6/5/2020
جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
ترکیه نشست سه‌جانبه درباره مساله قبرس را محکوم کرد

ترکیه نشست سه‌جانبه درباره مساله قبرس را محکوم کرد

وزارت امور خارجه ترکیه اطلاعیه مشترک منتشر شده به دنبال نشست سه جانبه میان مصر، یونان و قبرس یونانی‌نشین حول محور موضوع قبرس را محکوم کرد و گفت:‌ این اطلاعیه شامل ادعاهای بی‌پایه و اساس علیه آنکاراست.

اعتمادآنلاین| وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای گفت: این اطلاعیه مشترک که به دنبال نشست سه‌جانبه مصر، یونان و قبرس یونانی‌نشین در قاهره برگزار شد، هیچ معنا و ارزشی ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری آناتولی، در این بیانیه آمده است: این اطلاعیه تازه‌ترین نمونه از این مساله است که یونان و قبرس یونانی‌نشین چطور دیگر کشورهای منطقه را درگیر کرده و برای رسیدن به سیاست‌های ملی افراطی و سازش‌ناپذیر خود آنها را وسیله می‌کنند.

 

در ادامه این بیانیه آمده است: از زمان آغاز مساله قبرس، ترکیه با حسن نیت نهایت تلاش خود را انجام داده و یک اراده سیاسی قوی را برای دسترسی به یک راه‌حل جامع، اتخاذ کرده است. همگان می‌دانند که چه کسی برنامه اتحاد مجدد قبرس را در سال 2014 میلادی رد و میز مذاکرات را در کنفرانس قبرس در سال 2017 میلادی ترک کرد.

 

وزارت امور خارجه ترکیه افزود: مادامی که طرز فکر یونان و قبرس یونانی‌نشین قبرس بدان گونه است که قبرس ترک‌نشین را نادیده بگیرند، برابری سیاسی را رد کنند و آنها را یک اقلیت تلقی کنند، مساله‌ قبرس حل نخواهد شد.

 

این وزارتخانه تاکید کرد: چنین طرز تفکری دلیل اصلی ناکامی تمامی مذاکراتی است که طی پنج دهه گذشته برگزار شده است.

 

 

در این بیانیه همچنین آمده است: ترکیه به حفاظت قاطعانه از حقوق خود و حقوق مردم قبرس ترک‌نشین در شرق مدیترانه ادامه خواهد داد.

 

وزارت امور خارجه ترکیه همچنین ادعاهای تحریف شده و بی‌پایه و اساس علیه آنکارا را که در بخش سوریه این اطلاعیه مطرح شده، رد کرد.

 

وزارت خارجه ترکیه در ادامه این بیانیه با اشاره به عملیات چشمه صلح که از روز چهارشنبه آن را در شمال سوریه آغاز کرده‌، گفت: ترکیه به عنوان کشوری که تحت بیشترین تاثیر از گروه‌های "تروریستی" مستقر در سوریه است، بار دیگر نشان داده که با این عملیات از هیچ اقدامی برای حفظ امنیت ملی‌اش در چارچوب حقوقش که از قوانین بین‌المللی نشأت می‌گیرند، تردید نخواهد کرد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها