8/15/2020
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
کوپا آمریکا؛ جذاب‌ترین و بی‌نظم‌ترین تورنمنت جهان
«اعتمادآنلاین» از فرمت جدید رقابت‌های کوپا آمریکا گزارش می‌دهد:

کوپا آمریکا؛ جذاب‌ترین و بی‌نظم‌ترین تورنمنت جهان

کوپا آمریکا برای اولین بار در سال 1910 به صورت آزمایشی برگزار شد، اما اولین دوره برگزاری رسمی این رقابت‌ها به سال 1916 برمی‌گردد. اولین دوره با حضور تیم‌های برزیل، شیلی و اروگوئه به میزبانی آرژانتین برگزار شد و اروگوئه جام قهرمانی اولین دوره کوپا را با خود به خانه برد.

اعتمادآنلاین| منیژه موذن- کوپا آمریکا قدیمی‌ترین تورنمنت ملی فوتبال در جهان است. این رقابت‌ها قبل از جام‌جهانی و یورو برای درخشش فوتبال آمریکای جنوبی به راه افتاد. قاره‌ای که در آن فوتبال به معنای زندگی است. اما این تورنمنت صدساله یکی از بی‌قاعده‌ترین تورنمنت‌های جهان است.

 

کوپا آمریکا برای اولین بار در سال 1910 به صورت آزمایشی برگزار شد، اما اولین دوره برگزاری رسمی این رقابت‌ها به سال 1916 برمی‌گردد. اولین دوره با حضور تیم‌های برزیل، شیلی و اروگوئه به میزبانی آرژانتین برگزار شد و اروگوئه جام قهرمانی اولین دوره کوپا را با خود به خانه برد. از اولین دوره تا سال 1967 این مسابقات campeonato sudamericano de seleccoines نامیده می‌شد. از سال 1975 و در سی‌امین دوره، این رقابت‌ها رسماً کوپا آمریکا نام گرفت.

 

جام نقره‌ای رقابت‌های کوپا آمریکا همان جام قدیمی است که طی سال‌های 1915 و 1916 در آرژانتین ساخته شد.

 

اروگوئه پرافتخارترین تیم کوپا آمریکا با 15 قهرمانی است و برزیل قهرمان آخرین دوره این رقابت‌ها در سال 2019 به شمار می‌رود.

 

به دلیل حضور 10 تیم در منطقه آمریکای جنوبی، conmebol یا فدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی تصمیم گرفت از سال 1993 با دعوت از 2 تیم از کنفدراسیون‌های دیگر بازی‌ها را 12 تیمه برگزار کند. تا سال 1987 رقابت‌های کوپا هر چهار سال برگزار می‌شد، اما بعد از آن سیستم برگزاری تغییر کرد و مسابقات هر 2 سال یک بار برگزار شد. روند صعود تیم‌ها در کوپا آمریکا هم مانند سایر قوانین این تورنمنت تغییر کرده است. در ابتدا روند صعود بسته به امتیاز تیم‌ها بود، اما بعد سیستمی مشابه جام‌جهانی تعیین شد؛ یعنی مرحله مقدماتی، مرحله گروهی و مرحله حذفی.

 

تا سال 2001 رقابت‌های کوپا آمریکا هر 2 سال یک بار برگزار می‌شد. از سال 2001 تا 2011 این رقابت‌ها هر سه سال یک بار برگزار می‌شد و دوره چهل و چهارم در سال 2015 پس از چهار سال برگزار شد.  

 

پس از برگزاری آخرین دوره در تابستان 2019 در برزیل، کونمبول تصمیم گرفت بازی‌ها را با فرمتی جدید برگزار کند. به این ترتیب کوپا آمریکا در سال 2020 هم برپا خواهد بود و پس از آن این رقابت‌ها هرچهار سال یک بار در سال‌های زوج برگزار خواهد شد. میزبان کوپا آمریکای 2020 آرژانتین و کلمبیا خواهند بود. در فرمت جدید تیم‌ها در 2 گروه 6 تیمی در 2 منطقه شمالی و جنوبی به رقابت خواهند پرداخت. در مسابقات این دوره تیم های قطر و استرالیا به عنوان میهمان حضور خواهند داشت. 

 

با قرعه کشی دور گروهی این مسابقات تیم های کلمبیا، برزیل، ونزوئلا، اکوادور، پرو و قطر در گروه شمال و تیم های آرژانتین، شیلی، پاراگوئه، بولیوی، اروگوئه و استرالیا در گروه جنوب قرار گرفتند. این مسابقات بین روزهای 12 ژوئن تا 12 جولای سال 2020 (23 خرداد تا 22 تیر سال 1399) برگزار خواهد شد. دیدار افتتاحیه را تیم های آرژانتین و شیلی در ورزشگاه مونومنتال شهر بوئنوس آیرس برگزار می کنند و فینال این مسابقات در ورزشگاه متروپولیتانو روبرترو ملندز در شهر بارانکیلا کلمبیا برگزار خواهد شد. 

 

با توجه به تغییرات متعدد و همیشگی کوپا آمریکا در طول صد سال گذشته، باید منتظر ماند و دید یکی از جذاب‌ترین تورنمنت‌های فوتبال جهان تا چند دوره با فرمت جدید پیش خواهد رفت.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها