8/5/2020
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
هزینه حمل نفت با تحریم‌های آمریکا افزایش یافته است

هزینه حمل نفت با تحریم‌های آمریکا افزایش یافته است

قیمت حمل نفت در حالی که شرکت‌های نفتی از ترس تخطی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، همکاری با حدود 300 نفتکش از سراسر جهان را کنار گذاشته‌اند، به رکوردهای جدیدی رسیده است.

اعتمادآنلاین| در حالی که شرکت‌های نفتی از ترس تخطی از تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران و ونزوئلا، همکاری با حدود 300 نفتکش از سراسر جهان را کنار گذاشته‌اند، قیمت‌های حمل‌ونقل به رکوردهای جدیدی رسیده است. 

 

به گفته منابع آگاه و داده‌های رفینیتیو ایکون، این اقدام حدود 3 درصد از ناوگان نفتکش‌های جهان را از بازار خارج کرده و باعث شده کرایه نفتکش‌ها برای ارسال نفت به آسیا سر به فلک بکشند.

 

یکی از تاجران نفت خام در آسیا می‌گوید: قیمت حمل محموله‌ها سر به فلک کشیده است و همه در مورد هزینه حمل‌ونقل بسیار نگران هستند. 

 

یونیپک بازوی تجاری سینوپک چین، شرکت نفتی اکوینور و اکسون موبیل، معامله با 250 نفتکش را که در سال گذشته نفت ونزوئلا را حمل کرده‌اند، کنار گذاشته است. 

 

همچنین پس از این که در ماه گذشته، ایالات متحده دو واحد از شرکت نفتکش کاسکو دالیان، غول کشتیرانی چین را به علت حمل نفت خام ایران،تحریم کرد، شرکت‌های نفتی از کار کردن با 43 نفتکش این شرکت اجتناب می‌کنند.

 

شرکت کاسکو دالیان مالک 3 درصد کل ابرنفتکش‌های جهان است و نبود کشتی‌های آن در بازار، عامل کلیدی جهش قیمت‌های حمل‌ونقل نفتکش‌ها در 2 هفته گذشته است. 

 

از سوی دیگر، شرکت کارگزاری کشتی بریمیر پیش‌بینی کرده است که 23 ابرنفتکش دیگر به زودی برای نصب تجهیزات پاکسازی آلایندگی، به منظور تطابق با قوانین سختگیرانه‌تر دریانوردی که از ژانویه 2020 اجرا خواهد شد، از خدمت خارج می‌شوند. 

 

این هفته نرخ کرایه ابرنفتکش برای مسیر خلیج آمریکا به آسیا، که طولانی‌ترین مسیر حمل نفت خام در جهان است، به رکورد جدید 14 میلیون دلار رسید، که باعث افزایش هزینه خریداران نفت در آسیا شد. 

 

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها