4/1/2020
چهارشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
تحریم‌های آمریکا علیه فولاد ایران بی‌اثر خواهد بود

تحریم‌های آمریکا علیه فولاد ایران بی‌اثر خواهد بود

منابع آگاه به پلاتس گفتند به دلیل قیمت جذاب محصولات ایرانی برای خریداران در آسیا، تحریم‌های جدید آمریکا علیه صادرات فولاد احتمالا تاثیر چندانی نخواهد داشت.

اعتمادآنلاین| یک بازرگان به پلاتس گفت: تا زمانی که محصولات فولادی قیمتهای جذابی دارند، انتظار نمی‌رود تحریمهای اخیر آمریکا روی تولیدکنندگان فولاد ایرانی تاثیر بزرگی داشته باشد. حتی در دوره تحریمهای قبلی، خریداران آسیایی از خرید محصولات ایرانی کنار نکشیدند و تصور نمی‌کنم تحریمهای جدید به خصوص با توجه به ارزان شدن ریال ایران، تاثیر چندانی داشته باشد.

 

وی در ادامه افزود: فولادسازان ایرانی می‌توانند بسیار رقابت پذیر باشند با این حال برخی از هزینه‌ها مانند حمل بار افزایش پیدا کرده است.

 

اما برخی از معامله گران هم عنوان کردند که تحریمهای جدید ممکن است تاثیرگذار باشد و باعث شود برخی از مشتریان تمایلی به خرید از ایران نداشته باشند.

 

طبق اعلام ایمیدرو، صادرات فولاد ایران در طول تحریمهای ثانویه علیه کشور افزایش پیدا کرده است و عمده فولاد ایرانی در هر صورت در بازارهای خارجی و از طریق معامله‌گران در نقاطی شامل دوبی معامله می‌شود.

 

منابع بازار اظهار کرده‌اند انتظار می‌رود چین به واردات برخی از محصولات فولادی ایران از طریق شرکتهای چینی فعال در خاورمیانه ادامه دهد. از ژوئن که چین واردات آهن قراضه را ممنوع کرد و در نتیجه قیمتهای داخلی افزایش یافت، خریداران چینی به میزان فزاینده‌ای تناژ ورقه‌های فولادی، اسلب و آهن خام ایرانی را خریداری کرده‌اند. آمار گمرکی چین نشان داد که این کشور حداقل 400 هزار تن ورق و اسلب فولادی در فاصله ژانویه تا نوامبر 2019 از ایران وارد کرده است.

 

پس از بروز تنشهای ژئوپلیتیکی اخیر، دولت اندونزی از خریداران این کشور خواست از خرید ورق فولادی ایرانی خودداری کنند. یک واردکننده اندونزیایی بزرگ به تنهایی حدود 200 هزار تن در سال ورق ایرانی خریداری کرده بود. سایر خریداران بزرگ فولاد ایران تایلند، عمان و عراق هستند.

 

بر اساس گزارش پلاتس، ترکیه هم از ایران واردات دارد اما به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان میلگرد، عمده نیاز خود را در بازار داخلی تامین می‌کند. طبق آمار موسسه آمار ترکیه، این کشور در 11 ماه نخست سال 2019 به میزان 141 هزار و 300 تن میلگرد از ایران وارد کرد که در مقایسه با 30 هزار و 700 تن در مدت مشابه سال 2018 رشد چشمگیری داشت که عمدتا به دلیل ارزانی قیمت میلگرد ایرانی بود. ترکیه در کل سال 2018 تنها 50 هزار و 320 تن میلگرد از ایران وارد کرده بود.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها