6/2/2020
سه شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
 افزایش 26 درصدی پرداخت تسهیلات بانکی به بنگاه‌های اقتصادی

افزایش 26 درصدی پرداخت تسهیلات بانکی به بنگاه‌های اقتصادی

مبلغ 3821 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی در 6 ماهه سال 1398 به بخش‌های اقتصادی پرداخت شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد 26 درصدی (معادل 789 هزار میلیارد ریال) را نشان می‌دهد.

اعتمادآنلاین| سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی در 6 ماهه سال جاری مبلغ 2111 هزار میلیارد ریال معادل 55.3 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 250  هزار میلیارد ریال معادل 13.5 درصد افزایش داشته است.

 

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 6 ماهه سال جاری معادل 862 هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص 40.8 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ 2111  هزار میلیارد ریال) است.

 

از 1183  هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 72.8 درصد آن (مبلغ 862  هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.     

          

همچنین در مدت مورد اشاره، تعداد 208 هزار و 84  فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 5.7 میلیارد ریال پرداخت شده است.

 

 درضمن در بخش خدمات تعداد یک میلیون و 745 هزار و 766 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره 800 میلیون ریال پرداخت شده است.

 

بانک مرکزی تاکید کرده است همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

 

بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها