4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
توافق ریاض گامی مهم برای حل و فصل‌ بحران یمن است
نماینده سازمان ملل در امور یمن:

توافق ریاض گامی مهم برای حل و فصل‌ بحران یمن است

نماینده سازمان ملل در امور یمن ضمن استقبال از توافق دولت مستعفی این کشور و شورای انتقالی جنوب یمن موسوم به «توافق ریاض» گفت که این توافق می‌تواند گام مهمی برای حل و فصل سیاسی بحران یمن باشد.

اعتمادآنلاین|«مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در امور یمن از توافق روز سه‌شنبه دولت مستعفی یمن و  شورای انتقالی جنوب یمن (المجلس الانتقالی الجنوبی) وابسته به امارات استقبال کرد.

 

گریفیتس این توافق را که در ریاض به امضا رسیده است، گامی مهم برای حل و فصل سیاسی بحران یمن خواند و گفت که توافق ریاض محورهای مرحله آینده مذاکرات صلح یمن را ترسیم می‌کند.

 

وی تاکید کرد که امضای توافق ریاض یک گام مهم برای دستیابی به حل و فصل مسالمت آمیز برای پایان درگیری‌های یمن است.

 

مراسم امضای توافق تقسیم قدرت میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی در شهر ریاض با حضور ولی‌عهد سعودی و ولی‌عهد امارات امضاء شد.

 

از سوی دیگر،‌ «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در سخنانی مدعی شد که این توافق گامی در جهت راه‌حل سیاسی و پایان جنگ یمن است.

 

بن سلمان با بیان اینکه دولت منصور هادی و شورای انتقالی جنوب «برادران» یکدیگر هستند، گفت که دولت سعودی تمام تلاش خود را برای پایان دادن به درگیری‌های میان «برادران» در یمن به کار می‌گیرد.

 

 مراسم امضای توافق میان دولت مستعفی منصور هادی و شورای انتقالی جنوب که هر کدام به ترتیب منافع دولت سعودی و امارات را در جنوب یمن پیش می‌برند، سرانجام پس از دو بار تعویق، روز سه‌شنبه در شهر ریاض برگزار شد.

 

در این مراسم «محمد بن سلمان» ولی عهد سعودی و «محمد بن زاید» همتای اماراتی وی و همچنین «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن و «عیدروس الزبیدی» رئیس شورای انتقالی جنوب نیز حضور داشتند.

 

منبع: فارس

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها