6/5/2020
جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
ایران، روسیه و قطر بازیگران اصلی‌اوپک گازی هستند/ نقش مخرب آمریکا در جغرافیای انرژی جهان
بیژن زنگنه، وزیر نفت:

ایران، روسیه و قطر بازیگران اصلی‌اوپک گازی هستند/ نقش مخرب آمریکا در جغرافیای انرژی جهان

بیژن زنگنه، وزیر نفت، با اشاره به نقش مخرب آمریکا در تغییر جغرافیای انرژی در جهان و انتقاد روسیه از نقش آمریکا در حوزه گازی، گفت: ایران، روسیه و قطر اصلی‌ترین نقش را در اوپک گازی بازی می‌کنند.

اعتمادآنلاین| بیژن زنگنه، وزیر نفت، با تشریح نتایج بیست و یکمین نشست وزیران کشورهای صادرکننده گاز (اوپک گازی) که هفته گذشته در مسکو برگزار شد، گفت: در این نشست بیشتر درخصوص محتوای «اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز» که آذرماه در گینه استوایی برگزار می شود، صحبت و تبادل‌نظر شد.

 

به گفته وی، وزرای انرژی کشورهای عضو اوپک گازی در بیست و یکمین نشست آن همچنین ریاست دبیرکلِ روسی اوپک گازی را برای 2سال آینده تمدید کرده و کشورها گزارش‌هایی در رابطه با وضعیت بازار، قیمت‌ها و... ارائه کردند.

 

زنگنه در تحلیل گزارش کشورها درخصوص تولید، عرضه و فروش گاز، افزود: بر این اساس آینده روشن و تاریک صادرات گاز به وضعیت LNG بستگی دارد و ورود آمریکا به این بازار در حال تبدیل شدن به پارامتر بسیار تعیین‌کننده‌ و تاثیرگذار در تغییر جغرافیای انرژی دنیا است، درواقع آمریکا همانطور که با ورود به عرصه نفت، تمام جغرافیای نفت جهان را بهم ریخته، در گاز و LNG نیز در حال رقابت است.

 

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه روس‌ها در نشست اوپک گازی از نقش مخرب آمریکا در حوزه گازی شاکی بودند، اظهار کرد: آمریکا بازار گاز و LNGروسیه را با خط لوله برای صادرات به اروپا دچار مشکل کرده است.

 

وی، مسئله انرژی را تعیین‌کننده و مهم عنوان کرد و گفت: اکنون قیمت‌ گاز پایین است و به نظر می‌رسد بازار گاز در آینده بازار پرچالشی خواهد بود.

 

زنگنه با بیان اینکه در نشست GECF به جای اتخاذ تصمیمی خاص، بیشتر اطلاعات و تجربیات وزرای انرژی کشورها مبادله می‌شود، اضافه کرد: ایران به‌عنوان سومین تولیدکننده نفت دنیا جایگاه مهمی در اوپک گازی دارد.

 

وزیر نفت یادآور شد: ایده اولیه تشکیل GECF را ایران در سال 1380مطرح کرد و نخستین اجلاسیه بر مبنای تاسیس آن نیز در ایران برگزار شد؛ همچنین ایران، روسیه و قطر اصلی‌ترین نقش را در اوپک گازی بازی می‌کنند چراکه بیشترین نقش را در تولید گاز دارند.

 

منبع: خانه ملت

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها