7/11/2020
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹
مکزیک، خواستار کنترل بیش‌تر مرزها توسط آمریکا شد

مکزیک، خواستار کنترل بیش‌تر مرزها توسط آمریکا شد

در پی یورش مسلحانه اعضای یک باند قاچاق مواد مخدر به شهری در مکزیک، رئیس‌جمهور این کشور از دولت آمریکا درخواست کرد کنترل بیش‌تری در خصوص قاچاق سلاح بین‌ مرزهای 2 کشور انجام دهد.

اعتمادآنلاین| «اندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهور مکزیک و همتای آمریکایی او، درخصوص اقدام سریع جهت مقابله با حجم بالای قاچاق اسلحه از آمریکا به مکزیک به توافق رسیدند.

 

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «مارسلو ابرارد» وزیر امور خارجه مکزیک شنبه شب در جمع خبرنگاران پشنهاد کرد:‌ «هردو کشور از تکنولوژی برای بستن مرزها و توقف حمل و نقل سلاح‌هایی که موجب کشته‌شدن مردم مکزیک می‌شود استفاده کنند».

 

ابرارد افزود: «ترامپ پاسخ داد که معتقد است استفاده از تکنولوژی در این زمینه ایده خوبی است». وی تشریح کرد، این تکنولوژی‌ها شامل نصب دستگاه‌ها فلزیاب و لیزر‌های پیشرفته در مرزها است که حتی قادر به تشخیص مواد شیمیایی هستند.

 

ابرارد در ادامه گفت: این اقدام نه‌تنها از ورود اسلحه به مکزیک جلوگیری می‌کند، بلکه مانع ورود مواد مخدر از مکزیک به آمریکا می‌شود.

 

لوپز اوبرادور در تماس تلفنی با «دونالد ترامپ»، نسبت به استفاده باندهای قاچاق مواد مخدر مکزیکی از اسلحه‌های مرگبار کالیبر 50 و گلوله‌های زرهی در درگیری‌های روز پنجشنبه در شهر «کولیاکان» مکزیک ابراز نگرانی کرد.

 

مکزیک تخمین می‌زد بیش از 80 درصد سلاح‌هایی که وارد این کشور می‌شوند، از طریق مرزهای آمریکا وارد می‌شوند. مقامات مکزیک بارها خواستار جدی‌تر گرفتن کنترل مرزها از سوی دولت آمریکا شده‌اند.

 

با این‌ حال لابی قدرتمند سلاح در آمریکا، به‌خصوص گروه «انجمن ملی تفنگ»، که حتی پس از تیراندازی‌های کور مرگبار سال جاری در این کشور، مانع از اعمال محدودیت در زمینه مالکیت سلاح توسط شهروندان شد، ممکن است با مسئله کنترل سلاح که از بحث‌های داغ کمپین‌های انتخاباتی سال 2020 است نیز مقابله کند.

 

منبع: فارس

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها