5/26/2020
سه شنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۹
باغداری سنتی کارآیی ندارد

باغداری سنتی کارآیی ندارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: باغداری سنتی و قدیمی دیگر کارآیی ندارد زیرا در این نوع باغداری قادر به کاهش هزینه‌های تولید و مدیریت کیفیت محصول نیستیم.

اعتمادآنلاین| محمدعلی طهماسبی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی پنجشنبه شب در اولین جشنواره ملی آلو در شهر خرو نیشابور افزود: امروز با استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های نوین قادر به کاشت یک هزار تا یک هزار و 200 درخت در هر هکتار هستیم که بهره‌وری را به شدت افزایش می‌دهد.


وی اظهار داشت: باید نگاه کشاورزان و باغداران به سوی صادرات و تولید محصولات استاندارد هدایت شود.


وی گفت: در این چارچوب برای تکمیل زنجیره تولید باید شهرک‌های تخصصی فرآوری و عرضه محصولات باغی ایجاد شود که باعث استاندارد سازی محصولات و تعیین قیمت مناسب و ایجاد درآمد پایدار می‌گردد.


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نیشابور نیز گفت: این جشنواره در سه محور تولید، فرآوری، بسته بندی و بازاریابی با حضور تعدادی از استادان دانشگاه و فعالان اقتصادی در زمینه خشکبار برگزار شده است.


محمدعلی فرهمندراد افزود: در حاشیه این جشنواره نخبگان دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان در قالب گروه‌های "استارتاپ ویکند آلو" ایده‌های خود را در چارچوب اهداف این جشنواره ارائه می‌دهند و از تیم‌های برتر تقدیر می‌گردد.


وی اظهار داشت: برپایی نمایشگاه عرضه آلو و دستگاه‌های پوست‌گیری، بسته‌بندی و فرآوری آلو از دیگر برنامه‌های این جشنواره است.


وی گفت: شهرستان نیشابور دارای سه هزار و 600 هکتار باغ آلو است که از این میزان سه هزار و 300 هکتار آن بارور بوده و میانگین  برداشت آلو در هر هکتار 16 تن است.


فرهمند راد افزود: امسال حدود 15 هزار تن آلوی خشک در نیشابور تولید شد که از این میزان بالغ بر 950 میلیارد ریال سود به باغداران خواهد رسید.


وی اظهار داشت: انواع آلوی نیشابور شامل بخارایی، شمس، طرقبه‌ای، حاج کبریایی، حاج حسنی و شوقانی است که بعد از فرآوری و بسته بندی به کشورهای پاکستان، هندوستان و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.


در اولین جشنواره ملی روز مزرعه آلو در شهر خرو شهرستان نیشابور بیش از 800 نفر از فعالان عرصه تولید آلو حضور یافتند. در این جشنواره سه روزه جوانان و ایده‌پردازان این حوزه در قالب تیم‌های استارت آپ ویکند ایده‌های خود را ارائه می‌کنند.


شهرستان 450 هزار نفری نیشابور در 127 کیلومتری غرب مشهد واقع است.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها