8/13/2020
پنج شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
87 نفر بر اثر گازگرفتگی جان باختند
خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور:

87 نفر بر اثر گازگرفتگی جان باختند

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور، گفت: از ابتدای پاییز (اول مهر تا 8 آذر) تعداد 1663 نفر به دلیل گاز مونوکسیدکربن دچار مسمومیت و 87 نفر فوت شده‌اند.

اعتمادآنلاین| مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور، گفت: از ابتدای پاییز (اول مهر تا 8 آذر) تعداد 1663 نفر به دلیل گاز مونوکسیدکربن دچار مسمومیت و 87 نفر فوت شده‌اند.

 

وی افزود: تعداد 379 نفر به وسیله پرسنل فوریت‌های پزشکی در محل حادثه درمان شده‌اند و 1197 نفر به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به وسیله اورژانس 115 منتقل شده‌اند.

 

وی با اشاره به این که طبق آمار 369 نفر در تهران، 143 نفر در فارس، 128 در آذربایجان شرقی و 185 نفر در استان خراسان رضوی دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده‌اند، افزود: بیشترین تعداد فوتی بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن مربوط به استان اصفهان با 11 نفر، آذربایجان شرقی 10 نفر و فارس 9 نفر بوده است.

 

سخنگوی سازمان اورژانس کشور با بیان این که منواکسید کربن گازیست سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آنرا قاتل خاموش می‌نامند، گفت: این گاز وقتی وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد.

 

خالدی در ادامه افزود: که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم‌ها و پس از سپری شدن زمانی بین 1 الی 2 ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونواکسید موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌کند و در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می‌شود. اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم‌ها در این حالت اغلب سیاهی می‌رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.

 

وی همچنین با بیان این که افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند، افزود: کودکان، سالمندان، افراد با سابقه بیماری‌های قلبی – ریوی و افراد مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با این گاز می‌شوند.

 

سخنگوی سازمان اورژانس کشور در ادامه با اشاره به این که استفاده از وسایل گرمایشی غیر استاندار و یا عدم نصب صحیح این وسایل و همچنین استفاده از وسایل گازسوز بدون دودکش و یا نصب دودکش‌ها به صورت غیر استاندارد از عوامل اصلی بروز مسمومیت با گاز منواکسید کربن است، گفت: همچنین در مواردی مشاهده می‌شود که افراد برای گرم کردن فضای منزل و یا محل کار خود از وسایلی همچون اجاق گاز استفاده می‌کنند که این وسایل نیز به ویژه در فضا‌های کوچک و فاقد تهویه مناسب از عوامل ایجاد مسمومیت با گاز منواکسید کربن است.

 

خالدی در پایان مهمترین دلایل مرگ بر اثر گاز گرفتگی را؛ استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشست گاز در فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک پزی برای گرمایش، به کارگیری روشنایی گاز به مدت طولانی به خصوص در فضای بدون تهویه، ضعف در دودکش شومینه، معیوب بودن مشعل شوفاژ، آبگرمکن‌های دیواری و زمینی به ویژه وقتی که دودکش مناسب ندارند، روشن گذاشتن خودرو در پارکینگ، نبود تهویه درست و مناسب در محیط، تخلیه نشدن گاز‌های مضر و جایگزین نشدن هوای تازه، نقص فنی در وسایل گرمازا، استفاده از دودکش مشترک و نقص فنی در شبکه تهویه برشمرد.

 

منبع:خبرگزاری دانشجو

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها