3/30/2020
دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
خیابان‌های شهرهای مختلف لبنان مجددا صحنه تظاهرات شد

خیابان‌های شهرهای مختلف لبنان مجددا صحنه تظاهرات شد

معترضان لبنانی برخی مسیرها در بیروت از جمله «پل الرینغ» و نیز خیابان‌های صیدا و طرابلس را در اعتراض به وضعیت اقتصادی و عدم رسیدگی به خواسته‌های آنها از جمله تشکیل کابینه‌ای مستقل و متخصص مسدود کردند.

اعتمادآنلاین| معترضان  لبنانی عصر دوشنبه به ورودی اصلی بانک مرکزی در منطقه الحمرا در غرب بیروت حمله کردند که در ادامه نیروهای امنیتی و ضد شورش لبنان مانع از ورود آنها به ساختمان بانک شدند.

 

معترضان شعارهایی در محکومیت سیاست‌های بانک مرکزی سر داده و شعارهایی نیز روی دیوار ساختمان بانک نوشتند.

 

این اعتراضات پس از اجرای مجموعه‌ای از اقدامات برای مدیریت بحران پولی از جمله تعیین سقف 1000 دلار در ماه برای برداشت از حساب‌های دلاری شکل گرفتند.

 

همچنین گروه‌های جنبش مردمی در لبنان پس از گذشت 90 روز از اعتراضات در مناطق مختلف این کشور بدون رسیدگی به هیچ‌یک از خواسته‌های سیاسی یا معیشتی معترضان و در راس آنها تشکیل کابینه‌ای مستقل، برای برگزاری «هفته خشم» از امروز (سه‌شنبه) در تمامی مناطق لبنان فراخوان دادند.

 

خبرنگار آرتی نیز گزارش داد، معترضان تعدادی از مسیرها را با تایرهای شعله‌ور و نیز ورودی شهر طرابلس در شمال را بستند. معترضان بر موج جدید اعتراضات‌شان نام "هفته خشم" اطلاق کرده‌اند این در حالی است که اخیرا موج اعتراضات در پی مکلف شدن حسان دیاب کم شده بود. در موج تازه اعتراضات معترضان همچننی تعدادی از ادارات دولتی در سراسر لبنان را بستند، آنها به دولت دیاب دو روز برای تشکیل دولت جدید مهلت داده‌اند.

 

ژوزف عون، فرمانده ارتش لبنان گفت: آنچه ارتش در مرحله کنونی انجام داده در سایه تحولات اخیر کشور اقدامی دقیق بوده است، تعامل ارتش با شهروندان براساس قائل بودن به‌حق آزادی بیان و تظاهرات است اما هرگز در قبال هر گونه اخلال‌گر یا آشوب‌گر یا مسدود کردن مسیرها کوتاه نمی‌آید.

 

پیشتر برخی فعالان لبنانی در شبکه‌های اجتماعی مختلف اعلام کرده بودند که برای ازسرگیری اعتراضات مردمی قصد دارند تمامی مسیرها در مناطق مختلف لبنان را از روز دوشنبه مسدود کنند.

 

معترضان لبنانی برخی از مسیرهای مواصلاتی بیروت به صیدا و المنیه و البالما و المحمره را مسدود کردند. آنها پل الرینغ در بیروت را مسدود کرده و شعارهایی در محکومیت طبقه سیاسی حاکم سردادند اما نیروهای ضد شورش و نیروهای امنیتی فورا برای پراکنده کردن آنها و باز کردن مسیر وارد عمل شدند.

 

بیروت و دو شهر صیدا در جنوب و طرابلس در شمال این کشور شاهد تحصن‌ها و بستن خیابان‌ها و مسیرها در اعتراض به وخامت شرایط اقتصادی و معیشتی مردم و محکومیت سیاست‌های پولی در پیش گرفته شده بودند.

 

در صیدا طی درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و معترضانی که راه‌های فرعی را بسته بودند، پنج نفر زخمی و تعدادی از جوانان معترض بازداشت شدند.

 

معترضان شعارهایی در انتقاد از مسؤولان سیاسی سرداده و تاکید کردند به اعتراض خود تا زمان تشکیل کابینه‌ای از چهره‌های متخصص و مستقل برای نجات لبنان از بحران‌های مختلف ادامه خواهند داد.

 

معترضان در میدان النور شهر طرابلس در شمال لبنان نیز راه‌های فرعی را مسدود کرده و بر ماندن خود در این میدان تا حل بحران‌های اقتصادی تاکید کردند.

 

معترضان تمامی گروه‌های طبقه سیاسی حاکم را به فساد و نداشتن شایستگی برای این مسؤولیت‌ها متهم کرده و برکناری آنها را خواستار شدند. دانش‌آموزان مدارس و دانشجویان لبنانی نیز برای شرکت در راهپیمایی‌های اعتراضی امروز در استان‌های بیروت، جبل لبنان و الشمال در چارچوب هفته خشم آماده می‌شوند.

 

همچنین فراخوان‌هایی برای بستن راه‌ها و برگزاری راهپیمایی‌های اعتراضی از بعداز ظهر امروز از میدان الشهدا به سمت منزل دیاب در محله تله الخیاط منتشر شده‌اند.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها