نام سرکنسول برکنارشده سعودی در فهرست تحریم آمریکا قرار گرفت | اعتمادآنلاین
9/25/2020
جمعه، ۰۴ مهر ۱۳۹۹
نام سرکنسول برکنارشده سعودی در فهرست تحریم آمریکا قرار گرفت

نام سرکنسول برکنارشده سعودی در فهرست تحریم آمریکا قرار گرفت

خزانه‌داری آمریکا سرکنسول سابق عربستان سعودی در استانبول را که در قتل «جمال خاشقچی» نقش داشته، در فهرست تحریم قرار داده است.

اعتمادآنلاین|  وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز (سه‌شنبه) «محمد العطیبی» سرکنسول سابق عربستان سعودی در استانبول را در فهرست تحریم‌شدگان قرار داد. 

 

بر اساس بیانیه خزانه‌داری آمریکا، تحریم عطیبی به دلیل نقش وی در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی صورت گرفته است. خاشقچی مهر ماه سال گذشته برای انجام امور اداری به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد، اما آنجا توسط یک تیم ترور اعزامی از عربستان، به قتل رسیده و تکه تکه شد. جسد خاشقچی تا امروز پیدا نشده است.

 

عطیبی اندکی بعد از این حادثه و در حالی که در خطر بازجویی توسط مقام‌های ترکیه‌ای قرار داشت، به ریاض فراخوانده و سپس از سمتش برکنار شد. از سرنوشت او خبر بیشتری منتشر نشده است.

 

واشنگتن پیش از این هم تحریم‌هایی را علیه شماری از اعضای این تیم ترور اعمال کرده است.

 

با وجود آنکه آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در ارزیابی خود از این حادثه به این جمع‌بندی رسیده که دستور این ترور را «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی صادر کرده، واشنگتن تاکنون از هر اقدامی علیه «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی خودداری کرده و در روابط خود با ریاض هم تغییری ایجاد نکرده است.

 

منبع: فارس

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها