7/14/2020
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹
«اسپایک لی» رییس داوران جشنواره فیلم کن 2020 شد

«اسپایک لی» رییس داوران جشنواره فیلم کن 2020 شد

کارگردان و فیلمنامه‌نویس برنده اسکار به عنوان نخستین آمریکایی آفریقایی‌تبار ریاست داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره فیلم کن را برعهده می‌گیرد.

اعتمادآنلاین| مسئولان جشنواره فیلم کن اعلام کردند اسپایک لی کارگردان و فیلمنامه‌نویس آمریکایی ریاست هیات داوران بخش مسابقه اصلی هفتاد و سومین دوره این جشنواره را برعهده خواهد داشت.

 

این کارگردان نام خود را به این ترتیب به عنوان نخستین آمریکایی آفریقایی‌تبار در این سمت ثبت کرد.

 

لی از سابقه سال‌ها حضور در جشنواره کن برخوردار است و نخستین بار سال 1986 با فیلم «او آن را خواهد داشت» در بخش 2 هفته کارگردانان برنده جایزه شد.

 

«کار درست را انجام بده» در سال 1989 فیلم دیگر لی به بخش مسابقه کن راه یافت و در این مدت 7 فیلم او در کن حضور یافت.

 

تریلر «کو کلاکس کلان سیاه‌پوست» جدیدترین فیلم او سال پیش در این رویداد سینمایی به نمایش درآمد و جایزه بزرگ کن را برد. این فیلم موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد.

 

سال پیش آلخاندرو گونزالس ایناریتو کارگردان مکزیکی در این سمت جای داشت و فیلم کره‌ای «انگل» یا «پارازیت» را به‌عنوان برنده جایزه نخل طلای 2019 این جشنواره انتخاب کرد. این فیلم در 6 بخش اسکار ازجمله بهترین فیلم نامزد دریافت جایزه شده است.

 

اسپایک لی در پاسخ به انتخاب جشنواره کن از آن به عنوان جشنواره‌ای یاد کرد که مهم‌ترین جشنواره سینمایی دنیاست و گفت: این جشنواره تأثیری بزرگ بر موقعیت کاری من گذاشته است و خط سیر من در سینمای جهان را عوض کرد.

 

هفتاد و سومین دوره جشنواره فیلم کن 12 تا 23 مه (23 اردیبهشت تا 3 خرداد 1399) برگزار می‌شود.

 

منبع: مهر

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها