8/11/2020
سه شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
 ایجاد 3500 شغل جدید با تکثیر ماهی زینتی/ صادرات ماهیان زینتی به اروپا

ایجاد 3500 شغل جدید با تکثیر ماهی زینتی/ صادرات ماهیان زینتی به اروپا

 بسیاری از افراد تجربه استفاده از آکواریم در منزل و نگهداری ماهیان رنگارنگ را داشته اند اما ممکن است برخی از این افراد بعد از مدتی نگهداری از این آبزیان درآمدی از آنها داشته و به سمت تجاری شدن تکثیر آبزیان زینتی بروند. 

اعتمادآنلاین|تکثیر و پرورش ماهیان زینتی یکی از فعالیت های اقتصادی است که می تواند سود آوری مناسبی داشته باشد و حتی ماهیان چند میلیون تومانی را در منزل تولید کرد.

 

 بسیاری از افراد تجربه استفاده از آکواریم در منزل و نگهداری ماهیان رنگارنگ را داشته اند اما ممکن است برخی از این افراد بعد از مدتی نگهداری از این آبزیان درآمدی از آنها داشته و به سمت تجاری شدن تکثیر آبزیان زینتی بروند. 

 

پروش تجاری ماهیان زینتی در سطح کوچک و به صورت خانگی امکان پذیر است و حتی در رسته مشاغل خانگی نیز قرار دارد و علاقه مندان به تولید این محصول می توانند این محصول را به صورت قانونی در منازل آپارتمانی، شهری و روستایی تکثیر کنند.

 

صادرات 2.5 میلیون دلار ماهیان زینتی در سال گذشته

 

مهدی شکوری مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران  در ارتباط با شرایط تولید این محصول  در کشور اظهار کرد: در حال حاضر 1600 واحد تولید کننده ماهیان زینتی در کشور وجود دارد که از این تعداد 30 درصد واحد های خرد هستند و می توانند به عنوان مشاغل خانگی محسوب شوند که در واحدهای آپارتمانی شهری و روستایی فعالیت می کنند.

 

او  افزود: مقیاس تولید این واحدها کوچک است و در سال کمتر از 50 هزار قطعه تولید دارند؛ برخی از این واحد ها نیز تکثیری انجام نمیدهند و تنها بچه ماهی کوچک را از شرکتهای بزرگ دریافت کرده و با وزن رسانی به خود آنها می فروشند.

 

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران ادامه داد: 300 واحد  پرورش دهنده بزرگ ماهیان زینتی در کشور وجود دارد که می توانند در سال بیش از  یک میلیون قطعه تا  چند ده میلیون قطعه ماهی زینتی تولید کنند که 20 درصد فعالان این بخش را تشکیل میدهند و مابقی تولید کنندگان متوسط ماهیان زینتی هستند.

 

او  با بیان اینکه شرکت های کوچک، بزرگ و متوسط هر کدام الگوی اقتصادی خاص خود را دارد تصریح کرد: شرکت های بزرگی داریم که زنجیره تولید ماهیان زینتی را در کشور کامل کرده اند و از تولید پمپ ماهیان آکواریومی، غذا تا خود ماهی را تولید می کنند.

 

شکوری با بیان اینکه بازار داخلی محدودیتهایی برای خرید دارند و برای توسعه فعالیت  در این صنعت باید نگاه به بیرون داشته باشم اظهار داشت: در سال های گذشته میزان صادرات ماهیان زینتی در سال 2.2 تا 2.5 میلیون دلار در سال بوده است.

 

سالانه 70 میلیون قطعه ماهی قرمز شب عید تولید می شود

 

او  تاکید کرد: برای ادامه توسعه این صنعت و اینکه تولید در این بخش اقتصادی تر باشد باید بتوانیم بازار های جدیدی برای تولید کنندگان کشورمان پیدا کنیم. همچنین می توان تولید ماهیان زینتی را از ماهیان کم ارزش به سمت تولید ماهیان چند صد دلاری ببریم.

 

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران ادامه داد: 70 میلیون از 250 میلیون قطعه ماهی زینتی تولید شده در کشور کم ارزش و  ماهی حوض هستند و بیشتر در شب عید خریداری میشوند به طوریکه 70 میلیون قطعه از ماهیان تولیدی در کشور به این شکل هستند.

 

تولید ماهیان زینتی چند میلیون تومانی در کشور

 

او  اظهار داشت: بخش بزرگی از ماهیان زینتی تولید شده در کشورمان ماهیان ارزن قیمت 2 تا 10 هزار تومانی هستند و به اقتصادی بودن این فعالیت را آسیب میزنند، بخش دیگر تولید ماهیان زینتی در کشور ماهیان گران قیمت هستند که برخی از گونه های آنها چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان به فروش می رسند.

 

شکوری تاکید کرد: بازارهای خارجی مناسبی در غرب و آسیایی میانه و اروپا برای صادرات ماهیان زینتی تولید شده در ایران وجود دارد که می توانیم تولیدات خود را به این کشور صادر کنیم.

 

او  اظهار داشت: در صورتی که به شبکه توزیع ماهیان زینتی و صادرات توجه نشود ممکن است که قیمت ماهیان کم ارزش نیز به سرنوشت و قیمت ماهی قرمز شب عید تبدیل شود به طوری که ماهی فایتر به اندازهای تولید شده استکه دستفروشان آن را کنار خیابان به فروش می رسانند. 

 

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران گفت: ماهی کوی نیز در کشور به صورت انبوه تولید و تکثیر می شود که این امر منجر شده است قیمت این محصول به شدت کاهش یابد به طوری که نوع های خوش رنگ این محصول از 800 هزار تومان تا یک میلیون تومان به 20 تا 40 هزار تومان کاهش یافته است.

 

او  در ادامه اظهار داشت: توسعه زیادی در حوزه پتشاپ وجود دارد و هزینه زیادی برای آنها می شود به طوری که ماهانه 200 تا 500 هزار تومان هزینه دارند اما در بخش ماهیان زینتی به این اندازه هزینه نمی شود زیرا نگهداری آنها دشوار تر است.

 

این مقام مسئول افزود: تولیدکنندگان داخلی نگهداری ماهیان زینتی را برای مردم راحت کرده اند به طوری که اکنون پکیج های آکواریومی تولید می شود که شرایط نگهداری  آسانی  دارند.

 

منبع: تسنیم 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها