صدمین سالگرد فدریکو فلینی در سال 2020 برگزار می‌شود | اعتمادآنلاین
9/27/2020
یکشنبه، ۰۶ مهر ۱۳۹۹
صدمین سالگرد فدریکو فلینی در سال 2020 برگزار می‌شود
در سراسر جهان؛

صدمین سالگرد فدریکو فلینی در سال 2020 برگزار می‌شود

امسال صدمین سالگرد تولد فدریکو فلینی در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود.

اعتمادآنلاین|برای گرامیداشت فیلمساز مولف بزرگ ایتالیایی فدریکو فلینی که 20 ژانویه 1920 متولد شد، مراسمی در شهر زادگاهش ریمینی ایتالیا برگزار و علاوه بر آن یک موزه بین‌المللی جدید با نام او افتتاح می‌شود. گفته شده این موزه در یک قلعه قرون وسطایی تشکیل می‌شود.

 

برنامه‌های متعددی برای گرامیداشت 100 سالگی خالق «زندگی شیرین» در نظر گرفته شده و قرار است این نمایشگاه به دیگر موزه‌ها و موسسه‌های فیلم در سراسر جهان نقل مکان کند.

 

در همین حال نخستین تور رسمی این مراسم با عنوان «فدریکو فلینی در 100 سالگی» در آمریکا از 16 ژانویه کارش را در موزه هنر برکلی و آرشیو فیلم پاسیفیک شروع می‌کند. در اولین روز این تور فیلم «شبح سفید» این کارگردان که محصول 1952 با بازی آلبرتو سوردی است به نمایش درمی‌آید. این نخستین فیلمی بود که فلینی به تنهایی کارگردانی آن را انجام داد. نسخه بازسازی شده این فیلم 25 دسامبر در نشست فیلم نیویورک به نمایش درآمده بود.

 

در بریتانیا نیز موسسه فیلم بریتانیا یک برنامه دو ماهه برای نمایش فیلم‌های فلینی درنظر گرفته است.

 

در رم برنامه‌های متنوع‌تری پیش بینی شده که همراه با طراحی نمایشگاهی اینستالیشن از سوی دانته فرتی از همکاران طراح صحنه فیلنی خواهد بود. این نمایشگاه با عنوان «کتاب رویاها» تدارک دیده شده است. رم در ماه آوریل میزبان این نمایشگاه خواهد بود که سپس به مسکو و برلین و شهرهای بزرگ دیگر سفر می‌کند.

 

فدریکو فلینی که 20 ژانویه 1920 متولد شد 31 اکتبر 1993 درگذشت. این فیلمنامه‌نویس و کارگردان ایتالیایی از نامداران سینمای جهان است. او برای شیوه ویژه‌اش در آمیزش انگاره‌های رویاگون و فراهنگام بارز شده‌است. شاخص‌ترین فیلم او «هشت و نیم» با بازی مارچلو ماستریانی برنده دو جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی و بهترین طراحی لباس در سال 1963 شد.

 

منبع: مهر

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها