خوابالوها به این بیماری‌ها دچار می‌شوند! | اعتمادآنلاین
9/28/2020
دوشنبه، ۰۷ مهر ۱۳۹۹
خوابالوها به این بیماری‌ها دچار می‌شوند!

خوابالوها به این بیماری‌ها دچار می‌شوند!

خواب کافی برای داشتن پوست زیبا، بدن سالم و آرامش ذهنی لازم است اما پرخوابی پیامدهای مضری برای سلامت دارد.

اعتمادآنلاین| خواب بیش از اندازه با ابتلا به بیماری‌های زیادی مرتبط است و معمولا پیشنهاد می‌شود افراد بزرگسال تا 9 ساعت در شبانه‌روز بخوابند. در ادامه به برخی مشکلات ناشی از پرخوابی اشاره می‌شود.

 

پرخوابی باعث بروز سردرد می‌شود

 

خواب بیش از اندازه و پرخوابی که معمولا در تعطیلات اتفاق می‌افتد، بر انتقال‌دهنده‌های عصبی مغز از جمله سروتونین، تاثیر منفی می گذارد. به همین ترتیب اگر در طول روز زیاد بخوابید و خواب شب‌تان دچار اختلال شود، احتمالا صبح روز بعد دچار سردرد می‌شوید.

 

اضافه وزن

 

همانند کم‌خوابی، پرخوابی هم موجب اضافه وزن می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که بیش از 9 ساعت می خوابند تقریبا 21 درصد با اضافه وزن در طول یک دوره 6 ساله مواجه هستند. محققان معتقدند این اضافه وزن با رژیم غذایی و ورزش مناسب جبران نمی‌شود. پرخوابی بر نحوه ذخیره چربی هم تاثیر می‌گذارد.

 

کمردرد ناشی از پرخوابی

 

خوابیدن برای ساعت‌های طولانی و با وضعیت نامناسب می تواند موجب کمردرد شود. در نتیجه پرخوابی، عضلات سفت شده و کمردرد ایجاد می‌شود. به منظور کاهش کمردرد، داشتن زندگی پرتحرک و ورزش توصیه می‌شود.

 

امراض قلبی و دیابت نوع2

 

مطالعات نشان داده اند پرخوابی با ریسک ابتلا به امراض قلبی مرتبط هستند. در حقیقت، پرخوابی موجب افزایش ریسک مرگ به دلیل مشکلات قلبی می‌شود. همچنین موجب افزایش قندخون در کنار اضافه وزن می‌شود که ریسک دیابت نوع2 را افزایش می‌دهد.

 

اختلال در سلامت روان

 

همانطوریکه بیخوابی موجب افسردگی می‌شود، پرخوابی هم با کُندشدن روند بهبود از مشکلات سلامت روان مرتبط است. افراد پُرخواب با اختلال در سلامت روان و مشکلاتی نظیر نوسانات اخلاقی روبرو هستند.

 

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها