاد خواهد کرد. به واقع، متقاعد کردن بقیه جمهوری‌خواهان به اینکه زبان به انتقاد باز کنند کاری است که فقط او از عهده انجام آن برمی‌آید.»

 

دیلی‌بیست در ادامه به ذکر نام برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه پرداخته که ممکن است دست از حمایت از ترامپ بردارند. «سوزان کولینز»، نماینده ایالت مین در مجلس سنا یکی از این نماینده‌ها است. او اخیراً گفته ترامپ با درخواست از چین برای تحقیق از «جو بایدن» مرتکب اشتباهی بزرگ شده است. کولینز در ایالتی که ترامپ چندان در آن محبوب نیست باید برای انتخاب مجدد در سنا رقابت کند. به همین دلیل، ملحق شدن او به میت رامنی چندان تعجب‌آور نخواهد بود و حیرت عده زیادی را به همراه نخواهد داشت.

 

اما، به نوشته دیلی‌بیست، برای اکثر نماینده‌های جمهوری‌خواه که انتخاب مجددشان در مجلس سنا به انتخابات 2020 وابسته است، محاسباتی قدری پیچیده‌تر و ظریف‌تر در کارند. اگر آنها بیش از حد نزدیک به ترامپ به نظر برسند ممکن است رأی بسیاری از رأی‌دهندگان طبقه شهری را از دست بدهند و اگر به استیضاح او رأی دهند به سبد رأیشان در میان اجتماعات روستایی لطمه می‌زنند.

 

روزنامه گاردین هم در تحلیلی مشابه نوشته که ترامپ برای باقی ماندن در سمتش به حمایت نماینده‌های جمهوری‌خواه نیاز دارد، اما اکنون در معرض خطر از دست دادن حمایت آنها است. این روزنامه تحلیل خود را بر مخالفت کاخ سفید با همکاری با تحقیقات استیضاح استوار ساخته است.

 

گاردین نوشته است: «کاخ سفید با امتناع از ادای شهادت مقام‌های دولت در کنگره و انکار حق مشروع کنگره برای استیضاح رئیس‌جمهور، کاخ سفید کشورش را به سمت یک بحران قانونی پیش برده است. اما اقدام تنش‌زای دولت ترامپ برای اعمال فشار بر دولت‌های خارجی جهت یافتن اطلاعات رسواساز علیه رقبای سیاسی او ممکن است برای او به قیمت از دست رفتن حمایت جمهوری‌خواه‌ها تمام شود.

 

در تحلیل دیگری از روزنامه ایندیپندنت هم به نقش میت رامنی در حمایت احتمالی جمهوری‌خواهان از تحقیقات استیضاح ترامپ پرداخته و او را «قهرمانی» توصیف کرده که ممکن است ترامپ را از قدرت به زیر بکشد. 

 

منبع: فارس

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها