8/5/2020
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
اغتشاشات هیچ تاثیری در تصمیم‌گیری مردم ندارد/ تعداد بازداشتی‌های حوادث اخیر متفاوت است/ در مورد کشته‌شدگان آمار دقیق ندارم
محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، در گفت و گو با «اعتمادآنلاین»:

اغتشاشات هیچ تاثیری در تصمیم‌گیری مردم ندارد/ تعداد بازداشتی‌های حوادث اخیر متفاوت است/ در مورد کشته‌شدگان آمار دقیق ندارم

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در پاسخ به سوال «اعتمادآنلاین» مبنی بر اینکه تاثیر اعتراضات اخیر را بر مشارکت مردم در انتخابات چگونه می‌بینید و برخی تاکید دارند که در کاهش مشارکت موثر است، گفت: نه چنین چیزی نیست. مردم ما در صحنه بلافاصله تا متوجه شدند برخی از اغتشاشگران آبشخورشان جای دیگری هستند، توده مردم صف خود را جدا کردند.

اعتمادآنلاین| محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در گفت و گو با «اعتمادآنلاین» گفت: این مردم با حضور در صحنه انتخابات نشان می‌دهند که این اغتشاشات هیچ تاثیری در تصمیم‌گیری مردم ندارد.

 

دادستان کل کشور گفت: تعداد بازداشتی‌های حوادث اخیر متفاوت است و در مورد کشته‌شدگان آمار دقیق ندارم.

 

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی عدم امضا مرخصی زندانیان سیاسی توسط دادستانی گفت: خیر (در حیطه اختیارات ما نیست).

 

دادستان کل کشور در جریان بازدید از وزارت کشور در پاسخ به سوالی درباره چرایی عدم اعلام تعداد بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر به افزایش قیمت بنزین، گفت: پیش از این هم راجع به به این موضوع صحبت کرده‌ام. بازداشتی‌های اخیر به دو، سه دسته تقسیم می‌شوند. یک دسته افزادی بودند که بلافاصله بعد از تحقیقات جزیی آزاد شدند.

 

وی افزود: دلیل اعلام نشدن تعداد بازداشتی‌ها این است که تعدادشان متغیر است بنابراین اگر امروز عددی اعلام کنم ممکن است منطبق با واقعیت نباشد.

 

منتظری در پاسخ به این سوال که مردم سوال دارند چرا تعداد کشته شدگان اعلام نمی‌شوند، گفت: مردم به شما نمایندگی دادند؟ به سلامت. من چون اطلاع دقیق ندارم نمی‌توانم اعلام کنم. شما اصرار می‌کنید ولی من اطلاع دقیقی ندارم. فقط می‌گویم آمار و ارقامی که بنگاه‌های خبری خارج از کشور اعلام می‌کنند با واقعیت خیلی متفاوت است.

 

دادستان کل کشور گفت: اما دسته دیگر افرادی بودند که با قرارهای بسیار ساده همانند قرار کفالت از زندان آزاد شدند. اما تعداد زیادی از آنها که قرائن و شواهد نشان می‌دهد در صحنه اغتشاشات مرتکب جرائمی شده‌اند، هنوز در بازداشت هستند.

 

منتظری افزود: ما امیدواریم با تدابیر اتخاذ شده در دستگاه قضایی این افراد نیز در اولین فرصت تعیین تکلیف شده و افرادی که امکان آزادی‌شان با قرار فراهم است، آزاد شده و آنهایی که باید به دادگاه معرفی شوند کیفرخواستشان آماده شود.

 

دادستان کل کشور گفت: تلاش دادستانی تصریح در روند این اقدامات است و امیدواریم با همکاری صورت گرفته با نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی افرادی که باید به دادگاه معرفی شوند این رخ داد.

 

منتظری اضافه کرد: تلاش ما بر این است کسانی که دارای تقصیر جزئی بودند آزاد شوند هرچند که بسیاری از آن‌ها آزاد شدند و افرادی که همچنان در بازداشت هستند کسانی هستند که تحقیقات درباره آنها هنوز تمام نشده است.

 

دادستان کل کشور گفت: ما به نیروهای انتظامی اطلاعاتی و امنیتی تاکید کردیم که تلاش‌های لازم برای پایان تحقیقات این افراد را انجام دهند، اینگونه مسائل مستلزم پایان تحقیقات چه در ارتباط با تبرئه شدن آنها و چه در ارتباط با اعلام جرم علیه آنها است.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها