4/17/2021
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
واردات تایرهای بی کیفیتی که به تولید داخلی ضربه زد

واردات تایرهای بی کیفیتی که به تولید داخلی ضربه زد

واردات بی رویه‌ تایرهای سنگین که در ماه های گذشته روی داد، انبارها را از تایرهای بی‌کیفیت و ارزان قیمت چینی پر کرد و به گفته فعالان این صنعت، سازمان ملی استاندارد هم نظارت لازم بر واردات ندارد و این امر به تولید داخلی ضربه زد.

اعتمادآنلاین| سالیانه بین 1.2 میلیون تا 1.4 میلیون حلقه تایر سنگین سیمی اتوبوسی مورد نیاز است، در حالی که تولید داخلی آن نزدیک به 350 هزار حلقه در سال بوده و باقی‌مانده آن باید وارد شود.

 

همین مساله و واردات با ارز 4200 تومانی و تعرفه پایین، در ابتدا برای حل مشکلات حمل و نقلی کشور اتخاذ شد، اما در نهایت به تولید داخلی ضربه زده است.

 

در این پیوند، «مصطفی تنها» سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران امروز (یکشنبه) افزود: دومین کارخانه تولید لاستیک تی‌بی‌آر تا آخر دی‌ماه امسال در اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد که ظرفیت آن 350 هزار حلقه در سال است.

 

TBR  مخفف Truck and Bus Radial است و در واقع تی‌بی‌آر به لاستیک های کامیونی و اتوبوسی اطلاق می‌شود.

 

این مقام صنفی با یادآوری ظرفیت 350 هزار حلقه ای تایر تی‌بی‌آر یک واحد تولید داخلی، بیان داشت: حداکثر نیاز کشور به تایر سنگین رادیال، سالیانه یک میلیون و 200 هزار حلقه است.

 

وی خاطرنشان کرد:‌ در صورت تامین ارز مورد نیاز از سوی دولت، سومین کارخانه تولید این دسته از تایرها به ظرفیت سالیانه 230 هزار دستگاه در طرح کویر تایر بیرجند حداکثر تا پایان سال 99 به بهره‌برداری خواهد رسید و به این ترتیب تا حدود زیادی از واردات این کالا بی نیاز خواهیم شد.

 

تنها، به واردات بی رویه تایرهای سنگین رادیال در یک سال گذشته با برداشته شدن بسیاری از استانداردها اشاره کرد و گفت: آنقدر تایر سنگین وارد شده که شاید تا مدت ها نیازی به واردات نباشد.

 

وی یادآور شد: پیشتر، واردکنندگان باید استاندارد پایه اتحادیه اروپا برای سال 2014 (استاندارد SWR) را پاس می کردند که بیانگر ضریب مقاومت غلطشی، طول خط ترمز تایر و صدای حاصل از ترمز بود، اما پارسال و امسال در مقاطعی این استاندارد برداشته شد.

 

سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران ادامه داد: DOT که شناسنامه و هویت هر تایر بوده و نشان می دهد تایر در کجا و توسط چه کسی تولید شده و به نوعی از ورود تایرهای تقلبی جلوگیری می کرد، نیز در مقطعی از سوی ستاد تنظیم بازار برداشته شد.

 

وی با اشاره به حذف شاخص سرعت در واردات تایرهای باری (نشان‌دهنده اینکه تایر برای چه سرعتی از خودرو ساخته شده)، بیان داشت: به‌جز استاندارد ملی ایران، سایر استانداردها از واردات تایر باری کنار زده شد و همین موضوع به واردات تایرهای بی کیفیت دامن زد.

 

تنها همچنین با اشاره به برداشته شدن موضوع نمایندگی های مجاز واردات تایر، تاکید کرد:‌ نمایندگی های مجاز، خدمات پس از فروش به مشتریان ارائه می کردند و در صورت بروز مشکلات حقوقی مثل تصادف ناشی از عیوب تایر، قادر به بازخواست و تامین خسارت از شرکت ها خطاکار بودند.

 

وی گفت:‌ امروز برخلاف گذشته که فقط تجار تایر با اشراف به برندها، قیمت‌ها و کیفیت تولیدات، قادر به واردات بودند، هر کسی می تواند تایر خریده و وارد کند و همین موضوع بر کیفیت واردات لطمه زده است.

 

کارشناسان صنعت لاستیک معتقدند: مساله واردات با ارز 4200 تومانی و تعرفه پایین، در ابتدا برای حل مشکلات حمل و نقلی کشور اتخاذ شد، اما اکنون به تولید داخلی ضربه زده است.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها