10/31/2020
شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹
شب‌نامه بدعت تندروها در دوره‌های گذشته است/ هیات‌رئیسه مجلس از حیثیت خود و مجلس دفاع کند/ واکنش تندروها در مجلس نشان داد رئیس‌جمهور دست خود را در لانه زنبور کرده است/ شاید رئیس‌جمهور آب در لانه تندروها ریخته است/ قوه قضاییه عقل منفصل نمی‌خواهد/ قوه قضاییه نیازمند حمایت نمایندگان تندرو آن هم با پخش شب‌نامه نیست/ شب‌نامه پخش کردن ناجوانمردانه‌ترین رفتاری است که ممکن است عده‌ای به عنوان منتخب مردم از خود نشان دهند
محمدرضا خباز، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

شب‌نامه بدعت تندروها در دوره‌های گذشته است/ هیات‌رئیسه مجلس از حیثیت خود و مجلس دفاع کند/ واکنش تندروها در مجلس نشان داد رئیس‌جمهور دست خود را در لانه زنبور کرده است/ شاید رئیس‌جمهور آب در لانه تندروها ریخته است/ قوه قضاییه عقل منفصل نمی‌خواهد/ قوه قضاییه نیازمند حمایت نمایندگان تندرو آن هم با پخش شب‌نامه نیست/ شب‌نامه پخش کردن ناجوانمردانه‌ترین رفتاری است که ممکن است عده‌ای به عنوان منتخب مردم از خود نشان دهند

نماینده ادوار مجلس گفت: نفس انتشار شب‌نامه کار نامناسبی است، چون هر انسان بی‌هویتی می‌تواند آبروی یک شخص محترم را با انتشار یک شب‌نامه ببرد. وقتی به عنوان نمایندگان مجلس شب‌نامه می‌دهید، یعنی نوعی بدآموزی هم انجام می‌دهید؛ به افرادی مانند خودتان درس می‌دهید که آنها هم شب‌نامه منتشر کنند.

اعتمادآنلاین| محمدرضا خباز، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، با اشاره به پخش شب‌نامه در صحن علنی مجلس به اعتمادآنلاین گفت: یکی از اعمال ناپسندی که در دوره‌های گذشته به وسیله عده‌ای از نمایندگان تندرو در مجلس بدعت گذاشته شد این بود که به نام شب‌نامه علیه رقبای سیاسی خود مطالبی منتشر می‌کردند.

 

این نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه متاسفانه این بدعت هنوز ادامه دارد، افزود: اخیراً شب‌نامه‌ای علیه منتخب مردم و کسی که در این کشور 24 میلیون رأی داشته، به وسیله عده‌ای نماینده تندرو با همکاری اعضای تندرو هیات‌رئیسه در صحن علنی منتشر شده است.

 

خباز درباره اهداف پخش شب‌نامه علیه رئیس‌جمهوری در مجلس عنوان کرد: به نظر می‌رسد آقای رئیس‌جمهور بر اساس انتظاری که سال‌هاست مردم از ایشان دارند، دست در لانه زنبور برده است. با اینکه ایشان همه طعنه‌ها و شماتت‌ها را چه از دوست و چه از دشمن به جان خریدند و نسبت به برخی از رفتارهای ناپسند سکوت کردند، حالا می‌بینیم در برابر یک موضع‌گیری چنین واکنش‌هایی نشان داده می‌شود و موجب این اتفاق شده است.

 

استاندار سابق خراسان شمالی ادامه داد: سخنان اخیر ایشان موجب شد برخی افراد مانند مورچگانی که آب به لانه آنها ریخته شده دستپاچه و شتاب‌زده واکنش خود را نسبت به این سخنان با توزیع شب‌نامه نشان دهند.

 

خباز با تاکید بر ارتباط سخنان رئیس‌جمهوری با نمایندگان تندرو در مجلس گفت: اگر این سخنان درست نیست، مخاطب، قوه قضاییه است. در اینجا تندروهای مجلس چه محلی از اعراب دارند که به دفاع بلند می‌شوند؛ نکند خودشان دست‌اندرکار هستند و احساس می‌کنند که آب در لانه آنها ریخته شده و می‌خواهند به این وسیله فرار رو به جلو داشته باشند؟

 

این نماینده ادوار مجلس ادامه داد: اگر این سخنان درست نیست، قوه قضاییه خود زبان دارد و از حقوق خودش دفاع می‌کند و اگر هم درست است که رئیس‌جمهور طبق قانون اساسی، حافظ قانون است و باید تذکر دهد.

 

او با اشاره به واکنش قوه قضاییه در مورد صحبت‌های رئیس‌جمهوری افزود: تذکر ایشان طی سخنرانی در شهر یزد مطرح شده. اگر درست است که قوه قضاییه پاسخ خواهد داد و خواسته رئیس‌جمهور که خواسته مردم است را جواب می‌دهد. اگر هم نادرست باشد که قوه قضاییه عقل منفصل نمی‌خواهد و نیازی به حمایت نمایندگان آن هم از طریق پخش شب‌نامه ندارد.

 

خباز با تقبیح مجدد رفتار عاملان انتشار شب‌نامه در مجلس بیان کرد: نکند آقایان می‌خواهند پرونده‌های خود را لاپوشانی کنند و این سخنان آقای رئیس‌جمهور آنها را هم مخاطب قرار داده است؟ نکند آقایان برای اینکه به خطر نیفتند پیشاپیش اقدام تخریب‌آمیزی را آغاز کرده‌اند؟

 

این نماینده سابق مجلس با طرح این سوال که اصلاً شب‌نامه آن هم در محل عدلیه چه معنایی دارد؟ عنوان کرد: اگر شهامت دارید اسم خود را زیر مطلب بنویسید و آن را به رسانه‌ها بدهید. اما شب‌نامه پخش کردن ناجوانمردانه‌ترین رفتاری است که ممکن است عده‌ای به عنوان منتخب مردم از خود نشان دهند.

 

او تاکید کرد: نفس شب‌نامه کار نامناسبی است چون هر انسان بی‌هویتی می‌تواند آبروی یک شخص محترم را با یک شب‌نامه ببرد. وقتی به عنوان نمایندگان مجلس شب‌نامه می‌دهید، یعنی نوعی بدآموزی هم انجام می‌دهید؛ به افرادی مانند خودتان درس می‌دهید که آنها هم شب‌نامه منتشر کنند.

 

این نماینده ادوار مجلس درباره دلایل انتشار شب‌نامه از طرف برخی از نمایندگان در مجلس گفت: از 2 حالت خارج نیست، یا متون شب‌نامه درست است که نماینده باید شهادمت و جرات داشته باشد نام خود را زیر آن بنویسد. یا متن آن درست نیست که باید هیات نظارت بر رفتار نمایندگان برای کسانی که این شب‌نامه را پخش کردند تشکیل پرونده دهد.

 

خباز تاکید کرد: در هیات‌رئیسه تندروهایی حضور دارند که نمایندگان مجلس به دلیل غفلت به آنها رأی داده‌اند و عضو هیات‌رئیسه شده‌اند؛ خودشان هم می‌برند، خودشان می‌دوزند و خودشان تن ملت می‌کنند و بعد هم آینه به دست ملت می‌دهند و می‌گویند ببینید چقدر بدقواره است.

 

استاندار سمنان در دولت یازدهم با ذکر اینکه این روش خیلی ناپسند است و جایگاه مجلس محل بچه‌بازی و رفتار کودکانه نیست، عنوان کرد: مجلس جایگاهی نیست که مانند کودکان با هم قهر و آشتی کنند. به قول حضرت امام، مجلس عصاره فضایل ملت است و یک تصمیم غلط، یک شب‌نامه نامناسب و نامیمون با حیثیت قوه مقننه یک کشور بازی می‌کند.

 

او در پایان گفت: اولین کار برای اینکه این حرکات ادامه پیدا نکند این است که هیات‌رئیسه مجلس از حیثیت خود و مجلس دفاع کند و اجازه ندهد بیش از این جایگاه مجلس مخدوش و بازیچه دست افرادی شود که فقط به مسائل جناحی و فردی نگاه می‌کنند.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها