7/3/2020
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹
آمریکا به تحریم‌های یکجانبه علیه کشورها معتاد شده است
سفیر ایران در سازمان ملل:

آمریکا به تحریم‌های یکجانبه علیه کشورها معتاد شده است

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: ایالات متحده به تحریم‌های یکجانبه علیه کشورهایی که از سیاست‌های استعماری آن پیروی نمی‌کنند، معتاد شده است.

اعتمادآنلاین| «اسحاق آل حبیب» سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع «تحریم‌های کوبا» در مخالفت با تحریم های یکجانبه آمریکا،گفت: توسعه رو به رشد اقدامات قهریه یکجانبه، یکی از علائم بارز یکجانبه‌گرایی همراه با یک سیاست خارجی مداخله‌گرانه، ناقص و کوتاه‌بینانه است.

 

او افزود: در این میان، ممنوعیت‌های یکجانبه و تحریم‌های قهریه، به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف سیاست ملی، تاثیر جدی بر ارتقای صلح در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی می گذارد.

 

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل تاکید کرد: آنها نه تنها مانع اساسی ایجاد صلح و رفاه جهانی بلکه مانع یک نظم بین‌المللی عادلانه و برابر هستند که پیش نیاز اساسی برای توسعه پایدار محسوب می‌شود.

 

آل حبیب با بیان اینکه تحریم های غیرانسانی و محاصره تحمیل شده توسط آمریکا علیه کوبا تقریباً به مدت 6 دهه، ناعادلانه ترین و طولانی ترین سیستم مجازات‌های یک جانبه اعمال شده علیه هر کشور است گفت: این اقدامات تهاجمی، نقض فاحش هنجارها و اصول اساسی در نظم روابط بین الملل را تشکیل می‌دهد.

 

او تصریح کرد:‌ برخلاف مخالفت جامعه جهانی در سال گذشته، تحریم‌های یکجانبه آمریکا برضد مردم کوبا همچنان ادامه دارد.

 

معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل گفت: متاسفانه، وزارت خارجه آمریکا در مناسبت‌های مختلف تحریم‌های متعددی را علیه «لیست محدود نهادهای کوبا» گسترش داده که این امر به دلیل ارعاب جامعه تجاری بین‌المللی، خسارت قابل توجهی به اقتصاد این کشور وارد کرده است.

 

آل حبیب ادامه داد: در حقیقت، ایالات متحده به تحریم های یکجانبه علیه کشورهایی که از سیاست های متناقض و استعماری آن پیروی نمی کنند یا تسلیم نمی شوند، معتاد شده است.

 

او با بیان اینکه ایران و کوبا برای مقاومت و اصرار بر استقلال خود از سیاست‌های استعماری ایالات متحده، هزینه پرداخت می‌کنند، اظهار داشت: ایران از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده را تجربه کرده است.

 

معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل اضافه کرد: طی چهار دهه گذشته، ایالات متحده اقدامات قهری یکجانبه را علیه مردم ایران تحمیل کرده است به حدی که دولت کنونی ایالات متحده، برخلاف هنجارهای موجود، حتی واردات دارو و تجهیزات پزشکی را نیز هدف گرفته است.

 

آل حبیب گفت: بنابراین، بیماران، زنان و کودکان، پناهندگان، فقرا و اقشار آسیب پذیر بر خلاف همه اصول حقوق بین الملل، به هدف اصلی تروریسم اقتصادی نسل کشی ایالات متحده تبدیل شده اند.

 

او با بیان اینکه دولت آمریکا می‌خواهد جهان باور کند که نگران مردم ایران است،افزود: با این حال، در نخستین تحریم‌هایی که بازگرداند، مجوزهای فروش بیش از 200 فروند هواپیمای مسافربری را به بهانه‌های پوچ لغو کرد و ایرانیان عادی را به خطر انداخت.

 

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با تاکید براینکه ریاکاری ایالات متحده هیچ حدی ندارد، گفت: جنگ اقتصادی که ایالات متحده تحت عنوان «فشار حداکثری» از طریق اعمال تحریم‌های جدید آغاز کرده است، نه تنها مردم ایران را هدف قرار داده بلکه پیامدهای مضر برای ملل سایر کشورها به همراه دارد و وضعیت تجارت جهانی را مختل کرده است.

 

آل حبیب گفت: پیام جلسه امروز تایید دوباره این واقعیت است که زمان سیاست‌های مداخله‌جویانه و دخالت در امور دورترین نقاط جهان به پایان رسیده است.

 

او با بیان اینکه ایران همکاری با شرکای خود را ادامه خواهد داد تا محیط جدیدی بر پایه احترام متقابل ایجاد کند تا ملت‌ها بتوانند منافع خود و تعهدات بین‌المللی را دنبال کنند، افزود: ما همچنان برای جبران تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده و از بین بردن اعمال فراسرزمینی مقررات داخلی آمریکا تلاش می کنیم.

 

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد از جهان خواست تا در برابر چنین مداخلات مخرب و یکجانبه گرایی آمریکا راه‌حل‌هایی بیابد و تاکید کرد: ایران به شدت به همکاری با کشورهای دوست از جمله کوبا برای اتخاذ تدبیر درباره این چالش ادامه می‌دهد و اجازه نخواهد داد دولت آمریکا با اعمال سیاست خارجی محروم از هرگونه اصول، به اهداف نامشروع خود برسد.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها