7/7/2020
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹
همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای درباره تغییر اقلیم بیشتر شود
عباس عراقچی:

همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای درباره تغییر اقلیم بیشتر شود

معاون وزیر امور خارجه با تاکید بر همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در زمینه تغییر اقلیم گفت: اقدام در این زمینه بدون همکاری با بقیه کشورها انجام شدنی نیست.

اعتمادآنلاین| «سیدعباس عراقچی» در نشست اعضای هیئت رئیسه ششمین کنفرانس بین المللی- منطقه‌ای تغییر اقلیم گفت: همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در این دوره از کنفرانس باید پررنگ‌تر شود؛ چون اقدام در خصوص تغییر اقلیم و تبعات آن بدون همکاری با سایر کشورها انجام شدنی نیست و در مباحثی مانند ریزگرد، آب‌های فرامرزی و مدیریت آن‌ها، قطعاً بدون همکاری‌های منطقه‌ای نمی‌شود خیلی از مسائل را مدیریت کرد.

 

او با اشاره به اهمیت ارتباط با همسایگان و چگونگی ارتباط با آنان افزود: می‌شود موضوعات مورد مناقشه را به موضوع همکاری تبدیل کرد.


عراقچی از آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری همه‌جانبه با ششمین کنفرانس بین‌الملل- منطقه‌ای تغییر اقلیم خبر داد و خواستار افزایش آگاهی عمومی در زمینه پیامدهای تغییر اقلیم شد.


معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: افزایش آگاهی عمومی در خصوص پیامدهای تغییر اقلیم باید مورد توجه قرار گیرد، وظیفه اصلی دستگاه‌های مربوطه مدیریت منابع آبی کشور و حرکت به سمت تاب‌آوری است.

 

او با بیان این‌که در شرایط کنونی، افزایش و گسترش آگاهی عمومی مهم‌ترین نیاز ما است، افزود: نسبت به تغییر اقلیم و تبعات امنیتی، اقتصادی و اجتماعی آن کار زیادی انجام نشده است.


عراقچی با اشاره به اینکه، تبعات اجتماعی تغییرات اقلیمی کمتر مورد توجه واقع شده و نیاز است این رویکرد در بین مردم و مسئولان بیشتر مورد توجه قرار گیرد، توصیه کرد: هدف اصلی کنفرانس بر محور ضرورت مقابله با خشکسالی، مدیریت منابع آب و سازگاری و تاب‌آوری در سطح مردم، مسئولان، تصمیم‌گیران قرار گیرد.

 

وی‌افزود: وظیفه اول و اصلی ما مدیریت منابع آبی کشور و حرکت به سمت تاب‌آوری است و باید بر آگاهی‌بخشی عمومی در این خصوص تمرکز شود

 

براساس این گزارش، نشست اعضای هیئت‌رئیسه «ششمین کنفرانس بین‌المللی_منطقه‌ای تغییر اقلیم»، با حضور «سیدعباس عراقچی»، معاون وزیر امور خارجه، سحر تاج‌بخش، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور، دبیران اجرایی و علمی کنفرانس و نمایندگانی از وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو و سازمان مدیریت بحران در ستاد سازمان هواشناسی کشور برگزار شد.


در بخشی از این نشست، گزارشی از آخرین اقدامات انجام‌شده به‌منظور برگزاری کنفرانس ارائه شد و موضوع نشست مشترک هیئت‌رئیسه در طول برگزاری کنفرانس و سیاست‌گذاری پنل‌ها نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها