8/7/2020
جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
شبکه‌های ملی تحول آموزش علوم پزشکی تشکیل می‌شود
معاون آموزشی وزارت بهداشت:

شبکه‌های ملی تحول آموزش علوم پزشکی تشکیل می‌شود

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شبکه‌های ملی تحول آموزش علوم پزشکی برای اولویت‌های ملی به زودی تشکیل می‌شود.

اعتمادآنلاین|باقر لاریجانی روز جمعه افزود: اساسنامه شبکه های ملی تحول آموزش علوم پزشکی تدوین شده که این شبکه ها به عنوان هسته های علمی در زمینه ماموریت های ویژه واسپاری شده به مناطق آمایشی کشور، بسترهای گردآوری ظرفیت های تمامی نهادهای مرتبط و همچنین ایجاد حافظه سازمانی ارزشمندی در این زمینه ها را فراهم می نمایند.   

 

وی اظهارداشت: هدف از تشکیل مناطق آمایشی کشور ایجاد هم افزایی در بین دانشگاه های علوم پزشکی و سایر نهادهای علمی مستقر در مناطق آمایشی برای دستیابی به توسعه علمی در منطقه است و  طی سال های گذشته با تلاش های همکاران در مناطق آمایشی این هدف به خوبی پیگیری شده است.  

 

لاریجانی با اشاره به اهمیت بحث ماموریت گرا شدن دانشگاهها، اظهار داشت: مقام معظم رهبری نیز در سخنان خود بر این موضوع تاکید داشتند و این تکلیف بالادستی در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و در قالب مناطق آمایشی پیگیری شد.  

 

80 ماموریت ویژه به کلان مناطق آمایشی واسپاری شد

وی افزود: بدین منظور اسناد بالادستی کشور رصد و تکالیف مرتبط با حوزه آموزش از این اسناد احصا گردید. سپس طی نشست های کارشناسی و اولویت بندی این تکالیف، طی 2 مرحله حدود 80 ماموریت ویژه به کلان مناطق آمایشی و دانشگاه های علوم پزشکی کشور واسپاری شد.  

 

معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کر: این ماموریت ها باتوجه به نیازها و توانمندی های بومی مناطق واسپاری شده و هدف این است که از ظرفیت های بومی برای توسعه شبکه های علمی در علوم بین رشته ای و در نهایت دستیابی به مرجعیت علمی در این حوزه ها بهره برداری شود.  بسیاری از این ماموریت ها به خوبی در کشور در دست پیگیری است و مناطق آمایشی متولی ماموریت با ایجاد شبکه همکاری ملی توانسته اند دستاوردهای مناسبی را در این زمینه فراهم نمایند.

 

لاریجانی تاکید کرد: ماموریت های واسپاری شده به مناطق آمایشی جزو تکالیف ملی حوزه آموزش علوم پزشکی بوده و مناطق آمایشی به عنوان نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئولیت پیگیری این ماموریت ها را در سطح ملی دارند و با اقدامات مناسبی که تاکنون در مناطق آمایشی صورت گرفته، لازم است ساز و کاری طراحی شود تا با ساختارمند کردن این شبکه ها، بسترهای ماندگاری و نهادینه کردن این تلاش ها در سطح کشور فراهم شود.  

اساسنامه شبکه های ملی تحول آموزش علوم پزشکی ابلاغ می شود

وی افزود: در این راستا اساسنامه شبکه های ملی تحول آموزش علوم پزشکی در حیطه های اولویت دار ملی و مأموریت های ویژه کلان مناطق آمایشی تدوین شده و به زودی با ابلاغ این اساسنامه، شبکه های ملی تحول آموزش علوم پزشکی در سطح مناطق آمایشی کشور شکل می گیرند.  

 

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: این شبکه ها در واقع یک حافظه سازمانی مشترک در خصوص موضوع یا ماموریت خود ایجاد می کنند و هدف این است که این حافظه سازمانی تا سطوح داخلی دانشگاههای علوم پزشکی نظیر دانشکده ها و گروه های آموزشی نیز نفوذ کند و تمامی سوابق مرتبط در سطح ملی را گردآوری نمایند.  

 

وی افزود: با ایجاد این شبکه، بسترهای همکاری تمامی گروه های علمی و مراکز تحقیقاتی مرتبط با موضوع شبکه  فراهم می شود و انتظار این است که این شبکه ها در کنار دبیرخانه ها و حوزه های معاونت آموزشی وزارت بهداشت فرایندهای مرتبط با نیازسنجی، برنامه ریزی، اجرا، ارزشیابی، اعتباربخشی و بازنگری برنامه های آموزشی و کوریکولوم های آموزشی مرتبط با موضوع شبکه را دنبال نمایند.

 

لاریجانی همکاری با وزارت بهداشت برای تعیین اولویت های آموزش، برآورد نیروی انسانی مورد نیاز و گردآوری متون علمی در زمینه موضوع شبکه را از دیگر اهداف تشکیل این شبکه ها ذکر کرد و گفت: بدون شک تربیت اثربخش نیروی انسانی در حوزه ها تخصصی علاوه بر امکانات موجود در دانشگاه های علوم پزشکی مستلزم بهره برداری از سایر زیرساخت های علمی در کشور است و شبکه های ملی تحول آموزش علوم پزشکی می توانند هم افزایی چشمگیری در بین نهادهای علمی کشور برای تربیت نیروی انسانی ایجاد کنند.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها