8/3/2020
دوشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
موجودی 4 میلیون تنی کالاهای اساسی در بنادر/ ترخیص برنج به زودی
گمرک اعلام کرد

موجودی 4 میلیون تنی کالاهای اساسی در بنادر/ ترخیص برنج به زودی

طبق اعلام گمرک، در حال حاضر موجودی کالاهای اساسی در بنادر ایران به چهار میلیون تن رسیده است که ترخیص 56 هزار تن برنج قرار است به زودی آغاز شود.

اعتمادآنلاین| مهرداد جمال ارونقی - معاون گمرک ایران - آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی و ترخیص آن را تشریح کرد.

 

آنطور که وی گفته در حال حاضر موجودی کالاهای اساسی در بنادر ایران چهار میلیون تن است که اغلب این کالاها را گندم، ذرت، جو، شکر خام، سویا برنج و دانه‌های روغنی تشکیل می‌دهند.

 

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اظهار کرد که موجودی کالاهای غیر کانیتنری که جزو کالاهای اساسی هم نیستند مانند تجهیزات نیروگاهی، ماشین آلات راه‌سازی، معادن و ماشین آلات خطوط تولید در حال حاضر حدود چهار میلیون تن برآورد می‌شود.

 

ترخیص روزانه 1500 کانتیر کالا از بنادر

 

ارونقی یادآور شد: 20 شناور با ظرفیت 3000 تن تا 30 هزار تن در بنارد جنوبی و شمالی کشور در حال تخلیه کالاهای اساسی هستند و 20 شناور هم در بندرگاه منتظر تخلیه کالاهای اساسی پهلو گرفته‌اند.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه موجودی فعلی بنادر 83 هزار TEU کانتینر کالا است، اعلام کرد: بیشترین کالاهای کانتینری در بندر شهیدرجایی، بندر امام خمینی(ره)، انزلی، بوشهر، چابهار و خرمشهر است.

 

وی افزود: اگر تعداد باکس‌های کانتینر را لحاظ کنیم این میزان کانتینر کمتر از 60 هزار باکس خواهد بود که موجودی این رقم در بنادر قابل قبول و منطقی است و اگر کمتر از این اعداد باشد جای نگرانی خواهد داشت که حجم واردات کالاهای سرمایه‌ای در کشورمان کاهش یافته است.

 

معاون گمرک ایران با بیان اینکه ظرف یک هفته توانستیم 5000 کانتینر در بنادر کشور ترخیص کنیم، گفت: هر روز به صورت متوسط هزار تا 1500 کانتینر در بنادر کشور ترخیص می‌شود که این نشان از پویایی عملیات ترخیص و تخلیه دارد.

 

وضعیت واردات برنج

 

ارونقی درباره آخرین وضعیت واردات و ترخیص برنج نیز گفت: از ابتدای سال تا 16 آذرماه، یک میلیون و 46 هزار و 927 تن برنج وارد شده که در سال گذشته این رقم یک میلیون و 34 هزار و 734 تن بوده که از نظر وزنی واردات امسال 1.18 درصد افزایش داشته است.

 

وی با اشاره به آغاز واردات برنج به عنوان کالای اساسی در کشور گفت: حدود 82 هزار تن برنج در جریان انجام تشریفات گمرکی قرار دارد که از امروز ترخیص 56 هزار تن آن البته با استثنائاتی، بدون اخذ تعهد در گمرکات کشور آغاز می‌شود.

 

به گفته ارونقی، مبدأ واردات برنج  عمدتا این برنج‌ها هندوستان و پاکستان است.

 

کاهش واردات دانه‌های روغنی و ذرت

 

اما طبق توضیحات معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، از تاریخ یک فرودین تا نیمه آذر ماه سال جاری، یک میلیون و 268 هزار و 940 تن انواع دانه‌های روغنی وارد کشور شده است که در مدت مشابه در سال گذشته این رقم دو میلیون و 163 هزار و 151 تن بوده است.

 

معاون گمرک گفت: از ابتدای امسال تا 16 آذرماه یک میلیون و 125 هزار و 152 تن روغن‌های خوراکی نیمه جامد و مایع وارد شده است که این رقم در سال گذشته 820 هزار و 393 تن در سال گذشته بوده است.

 

ارونقی با اشاره به کاهش چهار درصدی واردات ذرت گفت: میزان واردات ذرت از اول فرودین امسال 16 آذر جاری پنج میلیون و 926 هزار و 314 تن بوده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته شش میلیون و 198 هزار و 964 تن ثبت شده است.

 

منبع: ابیسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها