7/8/2020
چهارشنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۹
نسل پنگوئن‌های امپراتور تا 80 سال آینده منقرض می‌شود

نسل پنگوئن‌های امپراتور تا 80 سال آینده منقرض می‌شود

دانشمندان یک بار دیگر ثابت کردند که تغییرات آب‌و‌هوایی همانند هیولایی همه چیز را به ورطه نابودی می‌کشد. به عقیده آنها اگر روند گرم شدن زمین با نرخ فعلی ادامه پیدا کند، تا صد سال دیگر پنگوئن امپراتور از روی زمین محو خواهد شد.

اعتمادآنلاین| تیمی از پژوهشگران موسسه اقیانوس‌شناسی وودز هول (WHOI) در ایالت ماساچوست آمریکا مقاله‌ای در ژورنال Global Change Biology منتشر کرده‌اند که سرنوشت احتمالی پنگوئن‌ها را شرح می‌دهد.

 

بوم شناس موسسه مذکور و نویسنده اصلی مقاله در مورد انقراض پنگوئن‌ها می‌گوید: «اگر گرم شدن آب و هوای زمین با نرخ فعلی ادامه یابد، پیش‌بینی می کنیم تا سال 2100 تعداد پنگوئن های امپراتور ساکن جنوبگان 86 درصد کاهش پیدا کند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد دیگر بعید است بتوانیم به افزایش جمعیت آنها امیدوار باشیم.»


زندگی، زاد و ولد، تغذیه و ریختن پرهای پنگوئن ها به یخ‌های جنوبگان وابسته است و این یخ ها با گرم شدن زمین به سرعت در حال آب شدن هستند. محققان به کمک مدل‌های کامپیوتری کاهش یخ‌های این قاره را شبیه‌سازی کرده و تغییرات جمعیتی پنگوئن‌ها را پیش بینی کردند.

 

توافق پاریس (Accord de Paris)، یک توافق بین المللی برای جلوگیری از افزایش 1/5 درجه ای دما نسبت به دوران پیش از انقلاب صنعتی است. اگر کشورها موفق به انجام چنین کاری شوند جمعیت پنگوئن های امپراتور کاهش پیدا خواهد کرد ولی به انقراض نسل آنها منجر نخواهد شد.

 

اما با گرم شدن زمین با روند کنونی، نسل پنگوئن امپراتور به طور جدی به خطر می‌افتد. در مقاله مذکور نوشته شده با انتشار گازهای گلخانه ای با سرعت فعلی، 80 درصد از کلونی‌های پنگوئن ها تا سال 2100 تقریباً منقرض خواهند شد.

 

چند روز پیش 11 هزار دانشمند از سراسر دنیا در مورد اضطراری بودن شرایط اقلیمی زمین هشدار دادند؛ موضوعی که نشان می دهد تغییرات آب و هوایی نه تنها برای پنگوئن ها، بلکه برای انسان ها هم خطرناک است.

 
منبع خبر: دیجیاتو

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها