6/7/2020
یکشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
راه‌کار ایجاد چرخه بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی ایجاد شده است
فاطمه پهلوانی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری:

راه‌کار ایجاد چرخه بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی ایجاد شده است

فاطمه پهلوانی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری، گفت: سازمان ملی بهره‌وری راه‌کارهایی در ده بند را برای ایجاد چرخه بهره‌وری و افزایش آن در دستگاه‌های اجرایی تهیه کرده است.

اعتمادآنلاین| فاطمه پهلوانی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری، چهارشنبه شب در جلسه هم‌اندیشی با اساتید دانشگاه که با محوریت ضرورت توجه دانشگاهیان و بنگاه‌های اقتصادی و دانش بنیان به موضوع بهره‌وری در پارک علم فناوری استان هرمزگان برگزار شد، گفت: یکی از نمونه‌های رویکرد دانش بنیان ارائه المان‌ها و نمادهایی است که باعث توسعه فناوری در کشور خواهد شد.

 

وی عنوان کرد: استفاده از تکنولوژی در مظاهر مختلف باعث ایجاد احساس اعتماد به نفس در افراد خواهد شد و در نتیجه خروجی بهتر خواهد بود.

 

رئیس سازمان ملی بهره‌وری تصریح کرد: در سال 2019 توسط سازمان آسیایی بهره‌وری تعیرفی از بهره‌وری ارائه شد که بر اساس آن "کارایی" و "اثر بخشی" دو مورد از نتایج بهره‌وری است.

 

پهلوانی ابراز داشت: نگاه اغلب مدیران در سطوح مختلف در خصوص بهره‌وری سنتی است و بهره‌وری را به معنای کاهش هزینه و تعدیل نیروی انسانی می‌دانند.

 

وی مطرح کرد: در رویکرد نوین بهره‌وری، موضوع نوآوری که بعد اثر بخشی را پوشش می‌دهد به تعدیل نیروی انسانی مربوط نمی‌شود. یعنی چرخش نیروی انسانی در محیط کسب و کار با رویکرد فناوری باید در دستور کار قرار گیرد.

 

رئیس سازمان ملی بهره‌وری خاطرنشان کرد: کسب و کارهای نوین جایگاه‌های نوینی ایجاد می‌کنند و نیروهای انسانی با توجه به استعدادی که دارند در کسب‌ و کارهای نوین قرار می‌گیرند.

 

وی گفت: یکی از ابعاد سه‌گانه بهره‌وری تکنولوژی است که باعث رشد در لایه‌ها و بخش‌های مختلف خدمات خواهد شد.

 

رئیس سازمان ملی بهره‌وری تشریح کرد: یکی از نیازهای ما این است که در رشته‌های مختلف دانشگاهی از جمله مهندسی صنایع و رشته‌های مدیریتی در خصوص موضوع بهره‌وری باید صحبت شود تا با ایجاد این گفتمان بهره‌وری خود را در صنایع نشان دهد.

 

پهلوانی رشد اقتصادی در سال 95 را بدلیل افزایش فروش نفت دانست و اظهار داشت: رشد اقتصادی در سال 95 نشان می‌دهد که رشد اقتصادی در اقتصاد نفت محور نیز وابسته به نفت است.

 

وی با بیان این نکته که در اواخر دهه هفتاد، موضوع دولت الکترونیک و دیجیتالی کردن فرایندها مطرح شد، مطرح کرد: سیستم اطلاعاتی باعث می‌شود که نظام اطلاعاتی قوی داشته باشیم نه اینکه از ابزارهای پیشرفته‌تر استفاده شود.

 

رئیس سازمان ملی بهره‌وری خاطرنشان کرد: بهره‌وری زمانی اتفاق می‌افتد که به تفکر سیستمی توجه شود و کار به نحوی انجام شود که خروجی مناسبی توسط خود شما مشاهده شود در این صورت است که سهم بنگاه‌های اقتصادی در بهره‌وری کشور افزایش پیدا می‌کند.

 

پهلوانی بیان داشت: در حال حاضر جزو کشورهایی هستیم که بهره‌وری نیروی کار آن بسیار پایین است و اگر حتی شاهد رشد اقتصادی هستیم مربوط به سرمایه نهاده غیر فناور است.

 

وی گفت: منابع بهره‌وری نیروی کار در ایران 0.1 است یعنی هر موقع نیاز به پول در کشور احساس می‌شد پول تزریق شد.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری با ذکر این نکته که  بهره‌وری هنوز برای ما جا افتاده نیست، تشریح کرد: در سازمان ملی بهره‌وری به دنبال این هستیم که یک نظام مدیریت بهره‌وری در کشور ایجاد شود.

 

پهلوانی بهره‌وری را وظایف تمام نیروهای اقتصادی فعال در کشور دانست و اظهار داشت: برای رسیدن به رشد پایدار در بهره‌وری نیاز است که تمام دستگاه‌های اجرایی همکاری لازم را داشته باشند.

 

وی با ذکر این نکته که در فرایند توسعه باید نگاه تاریخی داشته باشیم، عنوان کرد: ایران کشوری است که تجربه بروکتراتیک 70 ساله را می‌گذراند و نباید از الگوریتم‌های خارجی در توسعه بهره‌وری استفاده شود.

 

رئیس سازمان ملی بهره‌وری تصریح کرد: بهره‌وری از برنامه چهارم توسعه به بعد در برنامه‌های توسعه حکم شد اما بهترین عملکرد در موضوع بهره‌وری در برنامه سوم توسعه اتفاق افتاده است.

 

وی با بیان اینکه پای بهره‌وری در تفکر سیستمی است و سر آن در اقتصاد قرار دارد، مطرح کرد: هنگامیکه در سازمان‌ها زیرساخت‌های ارتقاء بهره‌وری را مهیا نکنیم نمی‌توان انتظار داشت که بهره‌وری در اقتصاد خود را نشان دهد.

 

رئیس سازمان ملی بهره‌وری خاطرنشان کرد: نظام سنجش شاخص‌های بهره‌وری از برنامه دوم تا ششم تعریف شده و مورد توافق نبوده است.

 

پهلوانی بیان داشت: برای اولین بار شاخص‌های اختصاصی دستگاه‌ها در حال احصا شدن هستند که همکاری لازم تمام دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد.

 

پهلوانی ماده پنج قانون توسعه ششم را یکی از مهم‌ترین قوانین حوزه بهره‌وری برشمرد و  اظهار داشت: بر اساس این قانون دستگاه‌های اجرایی موظف هستند که چرخه بهره‌وری را در نهاد خود با هدف رشد اقتصادی ایجاد کنند.

 

وی ادامه داد: دولت نیز موظف است که بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی را بسنجد و نتایج را به مجلس ارائه کند و طی مدت شش ماه برنامه عملیاتی خود را به سازمان ملی بهره‌وری را ارائه کند و سازمان موظف است که پس از یکسال در راستای اجرای این برنامه عملیاتی تلاش کند.

 

رئیس سازمان ملی بهره‌وری تصریح کرد: بهره‌وری یک موضوع درونزا است و باید از طریق ارکان‌های درگیر در همان نهاد اتفاق بیافتد.

 

پهلوانی ابراز داشت: سازمان ملی بهره‌وری راه‌کارهایی در ده بند را برای ایجاد چرخه بهره‌وری و افزایش آن در دستگاه‌های اجرایی تهیه کرده است.

 

وی پیشرفت دستگاه‌های اجرایی در اجرای چرخه بهره‌وری را 11 درصد خواند و مطرح کرد: در بخش‌های مربوط به زیربنایی و انرژی از وظعیت مطلوبی در حوزه ایجاد چرخه بهره‌وری برخوردار هستیم.

 

پهلوانی حمایت از تحقیقات علمی پایه را یکی از الزامات توسعه بهره‌وری خواند و بیان داشت: نسبت اعتبارت تحقیقات مصوب به کل بودجه در سال 96 و 97 حدود یک و 1.1 درصد بوده است که برای تحقق توسعه بهره‌وری این رقم باید افزایش پیدا کند.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها