6/2/2020
سه شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
جزئیات اجرای طرح خرید حمایتی زعفران در سال 98

جزئیات اجرای طرح خرید حمایتی زعفران در سال 98

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، از اجرای طرح خرید حمایتی زعفران در سال جاری با هدف تنظیم بازار طلای سرخ ایرانی خبر داد.

اعتمادآنلاین|  حسین شیرزاد با اشاره به این که زعفران اصیل ایرانی، محصولی منحصرفرد با ارزش‌های جهانی بوده که حفظ جایگاه تاریخی و بین‌المللی آن در رأس سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران قرار دارد، گفت: در سال زراعی گذشته با عنایت به نوسانات ارزی، قیمت هر کیلوگرم زعفران نگین حدود 13 میلیون تومان بوده ولی در سال جاری این رقم به پایین‌تر از 8 میلیون تومان تنزل یافته که متاسفانه ملاحظه شده منشاء این کاهش شدید قیمت در خارج از کشور و با ترفندهای دامپینگی دلالان بین‌المللی بوده است.

 

وی افزود: با پیگیری به عمل آمده توسط وزارت متبوع و سازمان مرکزی تعاون روستایی و همچنین تلاش‌های مجدانه نمایندگان مردم شهرستان‌های تولید کننده زعفران در مجلس شورای اسلامی، هماهنگی لازم با سازمان برنامه به عمل آمده و با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی در تاریخ 1398.8.8 طرح خرید حمایتی زعفران از کشاورزان کلید خورده است.

 

این مقام مسئول در ارتباط با چشم‌انداز مداخله هدفمند وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی در بازار زعفران کشور تصریح کرد: بازیابی و تثبیت مرجعیت قیمت زعفران در ایران برای بازارهای بین‌المللی به جای تبعیت از قیمت‌های کاذب، تناسب جایگاه تجاری با جایگاه تولید و صادرات زعفران ایران در دنیا و کاهش آثار رقابت مخرب تجار غیرحرفه‌ای در بازارهای هدف صادراتی از جمله اهداف مهم این طرح حمایتی به حساب می‌آید.

 

شیرزاد در ادامه با تشریح اقدامات اجرایی انجام شده در روزهای اخیر در چارچوب ابلاغیه وزیر جهادکشاورزی یادآور شد: این سازمان بلافاصله پس از دریافت ابلاغیه، بدوا" با تدوین و تصویب دستورالعمل اجرایی خرید حمایتی زعفران، نسبت به استقرار 18 مرکز خرید در شهرستان‌های زعفران‌خیز استان‌های خراسان رضوی و جنوبی اقدام کرده که خوشبختانه طی یکی دو روز اخیر، با تنها خرید حمایتی 2 تن زعفران، شاهد تعدیل قیمت این محصول در بازار و نزدیک شدن به قیمت‌های حمایتی بوده‌ایم.

 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران همچنین در خصوص تأمین مالی و نحوه اجرای عملیات طرح خاطرنشان کرد: به استناد بند 10 ابلاغیه وزیر و مفاد دستورالعمل تنظیمی، ضمن تشکیل کارگروه‌های استانی در قطب‌های تولید زعفران با مسئولیت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، دبیری تعاون روستایی و عضویت نمایندگان سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و نظام صنفی کشاورزی، نسبت به انتخاب مباشر خرید از بین اتحادیه‌ها و تعاونی‌های روستایی و کشاورزی و انجام اقدامات نظارتی و اجرایی مبادرت خواهد شد. ضمن آن که بر اساس تأکید وزیر جهاد کشاورزی، اولویت خرید زعفران از کشاورزان با بخش خصوصی بوده و نقش کارگروه خرید حمایتی، تعیین قیمت‌های منصفانه و رصد قیمت‌ها به منظور ایجاد تعادل و پر کردن خلأهای ناشی از نوسانات بازاری خواهد بود.

 

وی با تشریح کامل شیوه خرید حمایتی شامل؛ حمل و نقل، انبارداری و بیمه‌گری محصول خریداری شده اعلام داشت: همانند سال گذشته و به تأسی از شیوه موفق استفاده از ابزار بورس در خرید و فروش زعفران، مطابق دستورالعمل مربوطه، کشاورزان زعفران کار با اخذ معرفینامه از مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مربوط و تعیین میزان محصول قابل تحویل، به یکی از انبارهای بورس کالای ایران، تأیید شده ازجانب کارگروه مراجعه کرده و پس از انجام آزمایش کیفی محصول و تایید انطباق آن با استاندارد ابلاغی قبض انبار به نام کشاورز صادر خواهد شد.

 

شایان ذکر است؛ بر اساس تصمیم کمیته فنی نرخ‌گذاری زعفران، برای خریدهای حمایتی هر کیلوگرم زعفران نگین، معادل 10 میلیون و 500 هزار تومان، شبه نگین به قیمت 9 میلیون و 500 هزار تومان، زعفران رشته‌ای درجه یک 9 میلیون و رشته‌ای درجه دو معادل 8 میلیون و 200 هزار تومان تعیین شده و زمان اجرای طرح از هشتم آبان ماه امسال تا سی‌ام آذر ماه سال جاری خواهد بود. انتظار می رود با توجه به شرایط مناسب سال جاری نظیر حمایت‌های آموزشی - ترویجی وزارت جهاد کشاورزی همراه با بارش‌های مطلوب سال زراعی، تولید محصول زعفران امسال به حدود 500 تن بالغ شود.

 

منبع: ایلنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها