5/27/2020
چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
مجلس کارآمد باید فضای رانت و رانت‌خواری را آسیب‌شناسی و با آن برخورد کند/ مردم نماینده انتخاب کرده‌اند که بدانند چه تصمیمی می‌گیرد
امیررضا واعظ‌ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا:

مجلس کارآمد باید فضای رانت و رانت‌خواری را آسیب‌شناسی و با آن برخورد کند/ مردم نماینده انتخاب کرده‌اند که بدانند چه تصمیمی می‌گیرد

امیررضا واعظ‌آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا درباره خصوصیات مجلس کارآمد، می‌گوید: به مجلسی کارآمد گفته می‌شود که نمایندگان احساس نفع شخصی و گروهی نکنند. در عین حال دغدغه‌های جامعه و دغدغه‌های مردم مدنظر آنها باشد. دغدغه‌هایی که مهم هستند و به عنوان یک موضوع مورد اهمیت از آنها یاد می‌شود.

اعتمادآنلاین| امیررضا واعظ‌ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا، با اشاره به موارد آسیب‌زا به مجالس گفت: نکته مهمتر این است که یک مجلس زمانی می‌تواند یک مجلس کارآمد باشد که فضای رانت و رانت‌خواری را آسیب‌شناسی و با آن برخورد کند.

 

او با بیان اینکه مجلس مرکز قانون‌گذاری است و در عین حال نظارت را بر عهده دارد، می‌گوید: بعضی‌مواقع شاهد هستیم که نماینده‌های مجلس به جای اینکه به مبارزه با رانت‌خواری و لابی‌گری‌های غیرمتعارف بپردازند و به نظارت‌های خود دقت داشته باشند، خود از ابزار نظارت رانت می‌خورند و سوءاستفاده می‌کنند و اتفاقات مختلف را رقم می‌زنند.

 

واعظ‌آشتیانی با توجه به چالش‌هایی که جامعه با آن درگیر است، بیان می‌کند: همچنین نمایندگانی می‌توانند موفق باشند که در بطن جامعه بتوانند چالش‌ها را به خوبی ارزیابی کنند و در صحن علنی مجلس آن را تبدیل به یک قانون همگانی کنند.

 

این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر این موضوع که شفاف‌سازی در رفتار نمایندگان اهمیت زیادی دارد، می‌افزاید: من تعجب می‌کنم که برخی چرا انقدر در برابر شفاف‌سازی مقاومت می‌کنند. پس این عدم شفاف‌سازی چه موضوعاتی پنهان است که برخی‌ها موضع‌گیری می‌کنند و خود را تافته جدا بافته از رای مردم می‌دانند.

 

او ادامه می‌دهد: مردم فردی را به عنوان نماینده انتخاب کرده‌اند که بدانند چه تصمیمی می‌گیرد و آیا این تصمیماتی که می‌گیرد براساس وعده‌ها و تعهدی که داده عمل می‌کند یا اینکه به مسیر گروهی، سیاست‌بازی، رانت‌خواری و ... پای می‌گذارند.

 

واعظ‌آشتیانی تاکید می‌کند: یک نماینده مجلس رکن صداقت، پاکیزگی، خدمت‌گزاری را باید داشته باشد و اینها از اهمیت زیادی برخودار است. اما در جامعه‌ای که امروز ما زندگی می‌کنیم رکن انقلابی بودن و حفظ ارزش‌های انقلاب و نظام هم از موضوعات حائز اهمیت است.

 

منبع: پارسینه

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها