1/29/2020
چهارشنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۸
روحانی برای حضور در اجلاس سران کشورهای جنبش عدم تعهد به باکو رفت

روحانی برای حضور در اجلاس سران کشورهای جنبش عدم تعهد به باکو رفت

رئیس‌جمهوری در پاسخ به دعوت رسمی همتای آذربایجانی خود جهت حضور و سخنرانی در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به باکو سفر کرد.

اعتمادآنلاین| حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران صبح پنجشنبه در رأس یک هیئت عالی‌رتبه اقتصادی و در پاسخ به دعوت رسمی الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان جهت حضور و سخنرانی در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد طی مراسمی رسمی تهران را به مقصد باکو ترک کرد.

 

در مراسم بدرقه رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل و جمعی از اعضای کابینه دولت حضور داشتند.

 

در این سفر وزرای امور اقتصاد و دارایی، راه و شهرسازی و نیرو و همچنین تعدادی از مشاوران و معاونان دفتر رئیس جمهوری روحانی را همراهی می‌کنند.

 

رئیس جمهوری علاوه بر سخنرانی در اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و تشریح و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در مسایل مهم منطقه‌ای و بین المللی، دیدارهای دوجانبه‌ای نیز با رئیس جمهور آذربایجان خواهد داشت که در آن مهمترین مسائل در روابط تهران - باکو و روند اجرای موافقتنامه‌ها و طرح‌های مشترک بررسی می‌شود.

 

دیدارهای جداگانه با برخی سران حاضر در این اجلاس و گفت‌وگو درباره مهترین مسائل فی‌مابین، منطقه‌ای و بین المللی از جمله دیگر برنامه‌های سفر روحانی به کشور آذربایجان است.

 

رئیس جمهوری شامگاه جمعه به تهران باز خواهد گشت.

 

جنبش غیرمتعهدها یا عدم تعهد یک سازمان بین‌المللی است که در سال 1961 میلادی در اوج جنگ سرد در بلگراد پایتخت یوگسلاوی تأسیس شد. هم اکنون 120 کشور جهان عضو رسمی و 17 کشور نیز عضو ناظر جنبش غیرمتعهدها هستند که می توان گفت این جنبش تقریباً بیش از دو سوم اعضای سازمان ملل متحد و 55 درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد.

 

جمهوری آذربایجان به عنوان رئیس آینده، جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس سابق و جمهوری بولیواری ونزوئلا به عنوان رئیس کنونی جنبش عدم تعهد تروئیکای جنبش عدم تعهد را تشکیل می‌دهند.

 

هفدهمین نشست سران اواخر شهریور 1395 در جزیره مارگاریتای ونزوئلا و شانزدهمین نشست هم نیمه اول شهریور 1391 با شعار «صلح پایدار در سایه همکاری مشترک» در تهران برگزار شد. ریاست جنبش سه ساله است، ولی در پی تحولات سال‌های اخیر در ونزوئلا، ریاست ایران بر این جنبش چهار سال به طول انجامید.

 

در هجدهمین اجلاس نشست سران عضو جنبش عدم تعهد جمهوری آذربایجان ریاست دوره‌ای این جنبش را برای یک دوره سه ساله (2022- 2019) بر عهده می گیرد.

 

منبع: ایسنا 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها