8/4/2020
سه شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
کاراته ایران از لحاظ پتانسیل مانند برزیل در فوتبال جهان است/ برای مدال المپیک باید المپیکی فکر کنیم
نعیما خواجوی:

کاراته ایران از لحاظ پتانسیل مانند برزیل در فوتبال جهان است/ برای مدال المپیک باید المپیکی فکر کنیم

مربی بدنساز تیم ملی کاراته ایران گفت: همیشه باور داشتم که کاراته ایران از لحاظ پتانسیل همانند برزیل در فوتبال است، اما در تصمیم‌گیری‌‌ها اثرگذار نیست.

اعتمادآنلاین| نعیما خواجوی، در خصوص شرایط بدنی ملی‌پوشان کاراته در آستانه لیگ جهانی کاراته وان گفت: برنامه‌ریزی مسابقات فدراسیون جهان کاراته بسیار فشرده است و متاسفانه ما در این خصوص تصمیم‌گیرنده نیستیم. همیشه باور داشتم که کاراته ایران از لحاظ پتانسیل همانند برزیل در فوتبال است، اما در تصمیم‌گیری‌‌ها اثرگذار نیست. فشردگی مسابقات نیز با توجه برگزاری اکثر رقابت‌ها در قاره اروپا برای ما که در آسیا حضور داریم سخت‌تر است، اما خوشبختانه برای این موضوع  راه‌های علمی وجود دارد.

 

وی تصریح کرد: خوشبختانه تا امروز بچه‌ها شرایط مطلوب و بهینه با کمترین میزان آسیب دیدگی داشتند و رنکینگ‌ آنها نیز به خوبی حرف و شرایط آنها را توضیح می‌دهد. در حال حاضر بیشتر تمرکز و توجه ما روی دو وزنی است که شانس کسب سهمیه از طریق رنکینگ را داریم و در کنار آن باید نفر خود را نیز برای وزن سبک خود آماده کنیم تا در مسابقات پاریس در این وزن نیز موفق به کسب سهمیه شویم.

 

مربی بدنسازی تیم ملی کاراته در پاسخ به این سوال که با توجه به فشردگی مسابقات یک سال اخیر، می‌توان امیدوار بود که ملی‌پوشان ما از لحاظ جسمانی در یکسال آینده نیز در شرایط خوبی قرار داشته باشند، گفت:  تا امروز خوشبختانه طبق برنامه‌ جلو رفتیم و تلاش می‌کنیم تا پایان اسفندماه که شرایط ما در رنکینگ برای کسب سهمیه مشخص خواهد شد نیز این روند را ادامه بدهیم.

 

خواجوی خاطرنشان کرد: البته پیش‌بینی‌هایی نیز برای استراحت به ملی‌پوشان داشتیم و اگر یکی، دو نفر از بازیکنان ما در مسابقات آینده نتایج خوبی کسب و فاصله امتیازات خود را در رنکینگ حفظ کنند، به یک یا دو مسابقه اعزام نخواهند شد تا در مسابقات پایانی با شرایط بهینه در رقابت‌ها شرکت کنند. البته در کنار این موضوعات موارد دیگری نیز برای ریکاوری بازیکنان لازم است که در دیدار با صالحی امیری، رئیس کمیته المپیک این مسائل را عنوان کردم. اعتقاد دارم اگر مدال المپیک می‌خواهیم باید المپیکی فکر کنیم.

 

وی تاکید کرد: برای المپیکی فکر کردن نیز نباید تیم ما در مسابقات تنها با هروی اعزام شود و توقع داشته باشیم او به تنهایی بتواند همه کارها را انجام بدهد. در علم تمرین مثالی وجود دارد که اگر برای پیروزی برنامه‌ای نداشته باشید حتما برنامه شما برای شکست است. اگر نتوانیم کادر لازم را به همراه بچه ها به مسابقات اعزام کنیم این برنامه‌ریزی برای شکست اتفاق افتاده است. ریکاوری بعد از مسابقات و همچنین ریکاوری بعد از بازگشت تیم از مسابقات بسیار مهم است.

 

مربی بدنساز تیم ملی کاراته با ابراز امیدواری برای کسب سه سهمیه المپیک گفت: خیلی به کسب سهمیه سه سهمیه خوشبین‌ هستم و صد در صد قول می‌دهم با توجه به توان بهمن عسگری، ذبیح‌الله پورشیب، سجاد گنج‌زاده و حتی صالح اباذری دو سهمیه را از طریق رنکینگ کسب و در فرانسه نیز برای سهمیه سوم تلاش کنیم. سهمیه سومی که نفراتی همچون امیر مهدی‌زاده، هامون درفشی‌پور، سعید احمدی، علی کریمی و امیر رضا میرزایی با عملکرد در مسابقات آینده می‌توانند ابتدا به عنوان نماینده ما انتخاب و در ادامه در مسابقات پاریس به سهمیه دست پیدا کند.

 

منبع: تسنیم

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها