7/15/2020
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹
صادرات محصولاتی باغی 2.5میلیارد دلار ارز وارد کشور کرد
محمدعلی طهماسبی، معاون وزیر جهاد کشارزی در امور باغبانی:

صادرات محصولاتی باغی 2.5میلیارد دلار ارز وارد کشور کرد

محمدعلی طهماسبی، معاون وزیر جهاد کشارزی در امور باغبانی، گفت: سهم محصولات باغی از مجموع 5.2 میلیارد دلار صادرات بخش کشاورزی ظرف هفت ماه گذشته امسال افزون بر2.5میلیارد دلار معادل 50 درصد بوده است.

اعتمادآنلاین| محمدعلی طهماسبی، معاون وزیر جهاد کشارزی در امور باغبانی، گفت: میزان تولید محصولات باغی کشور اعم از گلخانه ای، فضای باز، انواع درختان ، درختچه ها و یا گیاهان دارویی نیز حدود 23 میلیون تن در سال جاری بوده است. سطح زیر کشت محصولات باغی در کشور حدود 2 میلیون و 800 هزار هکتار است.

 

وی تصریح کرد: با توجه به میزان و تراکنش مناسب بارندگی ها میزان تولید محصولات باغی و زراعی نیز افزایش داشته  و بخش عمده ای از آنها نیز اضافه بر مصرف داخلی به کشورهای مختلف صادر خواهد شد.

 

طهماسبی همچنین کشمش، کیوی، زعفران، سیب، پسته ، خرما و انواع مرکبات را از جمله محصولات صادراتی بخش کشاورزی عنوان کرد.

 

وی میزان تولید محصول سیب امسال در کشور را نیز حدود چهار میلیون تن دانست و گفت: بیش از یک میلیون و 800 هزار تن از این محصول صادر خواهد شد.

 

طهمسابی گفت: البته خط صادراتی برخی از این محصولات از جمله پسته و زعفران برای 6 ماهه دوم سال برنامه ریزی شده است.

 

اجرای 20 هزار هکتار توسعه باغات در اراضی شیب دار

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: امسال و بر اساس برنامه ریزی بیش از 20 هزار هکتار از سطح اراضی شیبدار در کشور زیر کشت محصولات باغی و گیاهان دارویی خواهد رفت.

 

طهماسبی طرح توسعه باغات را در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ، مشارکت جوامع محلی ، پایداری کانون های تولید ، جلوگیری از مهاجرت روستائیان و عشایر  و رونق تولید دانست و گفت: این طرح بر اساس تفاهم نامه دو طرفه بین سازمان های جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و آبخیزداری در حال اجراست.

 

وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی  تا سال 1400 بیش از 100 هزار هکتار در این زمینه عملیاتی و اجرایی خواهد شد، گفت: تاکنون حدود 80درصد آن تحقق یافته است.

 

توسعه 2 برابری سطح گلخانه ها در دولت تدبیر و امید

 

وی همچنین با اشاره به برخی دستاوردهای وزارت جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید نیز گفت: سطح زیر کشت گلخانه ای از حدود هشت هزار هکتار در سال 92 هم اینک با 2 برابر افزایش به بیش از 16هزار هکتار رسیده است.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: امسال نیز حدود پنج هزار و 800 هکتاربه سطح زیر کشت گلخانه ها در کشور اضافه خواهد شد.

 

 طهماسبی یادآور شد: بر اساس افق 1400 ، وزارت جهاد کشاورزی قصد دارد سطح زیر کشت گلخانه های کشور را  به مرز حدود 48 هزار هکتار برساند.

 

وی تاکید کرد که  میزان تولید محصولات زراعی و باغی نیز از حدود 92 میلیون تن تا قبل از دولت تدبیرو امید هم اینک به بالای 122 میلیون تن رسیده است.

 

طهماسبی افزایش صنایع تبدیلی ، سردخانه ها و تجهیز مکانیزسیون کشاورزی در راستای تحقق و بهبود زنجیره تولید از مزرعه تا سفره و همچنین بهبود وضعیت درآمدی و جلوگیری از شوک های قیمتی و اقتصادی باغداران را یادآو شد و گفت: دولت و وزارت جهاد کشاورزی در این راستا آماده همکاری و اعطای تسهیلات ویژه با سود 14 و نیم درصد به بهره برداران است.

 

بهره برداران استان 723هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد  با 39 هزار هکتار باغ سالیانه 280 هزار تن میوه شامل مرکبات،سیب،انار،انگور و میوه های هسته دار تابستانه تولید و روانه بازارهای مصرف می کنند.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها