8/7/2020
جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
نظام به انتخابات پرشور احتیاج دارد/ شورای نگهبان را باید راضی کرد تا در تصمیم‌گیری‌هایش تجدیدنظر کند/ متاسفم که دیگر نمی‌توانم برای تایید صلاحیت اصلاح‌طلبان قدمی بردارم/ وقتی آقایان خاتمی، موسوی و کروبی آن‌طور موضع‌گیری می‌کنند، چطور می‌توانیم از شورای نگهبان بخواهیم با اصلاح‌طلبان مماشات کند؟
احمد توکلی در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

نظام به انتخابات پرشور احتیاج دارد/ شورای نگهبان را باید راضی کرد تا در تصمیم‌گیری‌هایش تجدیدنظر کند/ متاسفم که دیگر نمی‌توانم برای تایید صلاحیت اصلاح‌طلبان قدمی بردارم/ وقتی آقایان خاتمی، موسوی و کروبی آن‌طور موضع‌گیری می‌کنند، چطور می‌توانیم از شورای نگهبان بخواهیم با اصلاح‌طلبان مماشات کند؟

احمد توکلی گفت: در سال 94 تلاش بسیاری کردم تایید صلاحیت خیلی از چهره‌های اصلاح‌طلب را بگیرم، اما وقتی آنها موضع دشمن‌پسند گرفته‌اند من یا هر کس دیگری چطور می‌توانیم درباره تاییدشان با شورای نگهبان یا نهادهای دیگر چانه بزنیم؟

اعتمادآنلاین| سعید شمس- احمد توکلی در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره الزامات مشارکت در انتخابات اظهار کرد: اگر نظام بخواهد انتخاباتی با مشارکت حداکثری را تجربه کند، الزام‌هایی وجود دارد که دست‌اندرکاران باید مورد توجه قرار دهند.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنانش گفت: در طول یک سال و چند ماه اخیر حوادث تلخی اتفاق افتاده که ریشه‌اش در برنامه‌ریزی غلط دولت بود و مردم را به نوعی ناامید کرد؛ مثلاً در بحث ارز دولتی اتفاق‌هایی رخ داد و یکسری با ارز مداخله‌ای به سودهای آنچنانی رسیدند و مردم حس کردند منافع‌شان متضرر شده است.

 

ای کاش دولت عرضه و تقاضا را طوری مدیریت می‌کرد که آنهایی که دارا هستند دارایی‌های‌شان بیشتر نمی‌شد

 

وی افزود: ای کاش دولت عرضه و تقاضا را طوری مدیریت می‌کرد که آنهایی که دارا هستند دارایی‌های‌شان بیشتر نمی‌شد و فقرا فقیرتر نمی‌شدند.

 

رئیس هیات‌مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت توضیح داد:‌ تورم و رکود باعث شد در 9 ماه پایانی سال گذشته نزدیک به 740 هزار شاغل بیکار شوند که این آمار به مراتب بدتر از تعداد آنهایی است که فرصت شغلی ندارند.

 

وی ادامه داد: همچنین تعداد زیادی از کارخانه‌های بزرگ و به تبع آن کارگران زیادی بیکار شدند. همه اینها به این خاطر بود که وقتی آشوبی به هر دلیلی پیدا شود خیلی‌ها در اعتراض به شرایط‌‌‌شان وارد آشوب می‌شوند تا نشان دهند از شرایط راضی نیستند.

 

او ادامه داد: ای کاش دولت در گران کردن بنزین طور دیگری عمل می‌کرد تا این حوادث تلخ رخ نمی‌داد.

 

مجلس دهم نتوانست آن‌طور که باید اثرگذار باشد

 

توکلی تصریح کرد: در واقع در تاریخ ایران بی‌نظیر بود که چنین شرایطی در شهرهای بزرگ به وجود بیاید و خسارت‌هایی هنگفت به اموال عمومی وارد شود.

 

کار را دولت خراب کرد و رهبری با فداکاری مساله را جمع کرد

 

نماینده ادوار مجلس گفت: نکته دیگری که می‌تواند مردم را به حضور در انتخابات مجلس ترغیب کند این است که نمایندگانی که در حال حاضر در بهارستان مستقر هستند چه کارنامه‌ای از خود بر جای گذاشته‌اند. متاسفانه مجلس دهم نتوانست آن‌طور که باید اثرگذار باشد و به همین دلیل تلقی مردم از میزان تاثیرگذاری مجلس شورای اسلامی مهم است.

 

توکلی افزود: کار را دولت خراب کرد و رهبری با فداکاری مساله را جمع کرد. اما مساله بد این بود که برخی از اصلاح‌طلبان در این حادثه مردود شدند و نظراتی ارائه کردند که مشخص شد دغدغه‌شان ملی و بر اساس دفاع از نظام نیست.

 

سال 94 تلاش بسیاری کردم تایید صلاحیت خیلی از چهره‌های اصلاح‌طلب را بگیرم

 

وی افزود: بعضی‌ها هم خیلی بد صحبت کردند. من در سال 94 تلاش بسیاری کردم تایید صلاحیت خیلی از چهره‌های اصلاح‌طلب را بگیرم. اما وقتی آنها موضع دشمن‌پسند گرفته‌اند من یا هر کس دیگری چطور می‌توانیم درباره تاییدشان با شورای نگهبان یا نهادهای دیگر چانه بزنیم؟

 

این فعال اصولگرا تاکید کرد: نظام به انتخابات پرشور احتیاج دارد و به همین دلیل شورای نگهبان را باید راضی کرد تا در تصمیم‌گیری‌هایش تجدیدنظر کند، کلید این کار هم در دست اصلاح‌طلبان است، اما وقتی آقایان خاتمی، موسوی و کروبی موضع‌گیری می‌کنند، که خیلی‌ها را ناراحت کرد، چطور می‌توانیم از شورای نگهبان بخواهیم با اصلاح‌طلبان مماشات کند؟


احمد توکلی در پایان صحبت‌هایش گفت:‌ آقایان در حالی قطع اینترنت را در بوق و کرنا کردند که بانک‌ها و اموال عمومی توسط اغتشاشگران آتش زده شده بود. متاسفم که دیگر نمی‌توانم برای تایید صلاحیت اصلاح‌طلبان قدمی بردارم.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها