8/5/2020
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
استعفای «عبدالمهدی» پذیرفته شد
کناره‌گیری نخست‌وزیر عراق در جلسه پارلمان بررسی شد:

استعفای «عبدالمهدی» پذیرفته شد

در جریان جلسه امروز «یکشنبه» پارلمان عراق استعفای نخست‌وزیر این کشور را پذیرفته شد.

اعتمادآنلاین| محمد الحلبوسی،‌ رئیس پارلمان عراق امروز «یکشنبه» ضمن قبول استعفای عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق خطاب به برهم صالح‌،‌ رئیس‌جمهوری عراق از او خواست براساس ماده 76 قانون اساسی این کشور نخست وزیر جدید معرفی کند.

 

جلسه فوق‌العاده امروز پارلمان عراق برای بررسی استعفای عادل عبدالمهدی از سمت نخست‌وزیری،‌ قانون انتخابات و درگیری‌ها و کشته‌های استان‌های جنوبی به‌خصوص شهر ناصریه مرکز استان ذی‌قار تشکیل شد.

 

عادل عبدالمهدی در پی تظاهرات مردمی عراق و بعد از اظهارات مرجع عالیقدر شیعیان و درخواست برای کناره‌گیری شنبه درخواست استعفای خود را تقدیم پارلمان کرد.

 

سازوکار قانون اساسی برای برکناری دولت در عراق به این گونه است که استعفا با موافقت اکثریت مطلق پارلمان و طبق ماده 81 صورت گرفته و براساس این ماده رئیس‌جمهور ریاست کابینه را برعهده می‌گیرد.

 

بعد از آن رئیس‌جمهوری به مدت 15 روز کاندیدایی را برای تشکیل دولت مکلف می‌کند. همچنین یک‌پنجم اعضای پارلمان می‌توانند خواستار استیضاح نخست‌‌وزیر شوند؛ در عین حال می‌توان با اکثریت مطلق تعداد اعضای پارلمان دولت را برکنار کرد و در صورت برکناری نخست‌وزیر،‌ دولت مستعفی قلمداد می‌شود.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها