8/8/2020
شنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
داروی ضدایدز با طعم توت فرنگی برای کودکان تولید شد

داروی ضدایدز با طعم توت فرنگی برای کودکان تولید شد

به تازگی یک داروی ضدایدز برای نوزادان تولید شده که به شکل دانه ریز داخل یک کپسول با طعم توت فرنگی است. قیمت این دارو بسیار ارزان است و می‌تواند جان نوزادان در مناطق فقیرنشین را نجات دهد.

اعتمادآنلاین| سالانه حدود 80 هزار کودک به دلیل ابتلا به بیماری ایدز جان خود را از دست می‌دهند که یکی از دلایل این امر، مشکلات در دارورسانی به این افراد است.

 

نوزادان نمی‌توانند قرص را ببلعند یا یک شربت بد مزه را بخورند. در این میان شرکت Cipla راه حل بهتری ارائه کرده است. این شرکت یک داروی ضد اچ‌آی‌وی به نام Quadrimune تولید کرده که دانه‌های ریزی در آن با طعم توت فرنگی وجود دارد. به همین دلیل نوزادان آن را راحت‌تر می‌بلعند. هرچند این دارو به شکل کپسول است اما والدین می توانند محتویات آن را روی غذاهای نرم یا نوشیدنی بریزند و به نوزاد بدهند.

 

Quadrimune شامل 4 داروی مختلف ایدز است و نیازی به نگهداری آن در یخچال نیست. این امر در آفریقا اهمیت زیادی دارد زیرا آب و هوای گرم و نبود الکتریسیته برای نگهداری دارو مشکل‌ساز می‌شود.

 

داروی مذکور ارزان‌قیمت است و برای یک کودک با وزن 20 تا 30 پوند هزینه روزانه آن کمتر از یک دلار و برای نوزادان کوچک‌تر روزانه 50 سنت است. هرچند شاید حتی این قیمت نیز برای برخی خانوارهای فقیر در آفریقا گران باشد.

 

سازمان غذا و داروی آمریکا مشغول بررسی Quadrimune است و احتمالا در 2020 میلادی آن را تایید کند. 

 

البته تولید این دارو برای کودکان در کشورهای پیشرفته چندان اضطراری نیست زیرا احتمال ابتلای آنان به ایدز از طریق مادرشان کمتر است اما تاییدیه این دارو گامی مهم در توسعه و توزیع آن به حساب می‌آید.

 

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها