5/27/2020
چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
نرخ ارز و شرایط فعلی کشور رضایت‌بخش نیست/ نیاز به یاری بخش خصوصی
محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری:

نرخ ارز و شرایط فعلی کشور رضایت‌بخش نیست/ نیاز به یاری بخش خصوصی

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: امروز نه نرخ ارز و نه شرایط موجود در کشور راضی کننده نیست اما دولت به تنهایی قادر به تغییر شرایط نیست.

اعتمادآنلاین| محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری عصر شنبه در نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی استان یزد با اشاره به گرفتاری هایی که تحریم برای کشور ایجاد کرد و گفت: در این شرایط دولت همواره به دنبال این بود که بتواند روی پای خود بایستد و ارتباط سیاسی و اقتصادی خود را با کشورها حفظ کند و آن را توسعه دهد.

 

وی عنوان کرد: دولت در زمان امضای برجام هم از سوی برخی کشورهای تندرو که نمی خواستند آمریکا با ایران پای مذاکره بنشیند تحت فشار بود هم از سوی برخی نیروهای د اخلی و این فشارها برای دولت بسیار سنگین بود.

 

واعظی ادامه داد: در دولت دوازدهم تلاش کردیم وعده‌هایی که در دولت یازدهم به مردم دادیم را با همه فشارهای داخلی و خارجی جامه عمل بپوشانیم و همه شاهد این تلاش ها در نرخ رشد تورم هستیم.

 

وی با اشاره به تلاش برای رفع برخی کاستی ها و نقایصی که در دولت یازدهم وجود داشت، افزود: تلاش های جدی صورت گرفت اما در برخی موارد نتایج آنگونه که مدنظر دولت بود پیش نرفت اما دولت دست از تلاش بر نداشته است.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تحلیل ترامپ از خروج برجام این بود که بلافاصله ایران هم از آن خارج می‌شود، عنوان کرد: ترامپ به این فکر بود که ایران از برجام به سرعت خارج می‌شود و همه تحریم‌ها و فشارهای سیاسی و اقتصادی علیه ایران باز می‌گردد اما تدبیر شد و با عدم خروج از برجام، زمینه تعامل با کشورهای دیگر فراهم شد و امروز همه آمریکا را مقصر می دانند.

 

واعظی با بیان اینکه بر این اساس شرایط اقتصادی که اکنون بر ما حاکم شده، دشوار است، ادامه داد: باید بدانیم آنچه که امروز سبب ایجاد فشار به کشور شده شرایط جهانی است وگرنه دولت همان دولت است.

 

وی افزود: سال گذشته در این زمان یک شرایط و فشارهای روانی بسیار زیادی بر مردم حاکم بود ولی با تلاش‌های صورت گرفته توسط همه بخش‌های کشور، وضعیت را بسیار بهتر از سال گذشته در همین زمان کرد.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه قیمت ارز اکنون نسبت به قیمتی که باید باشد، بسیار بالاتر است، گفت: اکنون نسبت به همان زمان قیمت ارز حدود 40 درصد کاهش پیدا کرده است.

 

وی تصریح کرد: نه این قیمت ارز ما را راضی می کند و نه این شرایط بنابراین باید مشکلات موجود را با کمک یکدیگر حل کنیم و آنچه واضح است این است که دولت و بخش خصوصی هیچ یک به تنهایی قادر به رفع مشکلات نیستند.

 

منبع: مهر 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها