10/17/2021
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۴۰۰
پایان هفته شاهد اوج شهاب‌باران باشید

پایان هفته شاهد اوج شهاب‌باران باشید

کارشناس نجوم از امکان رویت فوران شهابی شدید خبر داد و گفت: این فوران شهابی مربوط به بارش شهابی «آلفا-تک‌شاخی» است که شب جمعه «اول آذر ماه» رخ می‌دهد.

اعتمادآنلاین| علی آزادگان، کارشناس نجوم اعلام کرد: شب جمعه 30 آبان (یک آذر ماه) امکان رصد بارش تک‌شاخی که در هر ساعت 400 شهاب پرتاب می کند با چشم غیرمسلح وجود دارد.

 

او با بیان اینکه کانون این بارش شهابی نزدیک به ستاره شعرای شامی (پرنورترین ستاره صورت فلکی کلب اصغر) است، بیان کرد: این ستاره در همسایگی صورت فلکی تک‌شاخ قرار دارد و نکته جالب‌تر اینجاست که پیش‌بینی می‌شود که این فوران شهابی فقط حدود نیم ساعت به طول بینجامد.

 

کارشناس نجوم با تاکید بر اینکه ستاره‌شناس‌ها سال‌هاست که این بارش شهابی را زیر نظر دارند، عنوان کرد: فوران‌های این بارش شهابی در سال‌های 1304 و 1314 شمسی رخ داد، ZHR یا نرخ ساعتی سمت‌الراسی بارش شهابی به عددی در حدود 1000 رسید. فعالیت بارش در سال‌های 1364 و 1374 نیز به همین حدود طوفان شهابی با ZHR حدود 700 و 400 رسید.

 

او ادامه داد: ZHR تعداد شهاب‌های دیده شده در حالتی ایده‌آل است که اگر کانون بارش شهابی در زمان اوج بارش در آسمانی کاملا تاریک در سمت‌الراس قرار بگیرد، رخ می دهد.

 

آزادگان تاکید کرد: منشا بارش آلفا-تک‌شاخی مشخص نیست اما مشخصات مداری جریان شهاب‌ها نشان از دنباله‌داری با دوره تناوب طولانی حدود 500 سال است. این مهمان بی‌نام، سال‌ها پیش نوار باریک و چگالی از ذرات خود را در مدارش به‌جای گذاشته است.

 

کارشناس نجوم با بیان اینکه عرض این نوار حدود 110هزار کیلومتر است که اگر آن را نصف کنیم برابر با فاصله مرکز زمین از مدار ماهواره‌های زمین‌ثابت است، خاطر نشان کرد: ستاره‌شناس‌ها پیش‌بینی می‌کنند که زمین ساعت هشت و 20 دقیقه صبح جمعه با این توده فشرده برخورد کند.

 

به گفته آزادگان، امسال نیز شرایط مشابه فوران سال 1374 با ZHR 400 است. اینکه زمین چقدر از نزدیکی مرکز توده بگذرد، تعیین‌کننده شدت فوران خواهد بود.

 

او بیان کرد: باوجودی که ساعت پیش‌بینی شده برای برخورد زمین با توده بازمانده از دنباله‌دار در ساعت مناسبی برای رصدگران ایرانی قرار ندارد اما بازهم نباید فرصت را از دست داد زیرا امکان خطا در این محاسبات و پیش‌بینی‌ها دور از ذهن نیست و هیچ بعید نیست که زمین زودتر از زمان پیش‌بینی شده با توده ذرات برخورد کند.

 

کارشناس نجوم ادامه داد: در این شب ماه به شکل هلال باریکی درمی‌آید و حدود ساعت 2 بامداد طلوع خواهد کرد.

 

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها