3/30/2020
دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
بودجه حوزه فرهنگ و هنر استان‌ها سال آینده افزایش می‌یابد/ لزوم افزایش کشش تقاضا در عرصه فرهنگ و هنر/ فضای فرهنگی و هنری کشور سانتیمتری است
سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

بودجه حوزه فرهنگ و هنر استان‌ها سال آینده افزایش می‌یابد/ لزوم افزایش کشش تقاضا در عرصه فرهنگ و هنر/ فضای فرهنگی و هنری کشور سانتیمتری است

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: بودجه حوزه فرهنگ و هنر استان های کشور در سال آینده افزایش می یابد و شرایط بهتری در این رابطه خواهیم داشت.

اعتمادآنلاین| سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، صبح پنجشنبه در بدو ورود به شهر اراک، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان مرکزی خطه ای است که سابقه ده ها هزار ساله زیست انسانی و قدمت کهن تمدنی دارد که در فرهنگ، هنر، صنعت، کشاورزی و سایر عرصه های کشور در طول تاریخ و در عصر معاصر جایگاه قابل توجه داشته و دارد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در طی این سفر 2 روزه، نشست هایی با اصحاب فرهنگ و هنر استان مرکزی در شهرستان های اراک، خمین و ساوه برگزار خواهد شد تا دغدغه های این فعالان را بشنویم و برای رفع مشکلات پیگیری لازم صورت پذیرد.

 

وی بیان کرد: این سفر هفدهمین سفر برنامه ای من به عنوان وزیر ارشاد به استان ها است و در این سفرهای برنامه های که معمولا چند روز به طول می انجامد، تفاهم نامه هایی در حوزه فرهنگ و هنر هر استان با استانداران مربوطه منعقد می شود که به نحوی نقشه راه این حوزه را تا پایان دولت دوازدهم مشخص می سازد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: در این سفر نیز تفاهم نامه ای با استاندار مرکزی منعقد خواهد شد تا برنامه های دو سال آینده عرصه فرهنگ و هنر استان هم در حوزه زیرساختی، هم برنامه ای و رویدادی و هم حمایتی، تعیین و مشخص شود.

 

صالحی در پاسخ به این سوال که چرا استان مرکزی به عنوان استان مفاخر و مشاهیر، بهره کمی از بودجه های فرهنگی و هنری داد؟ ادامه داد: یکی از اهداف این سفر نیز همین موضوع است تا بتوان زمینه ای را فراهم کرد که از سویی مفاخر گذشته این استان گرامی داشته شوند و از سوی دیگر مفاخر عصر کنونی مورد حمایت قرار گیرند و در واقع حلقه اتصال فرهنگ و هنر در این استان بیشتر برقرار شده و پویاتر باشد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با بودجه حوزه فرهنگ و هنر استان ها نیز عنوان کرد: در سال جاری برنامه های مدنظر در این حوزه را با بودجه موجود به پیش می بریم و در سال آینده نیز شرایط بهتری از لحاظ بودجه در این زمینه خواهیم داشت.

 

لزوم افزایش کشش تقاضا در عرصه فرهنگ و هنر/ فضای فرهنگی و هنری کشور سانتیمتری است


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: میانگین فضای سبز شهری به 11 متر می‌رسد، اما فضای فرهنگی و هنری در کشور سانتیمتری است.

 

صالحی همچنین امروز در نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان مرکزی که در اراک برگزار شد، با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه کشور اتفاقات خوبی رقم خورده است، اما هنوز بخشی از لیوان خالی است که باید این بخش خالی هر روز کم و کمتر شود، از تاخیر در سفر به استان مرکزی عذرخواهی کرد و افزود: استان مرکزی فرصت قابل توجهی در اختیار دارد که امید است طی تفاهم‌نامه‌ای که با استانداری مرکزی منعقد می‌شود نقشه راه‌ فرهنگی و هنری و رسانه‌ای استان طی 2 سال آخر عمر دولت دوازدهم مشخص شود.

 

وی گفت: در تفاهم‌نامه با استانداران هزار و 118 میلیارد ریال برای 2 سال آینده دیده شده است که تا پایان سال 99 برنامه‌های مدنظر اجرایی شود . بخش قابل توجهی از اعتبارات به توسعه زیرساخت‌ها اختصاص می‌یابد و می‌توان از این ظرفیت برای تکمیل تالار و کتابخانه مرکزی اراک و سینما فرهنگ اراک استفاده شود.

 

وی با اشاره به منابع انسانی که در حوزه فرهنگی وهنری در اختیار است، بیان کرد: در سال 1357 کل دانشجویان هنر کشور حدود 5 هزار نفر بودند. این دانشجویان در سال 1397 به حدود 300 هزار نفر می‌رسد که ظرفیت و فرصتی برای فرهنگ و هنر کشور قلمداد می‌شود.

 

صالحی تصریح کرد: از سال 93 تا 97، تعداد عنوان نمایش‌های اجرا شده در کشور 2 برابر و تعداد مخاطبان از 2 میلیون نفر به 8 میلیون نفر افزایش یافته است.

 

وی با اشاره به تنظیم سندهای توسعه‌ای اظهار کرد: طبق پیمایش انجام شده در سال 1396، 95 درصد مردم در طول یک سال به تئاتر نرفته‌اند و این امر نشانگر نبود تناسب بین منابع و بازار مصرف است در حالی که یکی از مهمترین مسائل که باید مورد توجه قرار گیرد، مسئله افزایش کشش تقاضا در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر لزوم افزایش محصولات فرهنگی و هنری در سبد مصرفی خانوارها گفت: در هر حوزه‌ای باید به اقتصاد پایدار نگاه ویژه داشت، باید محصولات و خدمات فرهنگی و هنری، فضای فرهنگی و هنری لازم را برای دیده‌شدن، شنیده‌شدن و پسندیده شدن داشته باشند تا در سبد خانوارها قرار گیرند، اما متاسفانه در این حوزه با شرایط و وضعیت تلخی مواجه هستیم.

 

وی بیان کرد: در دهه 70 موضوع استانداردسازی فضای سبز شهری مورد توجه قرار گرفت و شهرها به دنبال افزایش سرانه این فضا(متوسط سرانه 11 متری) و تامین اکسیژن جسم انسان‌ها رفتند، اما متاسفانه فضای فرهنگی و هنری ما سانتیمتری است در حالی که از باب نیاز زندگی شهری و فعالیت‌ها، فضای فرهنگی و هنری بسیار مهم و واجب است.

 

صالحی بر ضرورت توسعه زیرساخت‌های فرهنگ و هنر تاکید کرد و گفت: اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه باید از مطالبات کوتاه مدت و گلخانه‌ای به سمت مطالبات پایدار حرکت کنند، چرا فضای سبز جسمی باید بیشتر از فضای سبز معنوی باشد؟ باید نوع نگاه بودجه‌ریزی‌های استانی و کلان تغییر یابد.

 

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در شهرها گفت: بحث خیابان‌ها، گذرها، میادین و مجتمع‌های فرهنگ و هنر مدنظر است که کار در هشت شهر آغاز شده و این اتفاق قطعا به اقتصاد فرهنگ و هنر و توسعه هویت شهری کمک شایانی خواهد داشت.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به افزایش مراکز فرهنگی و هنری اشاره کرد و گفت: سال گذشته 60 کتابخانه افتتاح شد و امسال نیز 80 کتابخانه دیگر افتتاح می‌شود، در حوزه سینما، از 200 سینمای بخش خصوصی در ابتدای دولت دوازدهم به 600 سینما رسیده‌ایم و سینما امید نیز که با همکاری وزارت کشور، سازمان سینمایی و شهرداری‌ها در شهرهای بدون سینما ساخته می شود نیز اتفاق خوبی را رقم خواهد زد.

 

وی در ادامه، دیگر ابزار و الزام توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر را تقویت فضای صنفی و نهادهای مدنی و رسانه ای برشمرد و افزود: وزارت ارشاد در پی روانسازی فضای شکل‌گیری صنوف است که این امر با توافق صورت گرفته با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی میسر می‌شود تا شکل‌گیری اتحادیه‌های سراسری، استانی و شهرستانی تسهیل شود.

 

صالحی با بیان اینکه تقویت و رفع موانع کسب و کار فرهنگی مدنظر است و در این راستا اقداماتی چون کاهش مجوزها از بیش از 100 مجوز به 36 مجوز انجام شده است که تسهیلگری اقتصادی را به دنبال دارد، گفت: مقدمات دولت الکترونیک و پنجره واحد در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه انجام شده است و طی چندماه آینده تمام خدمات به واسطه پنجره واحد انجام می‌شود.

 

وی با اشاره به اقداماتی در جهت تحقق عدالت جغرافیایی تصریح کرد: ایران فقط تهران نیست، این نگاه که براساس آن تهران فقط دیده شود و پایتخت منبع پایداری اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه باشد باید تغییر کند. هرچند تعدد و تکثر فعالیت‌ها باعث شده است که امروز همه ایران تهران باشد، امروز منابع انسانی که باید قدردان آنها بود در تمام ایران دیده می‌شوند و نسل جوان در کنار پیشکسوتان، امیدآفرین آینده ایران هستند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سابقه، تمدن و فرهنگ و هنر دوره معاصر استان مرکزی، گفت: به نظر می‌رسد که حلقه اتصال فرهنگ، صنعت و کشاورزی در این استان باید بیشتر متصل شود، فرهنگ ضلع اصلی توسعه ایران در کنار صنعت و کشاورزی است و هرگاه توسعه قابل اعتنایی در کشور رقم خورد یک جزء آن محکم آن فرهنگ و هنر بوده است و هر بار در این مثلث، فرهنگ و هنر غایب بود توسعه دوام بالایی نداشت. باید این سه ضلع برای توسعه کشور به ویژه توسعه استان مرکزی در کنار هم قرار گیرند.

 

وی با اشاره به تشکیل جلسه‌ای در تهران جهت پیگیری مطالبات و درخواست‌های مطرح شده در جلسه توسط اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، در پاسخ به برخی از مطالبات مطرح شده، انجام اصلاحیه در حوزه پرداخت یارانه مطبوعات و بررسی تعدد صدور مجوز نشریات در هیات نظارت را از جمله اقدامات انجام شده دانست.

 

صالحی در خصوص حمایت از خبرنگاران با پرداخت تسهیلات کم بهره‌ تصریح کرد: خبرنگاران اگر کارت حرفه‌ای صلاحیت داشته باشند بسیاری از موارد و مسائل آنها رفع خواهد شد، در جریان رسانه‌ای کشور کارت صلاحیت حرفه ای تعریف نشده است، البته این مسئله در قالب لایحه‌ای توسط دولت مورد نظر است که رده بندی، صلاحیت و خدمات رفاهی برای خبرنگاران براساس این لایحه معنا پیدا می‌کند.

 

وی با اشاره به ظرفیت صنعتی و معدنی استان مرکزی گفت: این ظرفیت می‌تواند به هنرهای تجسمی نزدیک شود، که در کنار جنبه هنری، ابعاد اقتصادی نیز خواهد داشت و قطعا در قالب تفاهم نامه منعقد شده بین وزارت ارشاد و استانداری مرکزی می‌توان برای هنرهای تجسمی و فیلم کوتاه اتفاقات خوبی را رقم زد.

 

وزیر ارشاد در خصوص مطالبات هنرمندان حوزه هنرهای نمایشی در خصوص احداث یک سالن بلک‌باکس افزود: در تالار مرکزی اراک این سالن در نظر گرفته شده است و در قالب تفاهم‌نامه مذکور این نیاز نیز تامین خواهد شد، همچنین در خصوص اختصاص منازل مسکونی به آموزشگاه‌های موسیقی باید استان تصمیم بگیرد.

 

صالحی پیگیری موضوع مالیات مطبوعات از طریق کمیسیون مشترک وزارت ارشاد با سازمان مالیاتی کشور، اختصاص وام برای کتابفروشی‌های جدید و نوسازی کتابفروشی‌های قدیمی، پیگیری بیمه طراحان مد و لباس، جدی گرفته شدن انجمن مفاخر استان را از دیگر موارد مدنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها